Sejm zajmuje się rządowym projektem ustawy o dodatku węglowym. - W tej ustawie rząd chce wzmocnić pozycję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w procedurze przejęcia banków. Nie wiem, co to ma wspólnego z bezpieczeństwem energetycznym - mówiła podczas obrad niższej izby parlamentu posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska.
Projekt ustawy o dodatku węglowym został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się w środę.
"Chcecie to zrobić wrzutką nocną do ustawy węglowej"
- Pani minister (klimatu i środowiska Anna Moskwa - red.), pani nie powiedziała tutaj nic o połowie ustawy. Wrzutka bankowa. Szanowni państwo, ustawa węglowa to również plan Zdzisława 2.0 - oskarżała Kloska.
To nawiązanie do tak zwanej afery KNF i słów byłego prezesa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. Podczas spotkania z właścicielem Getin Banku Leszkiem Czarneckim mówił o "planie Zdzisława" Sokalskiego, doradcy i przedstawiciela prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. Plan miał polegać na doprowadzeniu do upadku Getin Noble Banku, a następnie na przejęciu go za bezcen. - On uważa, że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków - mówił na nagraniu opublikowanym przez "Gazetę Wyborczą" były szef KNF.
Do tej afery nawiązała w środę w Sejmie posłanka Polski 2050. - Nie wiem, czy przeczytaliście drugą część ustawy. W tej ustawie rząd chce wzmocnić pozycję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w procedurze przejęcia banków - mówiła Hennig-Kloska.
Dodała, że nie wie, "co to ma wspólnego z bezpieczeństwem energetycznym", i że ma nadzieję, iż przedstawiciele rządu to wyjaśnią przed Sejmem.
- Chcecie to zrobić wrzutką nocną do ustawy węglowej, jeszcze nie procedując tych przepisów w komisji finansów publicznych. Wygląda to, szczerze mówiąc, na większe plany zmian właścicielskich na rynku bankowym. Plan Zdzisława 2.0 jest wrzutką do ustawy węglowej, dlatego składam wniosek o skierowanie projektu ustawy również do procedowania w komisji finansów publicznych - powiedziała posłanka. Ostatecznie projekt został skierowany do obu komisji.
Podkreśliła też, że "zmiany Prawa bankowego nie leżą w gestii komisji energii i aktywów państwowych, ale komisji finansów publicznych", i jej zdaniem "obie komisje powinny tę ustawę procedować".
Projekt w sprawie dodatku węglowego
Zgodnie z projektem zaakceptowanym przez rząd, dodatek węglowy wyniesie 3 tys. zł i będzie wypłacany jednorazowo. Dodatek węglowy ma przysługiwać gospodarstwu domowemu, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
Elementem nowelizacji, która w nazwie ma "projekt ustawy o dodatku węglowym", są też zmiany w Prawie bankowym oraz ustawach o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Czytaj także: Chrzanowski mówił o "planie Zdzisława"
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock