Zmiany dla prosumentów. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP
Derski: dystrybutorzy energii dotrzymują parametrów napięcia kosztem prosumentów
Derski: dystrybutorzy energii dotrzymują parametrów napięcia kosztem prosumentówTVN24
wideo 2/5
Derski: dystrybutorzy energii dotrzymują parametrów napięcia kosztem prosumentówTVN24

Zakończyły się prace nad projektem ustawy poprawiającej rozliczenia prosumentów - poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że we wrześniu projekt trafi na posiedzenie Rady Ministrów, a następnie do Sejmu. Zgodnie z obecnym projektem zwrot nadpłat w systemie net-billing będzie podwyższony z 20 proc. do 30 proc.

"Prace nad ustawą poprawiającą rozliczenia prosumentów zakończyły się. Projekt we wrześniu trafi na posiedzenie Rady Ministrów a potem do Parlamentu" - napisała w mediach społecznościowych Hennig-Kloska.

Zmiany dla prosumentów. Ministra o projekcie

Projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw autorstwa MKiŚ przewiduje m.in., że prosumenci będą mogli zdecydować, czy chcą być rozliczani w net-billingu w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej czy cenę godzinową. W przypadku wyboru godzinowej opcji, prosumenci mają otrzymać bonus.

Net-billing polega na tym, że prosument sprzedaje nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii, a w razie potrzeby ją kupuje. Nie dostaje on jednak pieniędzy do ręki, a rozliczenia następują za pośrednictwem konta prosumenckiego, z którego następuje zakup energii.

Net-billing zastąpił wcześniejszy net metering, oparty na systemie opustów. Zgodnie z poprzednią metodą prosument rozliczał się z energii ilościowo. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mógł pobrać za darmo 0,8. Przy większych instalacjach stosunek ten wynosił od 1 do 0,7.

Zgodnie z obecnym projektem, zwrot nadpłat w systemie net-billing będzie podwyższony z 20 proc. do 30 proc.

OZE, pozwolenia, ulgi w nowym projekcie

Ponadto, zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, skrócone mają zostać terminy dotyczące procedur inwestycyjnych dla wybranych instalacji OZE, m.in. montowanych na dachach budynków paneli fotowoltaicznych i położonych na tym samym terenie magazynów energii, pomp ciepła, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE.

Przyspieszenie ma dotyczyć wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę; warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz ciepłowniczej; koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej lub koncesji na wytwarzanie ciepła; decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach; wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w małej instalacji.

Projektowana ustawa ma ponadto zaktualizować listę sektorów uprawnionych do ulg dla odbiorców energochłonnych zgodnie z katalogiem określonym w unijnych wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska (CEEAG). Wprowadzone mają być dwa poziomy ulg: dla przedsiębiorców w sektorach narażonych na szczególnie ryzyko ucieczki emisji w wysokości 85 proc. obowiązku oraz dla firm w sektorach narażonych na ryzyko ucieczki emisji na poziomie 75 proc.

Nowe przepisy mają też wprowadzić opłatę wyrównawczą wnoszoną przez odbiorców energochłonnych uprawnionych do ulg.

Ponadto projektowane przepisy mają wyłączyć wsparcie dla energii elektrycznej z OZE wytwarzanej w spalarniach odpadów poza wysokosprawną kogeneracją. Nie będzie też możliwości udzielania pomocy na budowę nowych jednostek kogeneracji opalanych węglem.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Osoby z niepełnosprawnościami od nowego roku mogą ubiegać się o nowe świadczenie wspierające, o wydatkowaniu którego mogą same decydować. Jednak z interpelacji poselskiej i odpowiedzi na nią, wynika, że może ono w 2024 roku spowodować zbieg wypłaty świadczeń, a w konsekwencji otrzymanie wezwania do zwrotu pieniędzy. Można temu jednak zapobiec.

Zwrot świadczeń od osób z niepełnosprawnością. "Występują i będą występować sytuacje"

Zwrot świadczeń od osób z niepełnosprawnością. "Występują i będą występować sytuacje"

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w sierpniu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,33 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Portal tvn24.pl był najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Rada Ministrów we wtorek zajmie się między innymi projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) - wynika z porządku obrad, opublikowanego na stronie rządowej.

Nowelizacja ustawy o podatku VAT. Rząd zajmie się projektem

Nowelizacja ustawy o podatku VAT. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
PAP

Węgry nadal nie zapłaciły 200 milionów euro kary nałożonej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) za politykę migracyjną tego kraju. Budapeszt ma dwa tygodnie na spłatę, inaczej pieniądze zostaną potrącone z unijnych funduszy. Węgrom grożą też kary dzienne w wysokości 1 miliona euro.

