Kłopoty na horyzoncie. Oto pięć wyzwań gospodarczych stojących przed nowym rządem

[object Object]
Marek Zuber o sytuacji gospodarczej za rządów PiStvn24bis
wideo 2/5

Wyborcza walka za nami, wynik znamy, kurz opada. Z jakimi problemami będzie musiała poradzić sobie nowa władza? Oto pięć największych wyzwań gospodarczych.

WYBORY PARLAMENTARNE 2019. SERWIS TVN24.PL

CZYTAJ WIĘCEJ: PKW podała wyniki wyborów do Sejmu z podziałem na mandaty >

1. Ochrona zdrowia i jej finansowanie

Najważniejszym zadaniem dla nowego rządu jest ochrona zdrowia - tak stwierdziło aż 81,2 proc. osób, które zostały przebadane przez IBRiS w sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Jeszcze przed wyborami służba zdrowia była jednym z ważniejszych tematów poruszanych na spotkaniach z wyborcami. Kaczyński mówił, że rozwiązanie problemów ochrony zdrowia to kwestia dwóch-trzech kadencji, a PiS przedstawił "piątkę dla zdrowia". W skład propozycji wchodzą: wzrost nakładów na służbę zdrowia, Fundusz Modernizacji Szpitali, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie oraz miliard na centrum onkologii.

- Mamy parę priorytetów, które chcielibyśmy zaproponować na następną kadencję. To jest taka "piątka dla zdrowia". Dwa razy więcej finansów na zdrowie Polaków niż za rządów PO-PSL (...) To oznacza, że w 2024 roku to będzie 160 miliardów złotych - mówił jeszcze pod koniec września minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Służba zdrowia jest uważana za jedną z najważniejszych kwestii także przez ekspertów.

- Oczekujemy od nowego rządu nadania zagadnieniom ochrony zdrowia najwyższego priorytetu w państwie, uznania wszystkich wydatków na ochronę zdrowia nie jako kosztu, ale jako inwestycji, jak również uznanie ochrony zdrowia jako koła zamachowego całej gospodarki - stwierdziła Anna Janczewska, minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club.

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka zwrócił jednak uwagę, że w przyszłorocznym budżecie "nie jest uwzględnione zadłużenie służby zdrowia, które wynosi miedzy 15 a 20 mld zł". Przy okazji dodał, że nie ma w nim obietnicy 13. emerytury i w związku z tymi dwoma kosztami jest potrzebna "korekta o 25-30 mld zł".

2. Globalne spowolnienie

Jeszcze przed wyborami prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce, że mimo ewentualnego kryzysu, czyli pogorszenia sytuacji gospodarczej wokół Polski, "będziemy w stanie utrzymać naszą politykę, zarówno w wymiarze społecznym, jak i rozwojowym".

Od połowy 2017 roku polska gospodarka rosła w tempie zbliżonym do 5 proc. w skali roku. Według przewidywań ekspertów w najbliższych latach polskie PKB ma nadal rosnąć, choć już nie tak szybko jak ostatnio. Nad gospodarką światową zbierają się jednak ciemne chmury, a i na polskim podwórku nie brakuje palących problemów.

"Kluczowym wyzwaniem dla nowego rządu będzie spowolnienie gospodarcze" - przyznała analityk Erste Group Małgorzata Krzywicka.

Zdaniem ekonomistki "spadek aktywności w strefie euro, zwłaszcza w Niemczech, prawdopodobnie wywrze dalszą presję na polski sektor przemysłowy".

"Konsumpcja prywatna powinna pozostać główną siłą napędową wzrostu, ale utrzymanie silnej dynamiki może być trudne. Przyszłoroczny budżet będzie w dużej mierze wspierany przez jednorazowe płatności, jednak obawiamy się o stabilność budżetu po 2020, ponieważ poprawa ściągalności podatków prawdopodobnie osiągnie swój limit, biorąc pod uwagę oczekiwane ochłodzenie gospodarcze" - wyjaśniła Krzywicka.

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki przestrzegał nawet przed "japonizacją" strefy euro. - Długotrwały niski wzrost gospodarczy, nakręcenie spirali niskich oczekiwań inflacyjnych, impotencja polityki pieniężnej i niechęć Niemiec do ekspansji budżetowej. Wszystko to nie sprzyja szybkiemu przywróceniu dobrej koniunktury - wyjaśnił.

3. Brak pracowników

W opinii analityków Banku Światowego jednym z zagrożeń dla polskiej gospodarki jest brak pracowników, co ma bezpośredni związek ze zmianami demograficznymi.

BŚ podaje, że tempo wzrostu polskiej gospodarki w 2019 r. może wynieść 4,3 proc., głównie dzięki rosnącej konsumpcji prywatnej, czyli naszym zakupom, ale "w kolejnych latach ma spowolnić, ponieważ słabnie koniunktura w Unii Europejskiej, a w Polsce coraz bardziej brakuje pracowników".

Według wyliczeń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, do 2030 roku ubędzie z rynku pracy półtora miliona pracowników. W Polsce brakuje już nie tylko budowlańców, ale i kierowców autobusów, kelnerów, kucharzy i przede wszystkim opiekunów osób starszych. Ale ich brak to nie tylko nasz problem.

- Nie tylko przedsiębiorstwa konkurują między sobą, ale Polska konkuruje z krajami ościennymi. Duże braki występują również w Czechach i Niemczech – wyjaśniła Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan.

Katarzyna Niemyjska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców stwierdziła, że Polska do 2050 roku "powinna przyjąć 5 milionów emigrantów zarobkowych, by utrzymać taką skalę wzrostu gospodarczego, jaka jest obecnie".

Z opublikowanego na początku sierpnia raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego, a do 2040 roku liczba ludności naszego kraju zmniejszy się o 2,8 miliona osób.

4. Inwestycje

Wzrost poziomu inwestycji w relacji do PKB był jednym z celów tak zwanego planu Morawieckiego. Wedle rządowych deklaracji wskaźnik miał wzrosnąć w 2020 roku do poziomu 25 proc. Tymczasem w latach 2016-2018 był bliski 18 proc. - przy lekko ponad 20 proc. w roku w 2015, czyli przez rządami PiS.

Jak wynika z raportu McKinsey&Company przygotowanego we współpracy z "Forbes" wynika, że w nadchodzącym 10-leciu polska gospodarka ma szansę rozwijać się w tempie 5 proc. rocznie. Warunkiem jednak jest między innymi zwiększanie poziomu inwestycji oraz wydatków na innowacje.

Tymczasem, jak ocenia Rafał Benecki z ING Banku Śląskiego, prowadzona w ostatnich latach rygorystyczna polityka podatkowa i perspektywa jej dalszej kontynuacji w celu pokrycia kosztownych obietnic wyborczych, skutecznie zniechęciły firmy do inwestowania.

Na dodatek mamy do czynienia ze szczytem absorpcji funduszy unijnych z obecnej perspektywy budżetowej, a spadek napływu środków z Brukseli poprawę wskaźników inwestycyjnych będzie utrudniał.

Widać to w prognozach na kolejne lata. Ekonomiści szacują, że w latach 2019-2021 wzrost inwestycji sięgnie odpowiednio: 8,2 proc., 4,2 proc. i 2,9 proc.

5. Polityka energetyczna i ceny energii

Podczas kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki mówił, że trzeba "teraz zadbać o rozsądną transformację, rozsądne zmiany energetyczne". Chodzi o kwestię korzystania z węgla przy produkcji prądu i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (z wiatru, słońca) w miksie energetycznym.

Premier podkreślał, że kluczowe jest zapewnienie "bezpieczeństwa dostaw energii, żeby zapewnić względną suwerenność w dostawach energii, ale również, żeby ceny energii, były jak najniższe, żeby energia była jak najtańsza, bo to oznacza także konkurencyjność polskiego przemysłu". Zadeklarował też, że rząd taki model tworzy.

Z jednej strony Polska ma zobowiązanie w postaci celu 15 proc. udziału OZE w produkcji energii w 2020 roku, a Komisja Europejska myśli nawet o neutralności klimatycznej Wspólnoty. Z drugiej jesteśmy od węgla obecnie mocno uzależnieni - nawet teraz szykujemy (elektrownia Ostrołęka C) i uruchamiamy (elektrownia Opole) nowe bloki.

Na Kongresie 590 minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał, że osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 r. będzie wymagało zainwestowania co najmniej 500 mld euro. Dodał, że "nadal twardo stoi na stanowisku", że będzie to co najmniej 500 mld euro, "a niektórzy mówią, że i 700 mld". Tchórzewski podkreślił, że poradzenie sobie w negocjacjach, dotyczących neutralności klimatycznej UE będzie wyzwaniem dla każdej kolejnej ekipy.

Tymczasem to właśnie uzależnienie od węgla powodowało, że groziły nam znaczne wzrosty cen prądu od początku 2019 roku. Rząd ratował sytuację specjalną - kilkakrotnie nowelizowaną - ustawą. Jednak, jak podkreśla ekonomistka Małgorzata Krzywicka z Erste Group, za chwilę "rząd (znów) stanie w obliczu problemu rosnących cen energii".

"Spodziewany skok cen energii elektrycznej na początku przyszłego roku, będzie wymagał podjęcia kroków ze strony rządu" - stwierdziła.

Przed wyborami padały uspokajające zapewnienia. - Nie będzie znaczącego wzrostu cen prądu w 2020 roku - stwierdził w ubiegłym tygodniu w RMF FM szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Tak, jak w tym roku obniżaliśmy akcyzę, przyjmowaliśmy inne rozwiązania, aby ceny prądu nie wzrosły, podobnie będzie w roku 2020 - przekonywał.

Z kolei Bartłomiej Derski z branżowego portalu Wysokienapiecie.pl przewiduje, że ceny prądu dla gospodarstw domowych w przyszłym roku jednak wzrosną. - Spodziewałbym się kilku, maksymalnie do 10 złotych miesięcznie więcej na rachunkach - powiedział w TVN24 BiS.

Autor: Krzysztof Krzykowski / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Wdrożenie systemu kaucyjnego w proponowanym obecnie kształcie doprowadzi do chaosu i dezorientacji konsumentów - ostrzega Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. W opublikowanym stanowisku zaapelowano o przesunięcie wprowadzenia systemu na 1 stycznia 2026 roku.

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Źródło:
POHiD

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

- Poszukamy wspólnie takiego rozwiązania, które realnie przyspieszy budowę mieszkań, bo to właściwie jest jedyny sens tych działań. Będę otwarty absolutnie na sugestie ze strony koalicjantów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o przyszłość programu Kredyt zero procent, któremu sprzeciwia się Polska 2050. - Nic na siłę - stwierdził szef rządu.

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł 82,8 miliarda złotych, co stanowi 45 procent planu – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na jej podstawie wdowy i wdowcy będą mogli pobierać nie tylko swoją emeryturę, ale także część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Źródło:
PAP

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"

Co najmniej 216 połączeń linii Easyjet do Portugalii oraz z lotnisk tego kraju zostało odwołanych przez przewoźnika w pierwszym dniu rozpoczętego w czwartek strajku. Protestują członkowie personelu pokładowego portugalskiego oddziału tej firmy, którzy domagają się poprawy warunków pracy.

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Źródło:
PAP

Na aukcję Indianapolis Motor Speedway Museum wystawiono model Mercedes-Benz W196 Streamliner z 1954 roku. Rzeczoznawcy spodziewają się, że może zostać wylicytowane za nawet 70 milionów dolarów. Za kierownicą tego legendarnego auta siedzieli słynni kierowcy wyścigowi, w tym Juan Manuel Fangio i Stirling Moss.

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W lipcu tego roku w Polsce odbyło się ponad 42 tysiące lotów komercyjnych, co stanowi najwyższy wynik od co najmniej początku 2019 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Wyjaśnił, że tym samym rynek lotów komercyjnych w Polsce odbudował się po pandemii z nawiązką.

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Źródło:
PAP

Średnia cena biletu lotniczego na długi weekend w sierpniu wyniosła 1658 złotych, co stanowi spadek o 8,4 procent, względem analogicznego okresu w 2023 roku - wynika z wyliczeń firmy Fru. pl. W publikacji dodano, że Polacy w tym okresie najliczniej odwiedzą między innymi Włochy, Hiszpanię i Grecję. Podano też, które bilety były najtańsze.

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Część komentatorów to oburza, jednak specjaliści podkreślają, że to krok w dobrą stronę. - Alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku - mówi Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Źródło:
tvn24.pl

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz - o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

To najbardziej podbiło inflację

To najbardziej podbiło inflację

Źródło:
PAP

Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w końcówce rządów PiS zarobiła w państwowym banku ponad milion złotych - wynika z ustaleń portalu Onet. Tak dużą pensję miała otrzymać za zaledwie pół roku pracy. Jak zauważają dziennikarze, odpowiedzialnym za spółki Skarbu Państwa był wtedy bliski znajomy Radosława Piesiewicza Jacek Sasin, ówczesny minister aktywów państwowych.

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Źródło:
Onet

Władze USA rozważają złożenie wniosku o podzielenie Google'a po uznaniu przez sąd, że firma jest winna nielegalnych praktyk monopolistycznych w obszarze wyszukiwarek - donoszą Bloomberg i "New York Times". Wśród możliwych rozwiązań jest zmuszenie firmy do sprzedaży systemu Android lub przeglądarki Chrome.

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Źródło:
PAP

PiS w ciągu kampanii wyborczej zorganizował 67 pikników wojskowych, na których de facto byli tylko posłowie PiS-u. To były wiece wyborcze partii politycznej i trzeba sobie to jasno powiedzieć - mówił na antenie TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Za zorganizowanie wspomnianych imprez zapłacono około 2 milionów złotych.

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Źródło:
TVN24, wp.pl