O kredyt mieszkaniowy ubiegało się w styczniu o 25,9 procent osób mniej w porównaniu do poprzedniego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Spadek liczby wnioskujących o takie kredyty może się jeszcze pogłębić - oceniono.
Jak przekazało w czwartkowej informacji Biuro Informacji Kredytowej (BIK), w styczniu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na sumę niższą o 21,1 proc. w porównaniu do stycznia 2021 roku.
Mniej wniosków o kredyty
Według BIK w styczniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 28,03 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 37,82 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 25,9 proc. W porównaniu do grudnia 2021 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 15,5 proc.
"Średnia wartość wnioskowanego kredytu w styczniu br. wyniosła ponad 355,4 tys. zł i była wyższa o 12,1 proc. w relacji do wartości ze stycznia 2021 r., ale niższa o 1,1 proc. niż w grudniu 2021 r." - poinformowano.
"Pierwszy tegoroczny odczyt BIK Indeksu – PKM jest na zbliżonym poziomie do najniższych w okresie pandemii odczytów z kwietnia (-28,1 proc.) i maja 2020 r. (-24,4 proc.)" - wskazano. Dodano, że BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych.
Cytowany w czwartkowej informacji główny analityk BIK prof. Waldemar Rogowski wyjaśnił, że na styczniową wartość indeksu negatywnie wpłynął duży spadek liczby wnioskodawców. - Styczniowa liczba osób wnioskujących jest piątym najniższym wynikiem miesięcznym od stycznia 2007 r. - zaznaczył.
Spadek może się pogłębić
Dodał, że liczba osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w styczniu 2022 r. jest na takim samym poziomie jak w kwietniu 2020 r., czyli "miesiącu największej paniki związanej z pandemią". - Jeżeli natomiast odniesiemy liczbę osób wnioskujących o kredyty w styczniu 2022 r. do liczby osób wnioskujących w marcu 2021 r. (rekordowy wynik w całej pandemii) to spadek wynosi aż 28 771 osób (ponad 50 procent) - powiedział.
Zdaniem Rogowskiego spadek liczby wnioskujących o kredyty mieszkaniowe może się pogłębić w 2022 r. "w wyniku kolejnych podwyżek stóp procentowych, wzrostu kosztów utrzymania i ewentualnego braku złagodzenia tych negatywnych aspektów wzrostem dochodów".
Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 10 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock