Z kraju

500 plus z poślizgiem trafia do rodzin. Szydło zabiera głos

Z kraju

ShutterstockSzydło: nie ma przeszkód, by pieniądze z 500 plus wpływały do rodzin

Nie ma w tej chwili żadnych przeszkód ku temu, żeby pieniądze wpływały do osób, które złożyły wnioski, bez zbędnej zwłoki - zapewniła we wtorek premier Beata Szydło pytana, dlaczego w niektórych samorządach opóźniają się wypłaty świadczeń z programu 500 plus.

- Zwracam się jako były samorządowiec do moich kolegów samorządowców, żeby się postarali i zgodnie z tym, czego się podjęli, do czego się zobowiązali, po prostu realizowali to świadczenie - zaapelowała we wtorek Beata Szydło.

Przed urlopem

- Idą wakacje, szanowni koledzy samorządowcy, trzeba zabezpieczyć rodziny, żeby dzieci mogły skorzystać z tych środków, żeby mogły wyjechać; żeby te pieniądze, które się rodzinom należą, po prostu do nich trafiły - dodała.

Premier oceniła, że pojawiające się informacje, że są problemy z wypłatami świadczeń i środkami na 500 plus "są informacjami, które ktoś próbuje w niezbyt dobrej wierze budować". Jej zdaniem najlepszym dowodem, że pieniądze na program zabezpieczono, są te wszystkie samorządy, które wypłacają świadczenia na bieżąco.

Dlaczego nie ma wypłat?

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska wyjaśniła, że jeśli gdziekolwiek w Polsce w tej chwili nie są wypłacane świadczenia z programu 500 plus, to wina nie leży po stronie rządu, który zabezpiecza gminom wystarczające kwoty na wypłaty. - Jeśli są jakiekolwiek opóźnienia - ale przypominam, że gmina ma ten ustawowy trzymiesięczny okres na wydanie decyzji - to opóźnienia są po stronie samorządów. Nigdzie nie zdarzało się tak, że samorząd złożył zapotrzebowanie, a nie otrzymał należnych środków w wysokości przez siebie złożonej - zapewniła minister rodziny.

Przypomniała, że są gminy, które już w pierwszym tygodniu wypłacały świadczenia, a są i takie, które czekają trzy miesiące. - Są takie, które liczą, że zarobią parę złotych odsetek, gdy te pieniądze poleżą na ich kontach - powiedziała Rafalska.

Rodzina 500 plus

Na mocy działającego od 1 kwietnia programu "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko w wieku do 18 lat. Świadczenia wypłacane są przez samorządy.

Jeśli poprawnie wypełniony wniosek o świadczenie zostanie złożony do 1 lipca włącznie, pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od kwietnia. Na wydanie pierwszych decyzji gmina ma trzy miesiące.

Zobacz. Złożyliśmy wniosek o 500 plus. Co dalej?

Złożyliśmy wniosek o 500 plus. Co dalej?
Złożyliśmy wniosek o 500 plus. Co dalej?

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości