Nowa propozycja w sprawie zakazu lotów. Francja, Chorwacja i Hiszpania na liście

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Marcin Horała o zakazie lotów
Marcin Horała o zakazie lotówTVN24
wideo 2/3
TVN24Marcin Horała o zakazie lotów

W czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt rozporządzenia w sprawie zakazu lotów do Polski. Na nowej liście znalazło się 46 państw. Nowe rozporządzenie ma obowiązywać od 2 września.

We wtorek wiceminister infrastruktury Marcin Horała przekazał TVN24, że trwają prace nad rozszerzoną listą krajów z zakazem lotów do Polski. Rząd wcześniej planował wpisać na czarną listę ponad 60 krajów, między innymi Hiszpanię, Maltę czy Albanię.

Tego samego dnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie zakazu lotów, które obowiązuje do 1 września. Na liście znalazły się 43 kraje.

Chorwacja, Francja, Hiszpania

W czwartek w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiło się kolejny projekt rozporządzenia w sprawie zakazu lotów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2 września. Na liście zaszły pewne zmiany - do wcześniej zapowiadanej Hiszpanii czy Malty dodano m.in. Chorwację i Francję.

W środę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Horała przyznał, iż "z dużym prawdopodobieństwem można się spodziewać, że kilka nowych zakazów lotów dojdzie". - Na ten moment wskaźniki w takich krajach, jak Hiszpania, Albania czy Malta wskazują, że liczba zachorowań jest wysoka i rośnie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można się spodziewać, że te kraje do zakazu lotów dołączą - mówił.

Co z kwarantanną?

W projekcie rozporządzenia, opracowanego przez resort infrastruktury, nie została uwzględniona kwestia kwarantanny, na jaką ewentualnie musiałyby trafić osoby powracające z krajów objętych zakazem. Za wprowadzenie takich przepisów odpowiada bowiem Ministerstwo Zdrowia.

Jak wynika z projektu rozporządzenia, zakaz lotów nie będzie obowiązywał, jeżeli dotyczyć to będzie samolotów wykonujących loty na zlecenie albo za zgodą premiera. Zakaz nie będzie dotyczył również lotów wojskowych.

Ostateczna wersja rozporządzenia zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw prawdopodobnie 1 września.

Oto pełna lista krajów (projekt rozporządzenia):

1. Belize; 2. Bośnia i Hercegowina; 3. Czarnogóra; 4. Federacyjna Republika Brazylii; 5. Królestwo Bahrajnu; 6. Królestwo Eswatini; 7. Królestwo Hiszpanii; 8. Meksykańskie Stany Zjednoczone; 9. Państwo Izrael; 10. Państwo Katar; 11. Państwo Kuwejt; 12. Państwo Libia; 13. Republika Albanii; 14. Republika Argentyńska; 15. Republika Armenii; 16. Republika Chile; 17. Republika Chorwacji; 18. Republika Dominikańska; 19. Republika Ekwadoru; 20. Republika Francuska; 21. Republika Gwatemali; 22. Republika Hondurasu; 23. Republika Indii; 24. Republika Iraku; 25. Republika Kazachstanu; 26. Republika Kolumbii; 27. Republika Kosowa; 28. Republika Kostaryki; 29. Republika Libańska; 30. Republika Macedonii Północnej; 31. Republika Malediwów; 32. Republika Malty; 33. Republika Mołdawii; 34. Republika Namibii; 35. Republika Panamy; 36. Republika Paragwaju; 37. Republika Peru; 38. Republika Południowej Afryki; 39. Republika Salwadoru; 40. Republika Surinamu; 41. Republika Zielonego Przylądka; 42. Rumunia; 43. Stany Zjednoczone Ameryki; 44. Wielkie Księstwo Luksemburga; 45. Wielonarodowe Państwo Boliwia; 46. Wspólnota Bahamów.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym
Co zrobić, gdy już się kupiło bilet?
Co zrobić, gdy już się kupiło bilet?TVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości