Allegro pod młotek? Właściciel może dostać za nie miliardy

Ze świata

shutterstock.comSprzedaż Allegro mogłaby przynieść 3 mld dolarów

Naspers, największa firma w Afryce pod względem wartości rynkowej, planuje sprzedać Allegro, polską stronę z aukcjami internetowymi - donosi agencja Bloomberg. Zainteresowani mieliby być m.in. Chińczycy.

Naspers, międzynarodowy koncern mediowy z siedzibą w Kapsztadzie w RPA, zatrudnił bank Morgan Stanley, który ma doradzać w ewentualnej transakcji - powiedziały agencji Bloomberg osoby, prosząc o anonimowość.

Jest zainteresowanie

To samo źródło poinformowało, że sprzedaż Allegro mogłaby przynieść 3 mld dolarów, włączając w to dług firmy. Szczególnie zainteresowane kupnem miałyby być przede wszystkim firmy private equity oraz firmy technologiczne, m.in z Chin. Naspers bada możliwość sprzedaży polskiej platformy handlowej, po tym, jak potencjalni nabywcy wyrazili swoje zainteresowanie Allegro. Transakcja jest tym bardziej prawdopodobna, że wartość Allegro nie rośnie tak szybko jak innych firm należących do południowoafrykańskiego koncernu. Proces jest we wstępnej fazie i na razie nie ma żadnej gwarancji, że sprzedaż dojdzie do skutku - poinformowało źródło. Wartość Naspers urosła do prawie biliona randów (67 mld dolarów) głownie dzięki inwestycjom w firmy internetowe z rynków wschodzących. W szczególności chodzi o chiński Tencent oraz Mail.ru - największy rosyjski serwis darmowej poczty e-mail. Allegro to największa platforma e-handlu w Europie Wschodniej. Miesięcznie odwiedza ją ponad 14 mln użytkowników. Przedstawiciel Naspers Meloy Horn nie chciał komentować sprawy, tłumacząc, że "taka jest polityka firmy". Komentarza odmówił również przedstawiciel Morgan Stanley.

Zobacz stanowisko Ministerstwa Finansów wobec handlu internetowego:

Resort finansów znów zmienia zdanie. Nowy podatek nie dla sklepów internetowychTVN24 BiS

Autor: tol//ms / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com