Chiński urząd statystyczny zawiesił publikację wskaźnika bezrobocia wśród najmłodszych pracowników - podaje Reuters. Urzędnicy tłumaczą, że muszą opracować nową metodologię wyliczania danych. Tymczasem w ostatnich miesiącach liczba młodych osób bez pracy osiągnęła rekordowy poziom.
Decyzja chińskich urzędników została ogłoszona po publikacji słabszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej.
Rzecznik Narodowego Biura Statystycznego (NBS) Fu Linghui przekonywał, że sytuacja większości młodych pracowników jest "generalnie stabilna". Dodał, że stopa zatrudnienia absolwentów jest "nieco wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku".
Problemy młodych Chińczyków
Jak pisze Reuters, młodzi Chińczycy muszą zmierzyć się z wyjątkowo niekorzystną sytuacją na rynku pracy. W czerwcu stopa bezrobocia w Chinach dla osób w wieku od 16 do 24 lat na obszarach miejskich osiągnęła rekordowy poziom ponad 20 proc.
Oficjalne dane opublikowane we wtorek pokazały, że ogólna stopa bezrobocia w Chinach wzrosła w lipcu do 5,3 proc. Wprowadzane w ostatnich latach ograniczenia regulacyjne uderzyły znacząco w pracodawców z kluczowych sektorów, takich jak nieruchomości, technologie czy edukacja.
Według najnowszych danych NBS stopa bezrobocia wśród młodych wzrosła w czerwcu do rekordowego poziomu 21,3 proc. Około 47 proc. absolwentów nie znalazło zatrudnienia w ciągu sześciu miesięcy od ukończenia studiów w 2022 r., w porównaniu z 43 proc. w 2018 r., - podał natomiast w zeszłym tygodniu państwowy nadawca China News Service, powołując się na badania zlecone przez prywatne firmy.
Decyzja wyśmiana przez internautów
Decyzja NBS została wyśmiana przez użytkowników chińskich mediów społecznościowych. "Jeśli zamkniesz oczy, to problem przestaje istnieć" - napisano w jednym komentarzu w chińskim serwisie Weibo. "To chowanie głowy w piasek'" - napisał inny użytkownik.
W artykule dla magazynu finansowego Caixin jeden z chińskich profesorów stwierdził, że prawdziwa stopa bezrobocia wśród młodych ludzi w kraju mogła w marcu przebić poziom 50 proc. Większość Chińczyków nie zapoznało się jednak z opinią, gdyż artykuł został później ocenzurowany.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock