TVN24 Biznes | Z kraju

Weryfikacja covidowa jako "kluczowy element walki z pandemią". Minister o projekcie ustawy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Niedzielski: projekt ustawy o weryfikacji covidowej jest kluczowy dla dalszego przebiegu pandemii
Niedzielski: projekt ustawy o weryfikacji covidowej jest kluczowy dla dalszego przebiegu pandemii
wideo 2/24
Niedzielski: projekt ustawy o weryfikacji covidowej jest kluczowy dla dalszego przebiegu pandemii

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że otrzymał zapewnienie od premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że projekt ustawy o weryfikacji covidowej w miejscu pracy będzie dalej procedowany. Podkreślił, że "bez tych narzędzi trudno wyobrazić sobie dalszą walkę" z piątą falą pandemii COVID-19 w Polsce.

W miniony wtorek po zmianie tytułu i usunięciu jednego z artykułów projekt ustawy o weryfikacji covidowej został pozytywnie zaopiniowany przez sejmową komisję zdrowia. W czwartek w Sejmie nie trafił jednak do drugiego czytania.

Niedzielski o projekcie weryfikacji covidowej

Minister zdrowia na poniedziałkowej konferencji podkreślił, że projekt tej ustawy jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa. - Uważam, że ta ustawa, jej dalsze procedowanie, jest kluczowym elementem, który może nam pomóc w opanowaniu i poradzeniu sobie z tym ryzykiem bardzo wysokich zakażeń, z jakim mamy do czynienia - powiedział Niedzielski.

- Bez tych narzędzi, moim zdaniem, trudno wyobrazić sobie dalszą walkę z falą. Dlatego przez weekend prowadziłem konsultacje zarówno z panem premierem, jak i z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Otrzymałem zapewnienie, że ustawa, która znajduje się w Sejmie, będzie procedowana, będzie poddana drugiemu czytaniu - zaznaczył szef resortu zdrowia. Jak dodał, w projekcie tej ustawy "pokłada nadzieję na skuteczną walkę z piątą falą".

Tak zwany projekt ustawy o weryfikacji covidowej to inicjatywa grupy posłów PiS, m.in. Czesława Hoca. Jak uzasadniono w projekcie, jego zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy". Znalazły się tam zapisy o tym, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Projekt ustawy o weryfikacji covidowej

Sejmowa komisja zdrowia w ubiegły wtorek pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Projekt ma trafić do dyskusji na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Znalazł się tam zapis mówiący, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.

Również we wtorek w kancelarii premiera Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Ryszard Terlecki spotkali się z antyszczepionkową grupą posłów klubu PiS. Wśród nich byli: Teresa Hałas, Sławomir Zawiślak, Maria Kurowska, Janusz Kowalski, a także Anna Maria Siarkowska. Grupa posłów sprzeciwia się zapisom projektu, mówiąc o "segregacji sanitarnej".

W czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na pytanie, dlaczego projekt o weryfikacji covidowej znowu utknął w Sejmie, odpowiedział, że zna jeden powód, który jest "dość ważny". Dodał, że to poprawka posłanki PiS Anny Marii Siarkowskiej, aby z obowiązku szczepień zwolniono osoby, u których wykryto obecność przeciwciał, może zostać uwzględniona. - Wystąpiłem dzisiaj do konsultantów, aby wypowiedzieli się, czy to z punktu czysto medycznego jest do przeforsowania - przekazał. 

Projekt o weryfikacji covidowej - w Sejmie

Wnioskodawca projektu Czesław Hoc z PiS jeszcze we wtorek przewidywał, że proponowane przez jego partię prawo wejdzie w życie "dość szybko", a już w czwartek może być poddane pod głosowanie.

Projekt ustawy nie trafił pod obrady zakończonego w ubiegłym tygodniu posiedzenia Sejmu. Kolejne posiedzenie planowane jest dopiero na 26 i 27 stycznia.

O tym, dlaczego ustawa o weryfikacji covidowej ugrzęzła w Sejmie, mówiła w poniedziałek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. - Jesteśmy po stronie takiej, żeby skutecznie walczyć z pandemią, namawiamy wszystkich do szczepień, natomiast rzeczywiście jest tak, że toczy się dyskusja. Toczy się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Trzeba też uwzględnić wszystkie głosy w dyskusji - powiedziała.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości