Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy?

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu o ewentualnym przywróceniu niedziel handlowych
Rzecznik rządu o ewentualnym przywróceniu niedziel handlowychPolskie Radio, TVN24
wideo 2/5
Polskie Radio, TVN24Rzecznik rządu o ewentualnym przywróceniu niedziel handlowych

W najbliższą niedzielę 18 października nie zrobimy zakupów w większych sklepach. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele i te wyłączone z zakazu handlu. Najbliższa niedziela handlowa wypada dopiero w grudniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Poprzednio handel w niedzielę był możliwy 30 sierpnia. W październiku nie wypada żadna niedziela handlowa. W tym roku będą jeszcze dwie niedziele bez zakazu handlu: 13 i 20 grudnia.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz w niedziele niehandlowe nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Handel w dobie pandemii

W sklepach obowiązują zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią COVID-19.

W strefie czerwonej od 17 października zostanie wprowadzony limit osób w placówkach handlowych, który wyniesie maksymalnie 5 osób na kasę. "Limity dotyczące osób w sklepach w strefach czerwonych zostaną uzależnione, podobnie jak wiosną, od powierzchni. Dla sklepów o powierzchni do 100 m. kw. - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m. kw. - 1 osoba na 15 m. kw." - napisał w piątek na Twitterze rzecznik rządu.

Od czwartku w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach i placówkach pocztowych powróciły tak zwane godziny dla seniorów. Oznacza to, że od poniedziałku do piątku w tych punktach w godzinach 10-12 będą obsługiwane wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Zakaz handlu w niedziele i święta w 2020 roku PAP Infografika

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości