Ważna agencja unijna w Warszawie? "Polska będzie się starać"

Z kraju

ShutterstockSzef KNF: Polska będzie się starać o przeniesienie siedziby EBA

Polska chce skorzystać na Brexicie. - Będziemy się starać o przeniesienie siedziby Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) z Londynu do Warszawy - poinformował przewodniczący KNF Marek Chrzanowski.

- Będziemy się starali o przeniesienie siedziby European Banking Authority z Londynu do Warszawy - powiedział Chrzanowski podczas konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej.

Analiza zysków

Minister ds. europejskich Konrad Szymański w rozmowie z "Rzeczpospolitą" w styczniu br. przekazał, że specjalnie powołany roboczy zespół ds. skutków Brexitu "podjął analizę zysków z lokalizacji na terenie naszego kraju siedziby" dwóch kluczowych agencji Unii Europejskiej.

Chodzi o Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Europejską Agencję Leków (EMA). Będą musiały opuścić brytyjską stolicę po wyjściu kraju z Unii, co mogłoby nastąpić w 2019 r.

Czym jest EBA?

EBA powstała sześć lat temu, aby zapobiec powtórzeniu kryzysu finansowego. Jej zadaniem jest kontrola wypłacalności największych banków Wspólnoty, przeprowadzanie ich stress-testów, a także koordynacja prac narodowych urzędów nadzoru bankowego. EBA opracowuje także szczegółowe zasady działania banków. To fundamentalne zadania. Ale powołana 22 lata temu EMA nie jest mniej ważna. To tu wydawana jest zgoda na wprowadzenie na rynek UE nowych leków. A Unia jest w tej sprawie potęgą, bo na jej terenie powstaje około 1/3 wszystkich preparatów medycznych na świecie.

Wniosek do Brukseli o lokalizację w naszym kraju EBA i EMA musi zatwierdzić cały rząd.

Zobacz: Szanse na city w Warszawie?: Sadoch: bardzo duże. Mamy tanią siłę roboczą (Wideo z 30.08.2016)

Szanse na city w Warszawie?: Sadoch: bardzo duże. Mamy tanią siłę roboczątvn24bis.pl

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock