TVN24 Biznes | Ze świata

Była żona Jeffa Bezosa rozdała część majątku. Kwota robi wrażenie

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym
Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwymTVN24 BiS
wideo 2/2
TVN24 BiSJakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym

MacKenzie Scott w cztery miesiące przeznaczyła 4,2 miliarda dolarów (równowartość 15,3 miliarda złotych) na cele charytatywne. Była żona najbogatszego człowieka świata Jeffa Bezosa poinformowała o tym we wpisie na blogu.

Scott wyjaśniła, że chce pomóc Amerykanom, którzy mają problemy z powodu pandemii COVID-19. Była żona szefa Amazonu jest 18. najbogatszą osobą na świecie - jej majątek zwiększył się z 23,6 mld dolarów do 60,7 mld dolarów - podało BBC.

"Pandemia jeszcze bardziej pogłębiła problemy wielu Amerykanów, którzy wcześniej byli w trudnej sytuacji" - napisała na blogu. Dodała, że zdecydowała się wesprzeć 380 organizacji charytatywnych spośród 6,5 tys., które rozważała.

Jej zdaniem, straty ekonomiczne i problemy zdrowotne były dotkliwe dla żyjących w ubóstwie, podczas gdy miliarderom udało się pomnażać swój majątek. Scott w lipcu przekazała 1,7 mld dolarów 116 organizacjom charytatywnym. W sumie oddała już 6 mld dol. (niemal 22 mld zł) - czytamy na BBC.

Środki na cele charytatywne

MacKenzie Scott w maju ubiegłego roku podpisała zobowiązanie "The Giving Pledge", zgodnie z którym ma przekazać większość swojego majątku na cele dobroczynne.

Kampania Giving Pledge wystartowała w 2010 roku, a jej inicjatorami są legendarny inwestor Warren Buffet oraz Bill i Melinda Gatesowie. Celem kampanii jest zachęcanie miliarderów, by dzielili się swoimi fortunami z najbardziej potrzebującymi. Zgodnie z założeniem, dołączając do kampanii, osoba zobowiązuje się do przeznaczenia przynajmniej połowy wartości majątku na cele charytatywne po śmierci albo jeszcze za życia.

Rozwód z Jeffem Bezosem

Jeff i MacKenzie Bezosowie rozwiedli się w 2019 roku po ponad 25 latach małżeństwa. MacKenzie Scott otrzymała 4 procent akcji Amazona, które w momencie rozwodu były warte 35,6 miliarda dolarów. Zrezygnowała z roszczeń dotyczących gazety "Washington Post" i firmy zajmującej się technologiami kosmicznymi Blue Origin, które również są w rekach Bezosa.

Para ma czwórkę dzieci – trzech synów i córkę. W 2013 roku MacKenzie Bezos powiedziała "Vogue Magazine", że poznała Jeffa, gdy pracowała dla funduszu hedgingowego w Nowym Jorku.

Po trzech miesiącach spotkań para zaręczyła się. Pobrali się w 1993 roku. Rok później Jeff Bezos założył Amazon, który pierwotnie był jedynie sklepem internetowym z książkami. Od tego czasu firma przeobraziła się w giganta handlu elektronicznego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Bloomberg

Pozostałe wiadomości