Węgry zwlekają z zapłaceniem kary. Bruksela gotowa na kolejne kroki

Węgry zwlekają z zapłaceniem kary. Bruksela gotowa na kolejne kroki

Źródło:
PAP

Turcja chce przystąpić do grupy BRICS, założonej przez Brazylię, Indie, Rosję i Chiny - doniosła w poniedziałek agencja Bloomberga, powołując się na dobrze poinformowane źródła. Złożyła już oficjalny wniosek.

Turecki rząd szuka sojuszników poza Europą

Turecki rząd szuka sojuszników poza Europą

Źródło:
PAP

Tomasz Kędzierski, dotychczasowy dyrektor strategii i rozwoju biznesu ElectroMobility Poland, został nowym prezesem tej firmy. Poinformowała w poniedziałek spółka, która ma wyprodukować polski samochód elektryczny - Izerę. Paweł Poneta, do tej pory sprawujący funkcję pełniącego obowiązki prezesa, będzie pracować w radzie nadzorczej EMP - przekazano w komunikacie.

Nowy prezes spółki odpowiedzialnej za powstanie Izery

Nowy prezes spółki odpowiedzialnej za powstanie Izery

Źródło:
PAP

Taryfa dynamiczna dla gospodarstw domowych, czyli nowy sposób rozliczania się za prąd, w którym cena rozliczeniowa zmienia się w każdym miesiącu, jest już dostępna u pięciu największych sprzedawców energii w Polsce. Sprawdziliśmy także, jak taryfy dynamiczne działają w praktyce i w jaki sposób będą rozliczane na rachunku.

Taryfa dynamiczna za prąd. Wyjaśniamy, jak działa

Taryfa dynamiczna za prąd. Wyjaśniamy, jak działa

Źródło:
tvn24.pl

Polski przemysł po raz 28. z rzędu znalazł się pod kreską. Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu wyniósł 47,8 punktu wobec 47,3 punktu w lipcu - podał S&P Global.

Fatalna passa polskiego przemysłu. To 28. miesiąc z rzędu

Fatalna passa polskiego przemysłu. To 28. miesiąc z rzędu

Źródło:
PAP

O dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd 6.0 będzie można wnioskować już od tego poniedziałku. Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 28 tysięcy złotych. Do rozdysponowania będzie 400 milionów złotych.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy złotych. Rusza rządowy program

Można otrzymać nawet 28 tysięcy złotych. Rusza rządowy program

Źródło:
PAP

Ministerstwo obrony Finlandii chce wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży nieruchomości obywatelom Rosji, argumentując, że mogą one być wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych i zagrażać bezpieczeństwu kraju. Zakaz uniemożliwi destabilizowanie Finlandii w trudnej sytuacji - oświadczył szef resortu Antti Hakkanen.

Nieruchomości nie dla Rosjan. Ministerstwo chce całkowitego zakazu

Nieruchomości nie dla Rosjan. Ministerstwo chce całkowitego zakazu

Źródło:
PAP

Po trwającym od dekady paśmie sukcesów nie ma już śladu. W tym roku znów spadną produkcja, eksport i sprzedaż branży meblarskiej - zauważa w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Były sukcesy, jest głęboki dołek. "Walczymy, by rok skończyć na jak najmniejszym minusie"

Były sukcesy, jest głęboki dołek. "Walczymy, by rok skończyć na jak najmniejszym minusie"

Źródło:
PAP

Mnóstwo sprzętu zakupionego przez poprzedni rząd kurzy się w magazynach i tą sprawą zajmuje się prokuratura. Co w takim razie z nowym i zapowiedzianym przez obecny gabinet programem "Cyfrowy uczeń"? - Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami - przekazało biznesowej redakcji tvn24.pl biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak dowiedzieliśmy się z kolei w biurze komunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji, zakres dostępnych sprzętów będzie szerszy, mają to być także tablety.

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Źródło:
tvn24.pl

Choć pracodawcy zapowiadali zwolnienie od kwietnia do grudnia 130 tysięcy osób, to jednocześnie planują przyjąć ponad pół miliona nowych pracowników - informuje "Rzeczpospolita" w poniedziałkowym wydaniu. "Wszędzie widać przewagę planowanych przyjęć nad zwolnieniami" - zaznacza gazeta.

Wraca rynek pracownika

Wraca rynek pracownika

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot w Polsce padła wygrana drugiego stopnia. Totalizator Sportowy podał, gdzie zakupiono szczęśliwy kupon. Do zwycięzcy trafi ponad 2,8 miliona złotych.

Duża wygrana w Eurojackpot. Podano, gdzie padła

Duża wygrana w Eurojackpot. Podano, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, konferencja szefa Narodowego Banku Polskiego, odczyt najnowszego wskaźnika PMI za sierpień - to najważniejsze wydarzenia gospodarcze rozpoczynającego się tygodnia. Uwagę przykuje także odbywające się od wtorku do czwartku w Karpaczu coroczne Forum Ekonomiczne.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

W pierwszych dniach nauki w okolicach szkół pojawi się więcej patroli policyjnych - poinformowała Komenda Główna Policji. Działania informacyjno-edukacyjne pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły" potrwają od 2 do 30 września.

Wielka akcja policji. Będzie więcej patroli

Wielka akcja policji. Będzie więcej patroli

Źródło:
PAP

Prezydent Argentyny Javier Milei toczy ostrą walkę z ponad 200-procentową inflacją. Zgodnie z zapowiedziami zawetował przyjętą przez obie izby Kongresu ustawę zwiększającą emerytury, by w większym stopniu dostosować je do szalejącej inflacji – podały w sobotę miejscowe media. Przeciętna emerytura w Argentynie wynosi obecnie około 385 tysięcy pesos, czyli około 250 euro po kursie czarnorynkowym.

Prowadzi politykę "cięcia piłą łańcuchową". Teraz na jego celowniku są emeryci

Prowadzi politykę "cięcia piłą łańcuchową". Teraz na jego celowniku są emeryci

Źródło:
PAP

Liczba ofert najmu zmniejszyła się w lipcu o blisko 8 procent w porównaniu do czerwca i była najniższa w tym roku - wynika z raportu Otodom. Dodano, że podobnie było w lipcu 2023 roku. Z kolei średnie ceny wzrosły w lipcu o ponad 2 procent rok do roku.

Problemy na rynku najmu. "Lipcowy wynik jest najniższym w tym roku"

Problemy na rynku najmu. "Lipcowy wynik jest najniższym w tym roku"

Źródło:
PAP

1 września Bruksela przywróciła na unijnych lotniskach maksymalne limity 100 mililitrów na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jak wcześniej wyjaśniła Komisja Europejska, jest to spowodowane problemami technicznymi ze skanerami, a nie ewentualnym zagrożeniem.

Wraca limit w bagażu podręcznym

Wraca limit w bagażu podręcznym

Źródło:
PAP, BBC

Prawo jazdy od 17. roku życia to dobry pomysł - stwierdził na antenie TVN24 Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodał, że "jeżeli taki młody człowiek będzie szarżował po polskich drogach, będzie popełniał błędy, naruszenia, to będzie płacił bardzo wysokie mandaty, ale z portfela rodziców". 

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Źródło:
tvn24.pl

W stanie Arizona w USA trwa dochodzenie w sprawie śmierci pracownicy Wells Fargo, która przyszła do biura w piątek rano i została znaleziona martwa przy swoim biurku cztery dni później - poinformował brytyjski dziennik "Guardian".

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Źródło:
"Guardian"

Około 1070 pracowników hoteli w Bostonie i Greenwich w USA strajkuje, gdyż rozmowy kontraktowe z Marriott International, Hilton Worldwide i Hyatt Hotels utknęły w martwym punkcie - podał Reuters, powołując się na związek Unite Here.

Strajk pracowników może rozlać się na całe USA. "Branża hotelarska zeszła na złą drogę"

Strajk pracowników może rozlać się na całe USA. "Branża hotelarska zeszła na złą drogę"

Źródło:
Reuters

Rząd Japonii promuje wprowadzenie elastycznego czasu pracy, limitów nadgodzin, płatnego urlopu i czterodniowego tygodnia pracy - informuje agencja AP. To rewolucja dla Japończyków, którzy w swoim języku mają określenie na zapracowanie się na śmierć - karoshi.

Mają słowo na śmierć z przepracowania. Teraz promują czterodniowy tydzień pracy

Mają słowo na śmierć z przepracowania. Teraz promują czterodniowy tydzień pracy

Źródło:
PAP

W lipcu i sierpniu wydano ponad pięć tysięcy paszportów tymczasowych, a od początku działania tej usługi wydano 23,2 tysiąca paszportów - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Paszporty "last minute". Tyle uratowały wyjazdów w wakacje

Paszporty "last minute". Tyle uratowały wyjazdów w wakacje

Źródło:
PAP