"W ukraińskim zbożu na pewno są mykotoksyny, jakby nasze służby chciały, to by je znalazły"

Źródło:
TVN24 Biznes
Paweł Kuroczycki o imporcie zboża z Ukrainy
Paweł Kuroczycki o imporcie zboża z UkrainyTVN24
wideo 2/6
Paweł Kuroczycki o imporcie zboża z UkrainyTVN24

Ukraińskie zboże ma przestać płynąć do Polski. Tak zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. - To porozumienie nie zlikwiduje nadwyżki, która jest obecnie w naszych magazynach, a ta nadwyżka sprawia, że nie będzie gdzie złożyć zboża z nadchodzących żniw - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Paweł Kuroczycki z portalu tygodnik-rolniczy.pl. Jego zdaniem Polska, podobnie jak Węgry i Słowacja, już wcześniej mogła wstrzymać dostawy zboża z Ukrainy. - W tym ukraińskim zbożu na pewno są mykotoksyny, jakby nasze służby chciały, to by je znalazły, ale widać nie chcą z przyczyn politycznych - ocenił Kuroczycki.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w piątek - po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem - zapowiedział, że ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski. - Bardzo ważną sprawę załatwiliśmy i mam nadzieję, że w poniedziałek ją ogłosimy już oficjalnie - dodał szef MRiRW.

Tę informację komentował we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Paweł Kuroczycki z portalu tygodnik-rolniczy.pl. - Prawdopodobnie trwają polityczne przepychanki. Bez eksportu przez Polskę, ukraińscy farmerzy, zwłaszcza z zachodnich obwodów będą mieli ogromny problem z pozbyciem tego, co zebrali w zeszłym roku, a być może jeszcze i wcześniej - mówił.

- Miejmy nadzieję, że do tego porozumienia dojdzie, natomiast myślę, że geopolityka może stać na drodze tego porozumienia, może przeszkadzać - ocenił Kuroczycki.

"Porozumienie nie zlikwiduje nadwyżki"

Jego zdaniem porozumienie z Ukrainą "być może tylko trochę" uspokoić protestujących polskich rolników.

- To porozumienie nie zlikwiduje nadwyżki, która jest obecnie w naszych magazynach, a ta nadwyżka sprawia, że nie będzie gdzie złożyć zboża z nadchodzących żniw. To będzie ogromny problem dla nas, bo to już nie chodzi tylko o ceny - zwracał uwagę gość TVN24, dodając, że "nie wszyscy rolnicy mają, gdzie przechować swoje zboże".

- I co wtedy? Wrócimy do czasów sprzed 20-30 lat, kiedy przed elewatorami stały ogromne kolejki, dwie doby się czekało na odbiór tego towaru, a to dobrze też nie będzie wpływało na nastroje rolników - zauważył Kuroczycki.

Czytaj także: Tusk ostrzegał, Kaczyński zapewniał, że ukraińskie zboże nie jest zagrożeniem. "Nikt nie straci"

Zboże z Ukrainy w Polsce

Ponadto zboże z Ukrainy cały czas trafia do Polski. - Zboże płynie, bo może płynąć, bo nie ma żadnych barier celnych między Unią Europejską a Ukrainą, zostały zniesione 30 maja ubiegłego roku na skutek inwazji Rosji na Ukrainę i tak naprawdę ten handel może być, co najwyżej, jakoś administracyjnie wstrzymywany, spowalniany, ale nie spodziewałbym się tutaj otwartego, bilateralnego porozumienia, cudów, że to nagle się zatrzyma, że nie będzie jechało - ocenił Paweł Kuroczycki.

Odnosił się też do decyzji Węgier i Słowacji, które wstrzymują dostawy zboża Ukrainy. - Słowacy wstrzymali uwalnianie na rynek zboża pochodzącego z Ukrainy do czasu przebadania wszystkich tych transportów. Oni znaleźli zakazany w 2020 roku na terenie Unii Europejskiej, a więc i w Polsce, insektycyd w jednym z transportów zboża i kierując się zasadą ostrożności zabronili dalszej sprzedaży, przerobu tego zboża, które przywieziono z Ukrainy. To nie jest ban na import z Ukrainy, a jedynie wstrzymanie - tłumaczył.

- My też moglibyśmy zastosować takie narzędzie - dodał gość "Wstajesz i weekend".

Kuroczycki był dopytywany, dlaczego zatem Polska nie zdecydowała się na taki krok. - Węgrzy znaleźli mykotoksyny, Słowacy znaleźli chlorpyrifos (...). Mykotoksyny są bardzo częste, popularne w zbożu. One są produkowane przez grzyby pleśniowe, to jest problem, z którym rolnicy borykają się na co dzień - wskazywał.

- W tym ukraińskim zbożu na pewno są mykotoksyny, jakby nasze służby chciały, to by je znalazły, ale widać nie chcą z przyczyn politycznych - podsumował Paweł Kuroczycki z portalu tygodnik-rolniczy.pl.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat - zakładają założenia projektu, które opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodano, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku.

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Dodatkowe 20 milionów złotych przeznaczone na program "Podróże z klasą" wyczerpano w cztery minuty - przekazał resort edukacji. MEN podał także, że zarejestrowano 752 nowe wnioski, a łącznie na program w tej edycji zostanie przeznaczone 80 milionów złotych.

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy