TVN24 Biznes | Ze świata

10 najbogatszych mogłoby zaszczepić cały świat

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, BBC
Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwymTVN24 BiS
wideo 2/2
TVN24 BiSJakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym

Majątek 10 najbogatszych ludzi świata w trakcie pandemii wywołanej przez koronawirusa powiększył się o 540 miliardów dolarów – wynika z raportu organizacji humanitarnej Oxfam. Ta kwota wystarczyłaby, żeby sfinansować koszty szczepionek dla wszystkich osób na świecie.

W raporcie Oxfam wskazano, że oprócz opłacenia szczepionek, zysk wystarczyłby na to, by zapobiec popadnięciu w ubóstwo wszystkim tym, którzy na całym świecie stracili majątek w wyniku pandemii. Organizacja podkreśliła również, że majątek wszystkich miliarderów jest podobnej wielkości co kwota wsparcia, którą przeznaczyły kraje G20 na walkę ze skutkami pandemii. Oxfam zachęca rządy do rozważenia wprowadzenia podatku dla "superbogatych".

Najbogatsi

Dzięki środkom, które rządy przeznaczyły na walkę z kryzysem, wskaźniki giełdowe na całym świecie odbiły po pierwszych spadkach i sytuacja na rynkach przedstawia się znacznie lepiej niż rzeczywisty stan gospodarki światowej, która jest w największej recesji od lat – wyjaśniono w raporcie.

Od 18 marca do 31 grudnia 2020 roku majątek miliarderów powiększył się w sumie o 3,9 biliona dolarów i wynosi 11,95 biliona dolarów.

W raporcie napisano, że założyciel Amazona Jeff Bezos zyskał do września 2020 roku tyle, że mógłby wszystkim pracownikom Amazona, których jest 876 tysięcy, dać premię w wysokości 105 tys. dol. i jego fortuna byłaby tej samej wielkości, co przed pandemią.

Według najnowszego rankingu Bloomberga najbogatszym człowiekiem jest Elon Musk, którego majątek oszacowano na 202 mld dol. Na drugim miejscu jest Bezos - 192 mld dol., a na trzecim Bill Gates - 133 mld dol.

Najbiedniejsi

Z drugiej strony Oxfam podał w raporcie, że powrót do stanu sprzed pandemii może najbiedniejszym na świecie zająć ponad dekadę. Według szacunków organizacji od 200 do 500 milionów ludzi żyje w ubóstwie.

- Uważamy, że jest to szansa, by zrobić coś radykalnego w związku z budową bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego - w związku z podatkami dla najbogatszych, dla korporacji, zwiększeniem podstawowej pomocy społecznej dla wszystkich obywateli – stwierdził w rozmowie z BBC Danny Sriskandarajah, prezes Oxfam GB.

Wsparcie najbogatszych

Portal telewizji BBC zaznaczył, że choć fortuny wielu majętnych osób powiększyły się w czasie pandemii, to znaleźli się też bogacze, którzy przeznaczyli środki na walkę ze skutkami koronakryzysu.

Jak czytamy, UBS w raporcie z października podał, że 209 miliarderów przekazało 7,2 mld dol. od marca do czerwca 2020 roku na walkę z pandemią COVID-19.

W grudniu 2020 roku MacKenzie Scott poinformowała, że w cztery miesiące przeznaczyła 4,2 miliarda dolarów na cele charytatywne. Była żona Jeffa Bezosa wyjaśniła, że chciała pomóc Amerykanom, którzy mają problemy z powodu pandemii COVID-19.

Forum Ekonomiczne w Davos

Raport pt. "Wirus nierówności" został opublikowany z okazji startu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które w tej edycji odbywa się zdalnie. Z najnowszego, publikowanego co roku przez Forum badania zagrożeń wynika, że gospodarcze i społeczne skutki pandemii COVID-19 mogą doprowadzić do "niepokojów społecznych, fragmentacji politycznej i napięć geopolitycznych".

Podczas wirtualnej konferencji, która potrwa do piątku 29 stycznia, głos zabiorą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Japonii Yoshihide Suga i premier Indii Narendra Modi. Wystąpił już prezydent Chin Xi Jinping.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Elif Ozturk/Anadolu Agency/Getty Images