Ze świata

100 dni do brexitu. Bruksela przyspiesza przygotowania do czarnego scenariusza

Ze świata


Komisja Europejska poinformowała w środę, że zdecydowała się przyspieszyć przygotowania do scenariusza braku umowy z Londynem w sprawie brexitu. Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską za 100 dni.

Biorąc pod uwagę utrzymującą się w Wielkiej Brytanii niepewność, związaną z ratyfikacją umowy rozwodowej oraz zeszłotygodniowy apel unijnych przywódców w tej kwestii, Komisja Europejska rozpoczęła w środę wdrażanie planu działań na wypadek braku umowy z Londynem. Dlatego przedstawiła szereg krótkoterminowych środków, mających na celu ograniczenie zakłóceń między innymi w usługach finansowych, ruchu lotniczym, kontrolach granicznych i celnych czy handlu w przypadku, gdyby Wielka Brytania opuściła w marcu Wspólnotę bez umowy. Środki zaproponowane przez Komisję będą musiały zostać zaakceptowane przez Parlament Europejski i 27 krajów pozostających w UE, tak aby weszły w życie do 29 marca 2019 roku.

Ograniczenie szkód

Ma to możliwie maksymalnie ograniczyć szkody w UE spowodowane brakiem umowy i chronić interesy Wspólnoty. Będą one miały charakter tymczasowy i ograniczony zakres oraz będą przyjmowane przez UE jednostronnie. Komisja zaprezentowała między innymi dwie propozycje, które pozwolą uniknąć całkowitego przerwania ruchu lotniczego między UE a Zjednoczonym Królestwem. Chodzi w tym wypadku o czasowe zapewnienie, przez 12 miesięcy, świadczenia niektórych usług lotniczych między Zjednoczonym Królestwem a UE oraz przedłużenia na okres dziewięciu miesięcy ważności niektórych licencji w zakresie bezpieczeństwa lotniczego. Komisja przyjęła również propozycję rozporządzenia w sprawie zezwolenia podmiotom z Wielkiej Brytanii na tymczasowy, 9-miesięczny, przewóz towarów do UE, pod warunkiem, że Zjednoczone Królestwo przyzna unijnym drogowym przewoźnikom towarów równoważne prawa. W kwestii unijnej polityki klimatycznej KE chce, aby ewentualny "twardy" brexit nie wpłynął na funkcjonowanie systemu handlu emisjami. Dlatego zaproponowała tymczasowe zawieszenie dla Zjednoczonego Królestwa przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji, sprzedaży na aukcji oraz wymiany międzynarodowych jednostek emisji ze skutkiem od 1 stycznia 2019 roku.

Prawa obywateli

KE poinformowała też w środę, że zachęca państwa członkowskie do przyjęcia przychylnego podejścia do praw brytyjskich obywateli w UE z zastrzeżeniem odwzajemnienia takiego podejścia przez Zjednoczone Królestwo. Zdaniem Brukseli państwa członkowskie powinny przyjąć środki w celu zapewnienia, że obywatele Wielkiej Brytanii legalnie przebywający w UE w dniu wystąpienia ze Wspólnoty byli nadal uznawani za legalnych rezydentów.

Komisja przyjęła już wniosek dotyczący rozporządzenia, zgodnie z którym obywatele Zjednoczonego Królestwa są zwolnieni z obowiązku wizowego, pod warunkiem, że wszyscy obywatele UE są zwolnieni z obowiązku wizowego w Zjednoczonym Królestwie. W odniesieniu do koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego Komisja uważa za konieczne, aby państwa członkowskie podjęły wszelkie możliwe kroki w celu zagwarantowania pewności prawa i ochrony praw nabytych przez obywateli "27" i obywateli Zjednoczonego Królestwa, którzy skorzystali z prawa do swobodnego przemieszczania się przed 30 marca 2019 roku.

Brexit bez porozumienia

O wzmożeniu przygotowań na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia zdecydował we wtorek również brytyjski rząd.

Rzecznik premier Theresy May tłumaczył, że "osiągnięto taki moment, w którym trzeba podnieść poziom przygotowań", wdrażając tworzone w ostatnich miesiącach plany, które dotychczas nie były jeszcze stosowane. - Rząd zgodził się także na przekazanie firmom rekomendacji, aby zadbały o to, żeby były odpowiednio przygotowane (na taki scenariusz - red.), i wdrożyły - wedle własnej oceny - swoje plany na wypadek bezumownego wyjścia (z UE) - powiedział. - Obywatele także powinni być przygotowani - zgodnie z technicznymi ogłoszeniami zaprezentowanymi latem oraz bardziej szczegółowymi poradami, które będziemy publikowali w nadchodzących tygodniach - dodał. Dotychczas opublikowano 126 dokumentów poświęconych możliwym konsekwencjom wyjścia ze Wspólnoty bez porozumienia. Ministrowie zdecydowali także o zwiększeniu alokacji budżetowej, z której finansowane są przygotowania na wypadek załamania się negocjacji z UE, do rekordowego poziomu 4 miliardów funtów. Jak ujawniono, przygotowania do takiego scenariusza prowadzone są w ramach 320 różnych projektów, które mają zapewnić, że Wielka Brytania będzie w stanie sprostać każdej sytuacji.

Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości