Wielki sojusz w branży meblarskiej. Firmy łączą siły, aby więcej zarobić

Z kraju


Nasze firmy meblarskie łączą siły, by zaoferować doskonalsze i droższe produkty. Liczą na duże środki z Unii - informuje "Rzeczpospolita".

Na co dzień ze sobą konkurują, tym razem zawiązały sojusz. 18 firm meblowych - od Forte przez Kler po VOX - zbudowało konsorcjum, które ma sprawić, że meble, nasz narodowy towar eksportowy, staną się bardziej zaawansowane i innowacyjne, a dzięki temu będą sprzedawane z wyższym zyskiem.

Program współpracy

Konsorcjum przygotowało właśnie wart 400 mln zł program współpracy. Połowę wyłożą firmy. O resztę starają się w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Pieniądze pójdą m.in. na opracowanie nowych materiałów oraz specjalistycznych mebli. - Rodzimi producenci mają już silną pozycję na głównych rynkach zagranicznych dzięki jakości materiałów, niskiej cenie i elastyczności współpracy. Teraz pora popracować nad wzornictwem - mówi Tadeusz Respondek z firmy Kler.

Nie tylko branża meblowa się jednoczy. W NCBR są już programy sektorowe dla lotnictwa i branży medycznej. Kolejne czekają w kolejce.

Autor: tol / Źródło: PAP