Nowy prezes NBP o frankowiczach: nie istnieją przesłanki ekonomiczne, by zajmować się tym problemem

Adam GlapińskiAgnieszka Deluga-Góra/NBP

- Według mnie nie istnieją przesłanki ekonomiczne przemawiające za tym, żeby zajmować się problemem kredytów walutowych. Istnieją tylko przesłanki polityczne, państwowe - powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał także, że mimo utrzymującej się deflacji, nie ma potrzeby obniżania stóp procentowych oraz zaznaczył, że jest zwolennikiem repolonizacji sektora bankowego, która dokonuje się "samoistnie".

Przyszły szef NBP podkreślał, że wciąż dyskutowanych jest kilka pomysłów dotyczących pomocy zadłużonym we frankach, a ostateczny kształt ustawy nie jest jeszcze znany. Zaznaczał, że ”jasne jest, że każde rozwiązanie, które może przynieść ulgę kredytobiorcom, będzie pociągało za sobą jakieś koszty, które poniosą najprawdopodobniej w pierwszej kolejności banki”.

Nie ma scenariusza idealnego

- Żaden z tych scenariuszy nie jest idealny, jak to w ekonomii zwykle bywa - mówił Glapiński. - Obciążenie zbyt wysokimi kosztami banków zagrażałoby stabilności tego sektora. NBP jest za tę stabilność odpowiedzialny, więc jeśli Sejm przyjmie ustawę wymagającą naszego zaangażowania, to się zaangażujemy. Ale trzeba mieć świadomość, że to może z kolei negatywnie wpłynąć na wiarygodność NBP, co też stanowiłoby zagrożenie dla stabilności sektora finansowego - dodał ekonomista w rozmowie z „Rz”.

Temat pomocy frankowiczom pojawił się także w rozmowie z „Pulsem Biznesu”. Przyszły szef NBP przyznał, że należałoby się zdecydować wkrótce na jeden z proponowanych pomysłów na rozwiązanie tego problemu. Jednak, jak dodał, to „nie będzie decyzja czysto ekonomiczna.” - NBP będzie się zawsze domagał, żeby proponowane rozwiązania nie prowadziły do destabilizacji systemu bankowego - dodał Glapiński, rozmawiając z „PB”.

Bez dywagacji

Przyszły szef banku centralnego unikał dywagowania, jaka będzie reakcja NBP na przyjęte rozwiązania.

- Wszystko zależy od szczegółów, których dziś nie znamy, dlatego nie warto spekulować, co zrobi NBP, gdy jakieś rozwiązanie zostanie przyjęte. Mogę jednak zapewnić, że działania NBP będą nakierowane na utrzymanie stabilności sektora finansowego - przekonywał Glapiński. Glapiński zaznaczał jednak, że w przypadku, gdy rozwiązanie dotyczące kredytów walutowych zostanie wprowadzone ustawą, NBP będzie miał obowiązek, by się do niej dostosować.

Gospodarka ma się dobrze

Prof. Adam Glapiński w rozmowie z „Rzeczpospolitą” uznał, że należy spodziewać się stabilizacji stóp procentowych, co wiąże się z tym, że „w dyskusji publicznej zejdą one na dalszy plan”. Gazeta wskazywała, że Polska wyróżnia się w Europie wysokim poziomem stóp, mając w dodatku deflację głębszą niż inne kraje. Autor wywiadu przypominał także, że NBP od ponad trzech lat nie spełnia swojego celu inflacyjnego, jakim jest wzrost indeksu cen konsumpcyjnych w tempie 2,5 proc. rocznie. „Rz” sugeruje, że NBP „najwyraźniej nie jest tym zaniepokojony".

- To prawda, ze deflacja trwa dłużej niż się spodziewaliśmy. Ale już dziś mamy stopy procentowe na najniższym w historii poziomie. nawet jeśli dalsze obniżanie stóp procentowych dawałoby jakiś istotny dodatkowy impuls wzrostowy, a to jest samo w sobie dyskusyjne, to i tak zachodzi pytanie, czy taki impuls jest rzeczywiście potrzebny - przekonywał Glapiński.

Przyszły prezes NBP wskazuje na dobry stan polskiej gospodarki, która rozwija się jak na europejskie warunki w „doskonałym tempie” wynoszącym 3-4 proc. rocznie. - To nie jest sytuacja wymagająca zmian w polityce pieniężnej. Dlatego będę namawiał członków RPP do utrzymania stóp procentowych na dzisiejszym poziomie do czasu powrotu presji inflacyjnej - deklaruje Glapiński.

Deflacja nie martwi

Z kolei w rozmowie z „PB” Glapiński przekonuje, że „banki w warunkach takich stóp radzą sobie bardzo dobrze”, nawet jeśli cały system funkcjonuje w trudniejszym otoczeniu. Dalej wspomina o tym, że niższe stopy procentowe nie przyczynią się do wzrostu popytu na kredyt, bo zależy on przede wszystkim od kalkulacji zwrotu z inwestycji, który jest niepewny dla wielu firm. Zdaniem Glapińskiego, tych niepewności należy doszukiwać się w otoczeniu zewnętrznym, takim jak sytuacja w strefie euro czy kondycja gospodarcza Chin. Glapiński uspokajał co do skutków utrzymującej się deflacji. - Deflacja nie jest stanem pożądanym, ale istotne są jej przyczyny i skutki - uważa ekonomista. Przyczyn należy doszukiwać się w czynnikach zewnętrznych, natomiast skutki negatywne nie są aktualnie widoczne - „stąd spokój banku centralnego”, jak przekonuje Glapiński, powołując się na bieżące prognozy, które wskazują, że deflacja skończy się pod koniec bieżącego roku. - W krajach strefy euro deflacja wywołuje niepokój, u nas nie. Największy problem mielibyśmy wówczas, kiedy występowałaby ona w połączeniu z malejącymi wynagrodzeniami, rosnącym bezrobociem, spadkiem popytu i spowolnieniem gospodarczym. W Polsce tego nie ma - tłumaczy Glapiński w rozmowie z „PB”.

500 plus jak luzowanie

Zdaniem przyszłego prezesa NBP w Polsce nie pojawia się spirala deflacyjna, czy też zjawiska odkładania zakupów na później. Wyraża on także przekonanie, że wypłaty z programu Rodzina 500 plus będą przeznaczane na bieżące wydatki konsumpcyjne, co poskutkuje „podbiciem” dynamiki cen.

Glapiński dodał, że 500 plus wiąże się z lekkim poluzowaniem polityki fiskalnej, który jest solidnym impulsem dla wzrostu popytu konsumpcyjnego. Zaznaczał, że w związku z tym „polityka pieniężna powinna być konserwatywna i ostrożna”. - Musimy zapewnić odpowiedni policy mix dla gospodarki. Gdy polityka pieniężna jest luźniejsza, wówczas zwykle polityka budżetowa nie powinna być dodatkowo luzowana i odwrotnie. To wszystko musi się wzajemnie dopasowywać, żeby nie powstawały nierównowagi w gospodarce - mówił.

Nauczka z kryzysu

„Rzeczpospolita” nawiązała do przesłuchania przed Komisją Finansów Publicznych, w trakcie którego Glapiński opowiedział się za zwiększeniem udziału rodzimego kapitału w sektorze bankowym. Podobny proces funkcjonuje w opinii publicznej jako „polonizacja”, bądź też „repolonizacja banków”. Podczas przesłuchania, Glapiński zaznaczył jednak wówczas, że nie widzi w tym roli dla NBP.

- Jestem gorącym zwolennikiem polonizacji sektora bankowego, podobnie zresztą jak i ubezpieczeniowego. Zawsze tak uważałem, opierając się na teorii ekonomii - wyjaśnia Glapiński.

Przyznaje, że to właśnie kryzys finansowy w 2008 roku wskazał, dlaczego jest to tak istotne.

- Zagraniczne banki matki w takich sytuacjach mogą wstrzymać, albo ograniczać akcję kredytową w swoich bankach córkach. Nie kierują się przy tym sytuacją kraju, w którym działają te ostatnie, lecz kraju w którym mieści się spółka matka. W ten sposób system bankowy ze znacznym udziałem strategicznych inwestorów z zagranicy może propagować zewnętrzne szoki do polskiej gospodarki - mówił w rozmowie z „Rz”. Przyszły szef banku centralnego repolonizacji banków nie wiąże z ich nacjonalizacją. Przekonuje, że zachodzi ona „samoistnie, w procesie rynkowym”. - Okoliczności nie są może szczególnie szczęśliwe, bo jest to efekt kryzysu w sektorze bankowym. Zagraniczne banki, które mają kłopoty po prostu oferują na sprzedaż swoje polskie aktywa - mówi.

Zobacz. Adam Glapiński nowym prezesem Narodowego Banku Polskiego (10.06.2016)

Autor: ag/gry / Źródło: Rzeczpospolita, Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: Agnieszka Deluga-Góra/NBP

Pozostałe wiadomości

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzać, czy numer PESEL klienta wykupującego ubezpieczenie OC jest zastrzeżony. Jeśli będzie, firma będzie mogła odmówić zawarcia umowy - wynika z założeń projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Ma to ograniczyć zawieranie umów na podstawie skradzionych danych osobowych.

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Źródło:
PAP

W marcu wypłacono niemal 438 tysięcy tak zwanych emerytur groszowych, czyli poniżej świadczenia minimalnego, w tym około pół tysiąca nieprzekraczających 10 złotych - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionych na posiedzeniu komisji do spraw polityki senioralnej.

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Źródło:
PAP

Nieustannie rośnie zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Tylko w pierwszym kwartale tego roku nasi rodacy kupili tam niemal tysiąc domów i apartamentowców. Jak wskazuje czwartkowy "Puls Biznesu", to niemal o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Źródło:
PAP

Od początku 2025 roku amerykańskie służby wydaliły ośmiu Polaków, do tego kolejnych sześciu jest w trakcie procesu deportacji - wynika z danych przekazanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych "Gazecie Wyborczej".

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Wobec dalszego trwania procedury uzyskania zezwolenia na eksploatację reaktora badawczego Maria od piątku 9 maja reaktor rozpocznie okres dodatkowej przerwy w eksploatacji - podało Ministerstwo Przemysłu. Jak dodano, potrwa ona do momentu uzyskania zezwolenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Źródło:
PAP

Donald Trump, prezydent USA, ma w czwartek ogłosić zawarcie porozumienia handlowego z Wielką Brytanią. "New York Times" podaje, że źródła bliskie negocjacjom mówią o "znaczącym zwycięstwie" obydwu państw.

"Wielkie porozumienie". Trump zapowiada

"Wielkie porozumienie". Trump zapowiada

Źródło:
PAP

- Podwyżka zasiłku pogrzebowego będzie kosztowała budżet maksymalnie dwa miliardy złotych rocznie - ogłosiła w środę w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła, że podwyżka to "absolutna konieczność".

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Źródło:
PAP

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy - podał "Economist", powołując się na rządowe dane. Jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podnoszenie kwalifikacji przez polskich migrantów.

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję. Stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent - podano w komunikacie. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Lepiej późno niż wcale - napisał w środę premier Donald Tusk. Wcześniej Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od października 2023 roku.

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a główna stopa referencyjna została obniżona do poziomu 5,25 procent. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat wskazał, jak decyzja RPP wpłynie na wysokość raty kredytu.

Tak zmieni się rata kredytu

Tak zmieni się rata kredytu

Źródło:
tvn24.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców jest głęboko niesprawiedliwe - oceniła rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska, zapowiadając dalszą walkę o zmianę przepisów.

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec nieczytelnych, niechlujnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Trwają prace nad systemem generowania i przechowywania elektronicznych wersji dokumentów - wskazuje resort cyfryzacji.

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Jak podano, niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA "wzrosła jeszcze bardziej".

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z niewdrożeniem Aktu o usługach cyfrowych. "Polska nie wyznaczyła koordynatora ds. usług cyfrowych i nie nadała mu uprawnień do wykonywania zadań wynikających z aktu o usługach cyfrowych" - czytamy w komunikacie KE. Za wdrożenie tych przepisów odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji. W środę poinformowano także o złożeniu skargi przeciw Polsce w związku z niewdrożeniem unijnej dyrektywy o eurowiniecie.

Polska pozwana do TSUE

Polska pozwana do TSUE

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał nowe dane o wynagrodzeniach. Mediana w listopadzie 2024 roku wyniosła 6842 złote i była o prawie jedną piątą niższa od przeciętnego wynagrodzenia, które wynosiło 8376,58 złotego.

Tyle naprawdę zarabiamy. Nowe dane

Tyle naprawdę zarabiamy. Nowe dane

Źródło:
PAP

W środę strajk kolejarzy sparaliżował ruch pociągów w Portugali. - Możemy odstąpić od protestu, ale tylko wtedy, kiedy rząd przystanie na proponowane przez nas warunki - stwierdził szef związku zawodowego Fectrans Jose Manuel Oliveira. Strajkujący żądają podwyżek i lepszych warunków pracy.

Chaos na stacjach kolejowych

Chaos na stacjach kolejowych

Źródło:
PAP

Do dziesięciu lat miałby zostać zwiększony czas nieprzerwalnego zamieszkiwania w Polsce przez cudzoziemców, którzy chcą uzyskać polskie obywatelstwo - zakłada propozycja noweli Prawa i Sprawiedliwości, o czym informuje "Rzeczpospolita". Obecnie są to trzy lata. Prace nad zmianami planuje również obecny rząd, ale propozycję ma przedstawić dopiero jesienią.

Ma być trudniej o polski paszport dla cudzoziemców

Ma być trudniej o polski paszport dla cudzoziemców

Źródło:
PAP

Hiszpański rząd zatwierdził skrócenie czasu pracy w ciągu tygodnia z 40 do 37,5 godzin. Projekt trafi teraz pod głosowanie parlamentu. Rząd jednak nie ma większości i zabiega o poparcie między innym u nacjonalistów katalońskich.

Chcą pracować najkrócej od 40 lat. "Pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi"

Chcą pracować najkrócej od 40 lat. "Pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi"

Źródło:
PAP

Żyjemy z technologią 5G, ale operatorzy telekomunikacyjni myślą już o 6G. 12 największych firm europejskich z tej branży zaapelowało do regulatorów, by poszerzyć pasmo dla usług mobilnych. Ostrzegli też, że Europie grozi pozostanie w tyle za USA przy wdrażaniu technologii 6G.

Technologia 6G. Apel operatorów

Technologia 6G. Apel operatorów

Źródło:
Reuters

Stopa bezrobocia w kwietniu 2025 roku wyniosła 5,2 procent - wynika z szacunków resortu rodziny. Ministerstwo dodało, że bezrobocie spadło w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 punktu procentowego.

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Źródło:
PAP

W wieku 81 lat zmarł Jan Koral, współtwórca marki Koral - poinformował portal Sądeczanin. Cukiernik stworzył w Nowym Sączu lodziarnię "Bajka", w której to jego bracia, Józef i Marian, uczyli się fachu. Później dzięki nim lody Koral stały się znane w całym kraju i w Europie.

Zmarł Jan Koral. To on zaraził braci pasją do lodów

Zmarł Jan Koral. To on zaraził braci pasją do lodów

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ocenił, że obecnie Rosja nie powinna wrócić do grupy G7, do której należy siedem najbogatszych gospodarek świata. Zaznaczył, że w jego ocenie wykluczenie Rosji z G8 po aneksji Krymu było błędem. Wyraził jednak nadzieję, że Rosję do zakończenia wojny z Ukrainą może zmotywować perspektywa ponownego udziału w piłkarskich mistrzostwach świata.

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Źródło:
PAP

- Wiem jedno. Rosja chce ukraść Polsce demokrację w tych wyborach - powiedział na antenie TVN24, w programie "Rozmowa Piaseckiego" wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapytany o "bezprecedensową" ingerencję ze strony rosyjskiej w wybory w Polsce zaznaczył, że jest ona "trójkierunkowa".

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

"L4, ciąża. W weekend chcę pojechać nad wodę, zrobić grilla i odpocząć. Co w razie kontroli?" - zapytała internautka na jednej z grup w mediach społecznościowych. O odpowiedź poprosiliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Nieobecność w miejscu zamieszkania w czasie przeprowadzanej kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego - przekazała nam Monika Folaron z biura prasowego ZUS.

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Źródło:
tvn24.pl