Trzy wielkie spółki bez zgody na podwyżki. Są jednak nowe wnioski

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes PSE o godzinach szczytu zużycia prądu
Prezes PSE o godzinach szczytu zużycia prąduTVN24
wideo 2/7
Prezes PSE o godzinach szczytu zużycia prąduTVN24

Energa Obrót, Enea i Tauron Sprzedaż nie otrzymały zgody prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na zmiany taryf dla odbiorców z grupy G, czyli gospodarstw domowych. Chodzi o wnioski złożone w lipcu w sprawie taryf, które miały wejść w życie jeszcze w tym roku. W URE są jednak nowe wnioski na 2023 rok złożone przez te same trzy spółki oraz PGE Obrót.

Urząd Regulacji Energetyki zamieścił informacje o odmowach zatwierdzenia zmian taryf we wtorek. Napisał każdej z firm, że: "wniosek przedsiębiorstwa w tej sprawie nie spełniał wymagań z art. 44-46 ustawy - Prawo energetyczne". Jeden z artykułów dotyczy zasad ustalania taryf dla energii elektrycznej.

Taryfy za energię elektryczną odpowiadają za około połowę finalnego rachunku za prąd.

Ceny prądu

W pierwszej połowie lipca br. rzeczniczka prasowa URE Agnieszka Głośniewska informowała, że trzech z czterech tzw. sprzedawców z urzędu energii elektrycznej złożyło wnioski o zmianę obowiązującej taryfy na sprzedaż odbiorcom w gospodarstwach domowych. Sprzedawcy z urzędu, dla których Urząd zatwierdza taryfy na sprzedaż do gospodarstw domowych, to: Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót.

Według portalu wysokienapiecie.pl o najmniejszą, 6-proc. podwyżkę wnioskowała spółka Tauron Sprzedaż. Trzy firmy energetyczne chciały zmiany taryf jeszcze w tym roku. Zgodnie z przepisami w przypadku zatwierdzenia korekt taryf przedsiębiorstwa mogłyby wprowadzić je w życie najwcześniej 14, a najpóźniej 45 dni od decyzji regulatora.

W gronie spółek, które złożyły wnioski taryfowe, nie było PGE Obrót.

Taryfy zatwierdzane przez regulatora czterem sprzedawcom z urzędu mają zastosowanie dla 9,8 mln odbiorców w gospodarstwach domowych, czyli 63 proc. z 15,6 mln wszystkich klientów w grupie gospodarstw domowych. Z ofert wolnorynkowych, czyli niepodlegających zatwierdzeniu przez prezesa URE, korzysta ponad 37 proc. odbiorców w gospodarstwach domowych w naszym kraju - ponad 5,8 mln.

Nowe wnioski w URE

Brak akceptacji dla wcześniejszych wniosków nie oznacza, że podwyżek nie będzie. "Wszystkie zobligowane do tego przedsiębiorstwa złożyły wnioski taryfowe na 2023 r. Czterech tzw. sprzedawców z urzędu: Energa Obrót, Enea, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót oraz pięciu największych dystrybutorów energii. Prowadzimy postępowania dotyczące cen sprzedaży i stawek dystrybucji na przyszły rok" - poinformowała TVN24 Biznes Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

Jak dodała, "mimo, że ceny zostały zamrożone i wprowadzone zostały limity cen to konieczne jest zatwierdzenie taryf tak jak co roku. Posłużą one jako punkt odniesienia do wypłaty rekompensat firmom energetycznym".

"Ponadto nie wszyscy odbiorcy będą korzystać z zamrożonych stawek dystrybucji. Tych odbiorców dotyczyć będą ceny pochodzące z taryf" - wyjaśniła.

Prezes URE o taryfach na prąd

Prezes URE Rafał Gawin przekazał pod koniec listopada, że do 17 grudnia 2022 roku Urząd Regulacji Energetyki ma czas na zatwierdzenie nowych taryf na energię elektryczną.

- Jesteśmy w toku postępowań taryfowych, planujemy zakończyć te postępowania (...) w zasadzie do 17 grudnia powinniśmy opublikować taryfy, aby przedsiębiorstwa mogły je wprowadzić do stosowania od początku przyszłego roku. (...) Mogę powiedzieć z pewnością, czy też z przekonaniem, że te taryfy wzrosną - powiedział szef URE na antenie radia TOK FM.

Prezes przypomniał, że w 2023 roku odbiorcy energii elektrycznej będą płacili cenę, która wynika z taryfy obowiązującej w tym roku, ale do limitu dla gospodarstw domowych wynoszącym 2 MWh rocznie oraz 2,6 MWh dla rodzin z osobą niepełnosprawną i 3 MWh dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Jeżeli ktoś przekroczy ten limit, to ci odbiorcy będą rozliczani już po aktualnej, wyższej niż w tym roku taryfie, w zakresie dotyczącym przekroczenia limitu.

Limit cen prądu

W połowie października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku.

Przepisy wprowadzają między innymi zamrożenie cen prądu na poziomie z 2022 roku do określonych limitów rocznego zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia odbiorcy mają być rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Osoby kierujące pojazdem pomimo zatrzymanego prawa jazdy stracą uprawnienia na stałe - zapowiedział w piątek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Planowane jest także zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę poza terenem zabudowanym oraz jazdę pod wpływem alkoholu.

Utrata prawa jazdy na zawsze. Minister zapowiada rewolucję

Utrata prawa jazdy na zawsze. Minister zapowiada rewolucję

Źródło:
PAP

- Podjęcie decyzji przez rząd w sprawie oskładkowania umów cywilnoprawnych jest niezbędnym warunkiem do kolejnych płatności z Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce wysłać wnioski w sprawie kolejnych pieniędzy na przełomie roku - poinformowała ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Ta decyzja rządu będzie miała wpływ na pensje. Ważna zapowiedź

Ta decyzja rządu będzie miała wpływ na pensje. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska ponownie zażądała wyjaśnień od platformy sprzedażowej Temu. Chiński serwis ma dostarczyć dowody na walkę z handlarzami oferującymi nielegalne produkty. Niedawno o podjęcie czynności w tej sprawie apelowało sześć krajów, w tym również Polska.

Handlowy gigant pod lupą Brukseli

Handlowy gigant pod lupą Brukseli

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski, Bank Millennium - między innymi klientów tych instytucji finansowych czekają utrudnienia w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się kłopoty z aplikacją czy płatnościami.

Banki ostrzegają. "Możesz mieć trudności z zalogowaniem"

Banki ostrzegają. "Możesz mieć trudności z zalogowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Były burmistrz Warny i były gubernator regionu zostali oskarżeni o próbę wyłudzenia 2,8 miliona euro z unijnych środków na remont nieistniejącego portu rybackiego - przekazała Prokuratura Europejska (EPPO). Port udawało kilka pływających pontonów.

Pieniądze na port, który nie istniał. Cztery osoby oskarżone

Pieniądze na port, który nie istniał. Cztery osoby oskarżone

Źródło:
PAP

Posłowie zadecydowali o odwołaniu Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych (RMN). Argumentem wnioskującej o odwołanie KO było złamanie przez Czabańskiego zakazu łączenia funkcji w RMN z uczestniczeniem w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej.

Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych

Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych

Źródło:
PAP

Audyt otwarcia w Grupie PZU za lata 2016 - 2024 pokazał gigantyczną skalę nieprawidłowości. Szkody wyliczono na kwotę ponad 700 milionów złotych, w tym między innymi w obszarze zatrudnienia w postaci pensji w wysokości 220 tysięcy złotych dla doradców, po których pracy nie ma ani śladu. Politycy koalicji komentujący wyniki mówią o skandalu, a Mariusz Błaszczak z PiS w audyt po prostu nie wierzy.

Błaszczak o wynikach kontroli w PZU: cały ten audyt to są igrzyska polityczne

Błaszczak o wynikach kontroli w PZU: cały ten audyt to są igrzyska polityczne

Źródło:
TVN24

IT, handel detaliczny i inżynieria – w tych trzech branżach wrzesień przyniósł największy wzrost opublikowanych w internecie ofert pracy, licząc rok do roku. Tak wynika z analizy agencji zatrudnienia Adecco Group, którą opisuje "Rzeczpospolita".

Więcej ofert pracy na rynku. Szczególnie w tych trzech branżach

Więcej ofert pracy na rynku. Szczególnie w tych trzech branżach

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na powołanie Cezarego Kocika na stanowisko prezesa mBanku - poinformowała w piątek KNF.

Nowy prezes mBanku. Jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego

Nowy prezes mBanku. Jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Business Centre Club wyróżnił najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorców. Statuetki wręczono w kategoriach: "Prekursorskie techniki i technologie przemysłowe", "Innowacyjne produkty", "Innowacyjne usługi" oraz "Nowatorskie rozwiązania i projekty wspierające zarządzanie". Wyróżniono także najbardziej "Innowacyjny Startup".

Wręczono nagrody w konkursie "Wizjoner Polskiej Gospodarki"

Wręczono nagrody w konkursie "Wizjoner Polskiej Gospodarki"

Źródło:
tvn24.pl

Audyt otwarcia w Grupie PZU za lata 2016 - 2024 wykazał szkody na kwotę ponad 700 milionów złotych - poinformowała w czwartek spółka. Według niej odkryte nieprawidłowości dotyczą między innymi sfery zatrudnienia. Do prokuratury trafiły już trzy zawiadomienia.

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

Źródło:
PAP

Sąd nakazał spółce JSW Koks zwrot kwoty gwarancji bankowej w związku z budową elektrociepłowni w Radlinie - przekazało Rafako. Wcześniej firma złożyła wniosek o upadłość. JSW Koks ma dwa dni zwrot

Rafako: sąd nakazał JSW Koks zwrot pobranej gwarancji w sprawie inwestycji w Radlinie

Rafako: sąd nakazał JSW Koks zwrot pobranej gwarancji w sprawie inwestycji w Radlinie

Źródło:
PAP

W czwartek Tesla zaprezentowała Cybercab - dwudrzwiowy pojazd pozbawiony kierownicy czy pedałów nazwany "robotaxi". Ma to być wypełnienie od dawna składanych przez Elona Muska obietnic o tym, że przyszłością producenta aut elektrycznych jest produkcja samochodów autonomicznych.

Elon Musk zaprezentował swoje pierwsze pojazdy autonomiczne

Elon Musk zaprezentował swoje pierwsze pojazdy autonomiczne

Źródło:
Reuters

Na Śląsku ma powstać fabryka wodoru. - Agencja Rozwoju Przemysłu planuje budowę w ramach spółki joint venture z trzema partnerami, w tym jednym technologicznym - zapowiedział prezes agencji Michał Dąbrowski. Cała inwestycja ma pochłonąć od 1,5 do nawet 2 miliardów euro.

Fabryka wodoru w Polsce. "To będzie game changer dla całego regionu"

Fabryka wodoru w Polsce. "To będzie game changer dla całego regionu"

Źródło:
PAP

Brytyjski księgowy John Ormerod pomógł Rosji kupić co najmniej 24 stare tankowce do jej "floty cieni", fundusze dostarczała należąca do Łukoilu firma z siedzibą w Dubaju, a zarządzaniem statkami zajęły się również spóki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - wynika ze śledztwa "Financial Timesa". Przewóz ropy przestarzałymi jednostkami to także ogromne zagrożenie dla środowiska zwraca uwagę dziennik.

Przestarzałe tankowce w rękach Rosji. W zakupie pomagał brytyjski księgowy i firma z Emiratów

Przestarzałe tankowce w rękach Rosji. W zakupie pomagał brytyjski księgowy i firma z Emiratów

Źródło:
PAP

Placówki medyczne w Polsce informują o kłopotach w dostawach wykorzystywanych przy kroplówkach soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Niektórym placówkom kończą się zapasy, a hurtownie są puste. W tej sprawie interweniował w Ministerstwie Zdrowia Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. W czwartek resort zabrał głos w tej sprawie.

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzki przewoźnik Ryanair ogłosił, że w przyszłym roku, po sezonie zimowym, ograniczy połączenia z Hamburga, a także całkowicie wycofa się z lotnisk w Lipsku, Dreźnie oraz Dortmundzie. Firma tłumaczy tę decyzję wysokimi kosztami działalności na niemieckich lotniskach.

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Źródło:
PAP