Brytyjczycy wypowiedzieli się w sprawie nowego referendum. Wyniki sondażu

Ze świata


Większość Brytyjczyków nie chce drugiego referendum w sprawie Brexitu - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu dla gazet "Sunday Mirror" i "Independent". Blisko połowa przeciwna jest też przedterminowym wyborom parlamentarnym.

57 proc. ankietowanych przez firmę ComRes Brytyjczyków sprzeciwiło się w sondażu kolejnemu referendum, podczas gdy 29 proc. opowiedziało się za jego rozpisaniem. 46 proc. ankietowanych wyraziło zdanie, że w kraju nie ma potrzeby przeprowadzenia przedterminowych wyborów, mimo że na skutek zmiany przywództwa w Partii Konserwatywnej zmienił się rząd, a premierem została Theresa May. 38 proc. opowiedziało się za nowymi wyborami.

O referendum

Cztery miliony Brytyjczyków podpisały się pod petycją za zorganizowaniem drugiego referendum w sprawie Brexitu. W czerwcowym głosowaniu blisko 52 proc. obywateli Zjednoczonego Królestwa opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednak premier May wykluczyła kolejne głosowanie, mówiąc "Brexit oznacza Brexit". Kadencja obecnej Izby Gmin upływa w 2020 roku. Bezwzględną większość ma w niej Partia Konserwatywna.

Zobacz materiał "Faktów" TVN o nowej premier Wielkiej Brytanii (13.07.2016):

Autor: mb/kk / Źródło: PAP