Rada nadzorcza Orlenu powołała z dniem 16 maja Witolda Literackiego na funkcję wiceprezesa do spraw korporacyjnych i Ireneusza Sitarskiego na funkcję wiceprezesa do spraw sprzedaży detalicznej - podała spółka we wtorkowym komunikacie.
Orlen poinformował, że wcześniej Literacki złożył rezygnację z pełnienia funkcji wiceprezesa spółki oraz pierwszego zastępcy prezesa zarządu Orlenu z upływem dnia 15 maja 2024 roku. Z kolei Ireneusz Sitarski złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.
Spółka przekazała, że na wtorkowym posiedzeniu rada nadzorcza Orlenu zdecydowała o powołaniu do zarządu firmy od 16 maja br. Literackiego na funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych oraz Sitarskiego na funkcję wiceprezesa ds. sprzedaży detalicznej.
Prezesem Orlenu od 10 kwietnia jest Ireneusz Fąfara.
Kim jest Witold Literacki?
Witold Literacki w zarządzie Orlenu zasiada od 6 lutego 2024 r. To absolwent Uniwersytetu Śląskiego, Wydziału Nauk Społecznych, który ukończył w 1994 roku oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii, ukończonego w 2006 roku. Jest ekspertem w dziedzinie finansów i podatków, od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną. Doświadczenie menadżerskie zdobywał zarówno w firmach zagranicznych, jak i polskich, w tym w PKN Orlen.
Literacki w latach 2022-2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN. Przez 12 lat do 2020 r. był dyrektorem biura podatków w PKN Orlen.
Kim jest Ireneusz Sitarski?
Z kolei Ireneusz Sitarski od 6 lutego 2024 roku był w składzie rady nadzorczej płockiego koncernu. W okresie od 17 lutego do 10 kwietnia br. został oddelegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu Orlenu.
Sitarski to magister ekonomii, absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, obecnie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Jest doradcą gospodarczym w zakresie finansów, restrukturyzacji, fuzji i przejęć firm. W swojej praktyce zawodowej realizował projekty doradcze, opracowywał strategie prywatyzacyjne, analizy i wyceny dla przedsiębiorstw z sektora państwowego i prywatnego. Prowadził projekty restrukturyzacji trudnych i zagrożonych kredytów w bankach polskich. Pełnił funkcję prezesa firmy zarządzającej Narodowym Funduszem Inwestycyjnym.
Sitarski w administracji rządowej pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych w latach 1994-1996 i w Ministerstwie Skarbu Państwa w latach 2001-2003. Jak poinformowano, dokonywał przekształceń przedsiębiorstw państwowych w spółki Skarbu Państwa, nadzorował ich działalność oraz prowadził proces sprzedaży akcji inwestorom strategicznym lub finansowym, m.in. z sektora paliwowego, energetycznego, gazowego, bankowego, ubezpieczeniowego i gier losowych.
Orlen dodał, że Ireneusz Sitarski posiada też duże doświadczenie jako członek i przewodniczący rad nadzorczych spółek prawa handlowego m.in. w takich firmach jak Telekomunikacja Polska, Giełda Papierów Wartościowych, Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń, Bank Gospodarki Żywnościowej, Dwory, Huta Aluminium Konin, PESA Bydgoszcz.
Sitarski w 2018 roku kandydował w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a rok później w wyborach do Parlamentu Europejskiego i Sejmu.
Grupa Orlen
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.
Gdy w 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele po wcześniejszej fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG, zapisano m.in., że do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł.
Według danych publikowanych przez Orlen, Skarb Państwa posiada tam 49,9 proc. akcji, Nationale Nederlanden OFE 5,76 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni, 44,34 proc.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Konektus Photo/Shutterstock