Decyzja Joe Bidena o wprowadzeniu przez USA ograniczenia eksportu amerykańskich czipów sztucznej inteligencji dla Polski jest rozczarowująca - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox Business.
Na stronie Kancelarii Prezydenta RP opublikowano w piątek fragment rozmowy Andrzeja Dudy z amerykańską stacją Fox Business. Prezydent ocenił w rozmowie, że wykluczająca Polskę z najbardziej uprzywilejowanych państw decyzja Bidena ws. czipów AI jest rozczarowująca.
Duda podkreślił, że zeszłoroczne wybory parlamentarne w Polsce wygrały partie liberalne prowadzone przez Donalda Tuska, które mają bliskie związki z amerykańskimi demokratami. - Mimo to administracja Joe Bidena podjęła taką decyzję - dodał.
- Nie znaleźliśmy się w gronie najbliższych sojuszników, trafiliśmy do drugiego koszyka krajów, które nie są uznawane za najbardziej przyjazne i bezpieczne, najbardziej zaufane przez USA. Moje osobiste zdanie jest takie, że to będzie ze szkodą dla Polski - ocenił prezydent.
Duda czeka na kontynuację "bardzo jasnej polityki Donalda Trumpa"
Zaznaczył jednocześnie, że czeka na kontynuację "bardzo jasnej polityki Donalda Trumpa, którą prezentował w czasie swojej pierwszej kadencji". Dodał, że on sam ze spokojem patrzy na zmiany w amerykańskiej administracji.
Duda powiedział, że wielokrotnie już rozmawiał z Trumpem, a po ostatnim, kwietniowym spotkaniu w Nowym Jorku wie, jakie są jego oczekiwania i jak prezydent USA chce zmienić relacje między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.
- Wraz z powrotem Donalda Trumpa do władzy widzimy w Europie mobilizację tych grup, które czują strach, związany z rywalizacją ze Stanami Zjednoczonymi, z drugiej strony to strach przed tym, że Prezydent USA nie będzie wspierał tych grup, które dotychczas dominowały w Europie - wskazał Duda.
Donald Trump, który został w poniedziałek zaprzysiężony na urząd 47. prezydenta USA, podpisał w czwartek rozporządzenia wykonawcze o "dominacji USA w sztucznej inteligencji" i wyeliminowaniu barier dla rozwoju AI i krytpowalut. Dokument nakłada na zespół Trumpa obowiązek przygotowania planu mającego zapewnić "systemy AI, które są wolne od ideologicznych uprzedzeń lub społecznych agend"
Państwa UE z ograniczeniami, w tym Polska
W ubiegły poniedziałek USA ogłosiły, że tylko 18 krajów sojuszniczych, w tym 10 państw UE może nadal kupować układy scalone AI bez ograniczeń. Europa w dużym stopniu polega w tym zakresie na firmach z siedzibą w USA, jak wiodący na świecie projektant układów scalonych Nvidia. Polska nie należy do tej grupy i dlatego, jeśli chodzi o zakupy chipów AI, obowiązują ją ograniczenia ilościowe.
Komisja Europejska (KE) wyraziła zaniepokojenie limitami wprowadzonymi przez USA. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydali wiceprzewodnicząca KE Henna Virkkunen i komisarz Marosz Szefczovicz. "Uważamy, że w interesie gospodarki i bezpieczeństwa USA leży również, aby UE kupowała od USA zaawansowane układy sztucznej inteligencji bez ograniczeń: ściśle współpracujemy, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa, i stanowimy dla USA szansę gospodarczą, a nie zagrożenie dla bezpieczeństwa" - napisali.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Łukasz Gągulski