Zmianę sposobu ustalania składek banków na Bankowy Fundusz Gwarancyjny z rocznego na kwartalny przewiduje nowelizacja ustawy o BFG, którą w piątek jednogłośnie uchwalił Sejm. Nowela dostosowuje polskie prawo do norm unijnych. Wprowadza ona nowe zasady księgowania przez banki składek na BFG.
Według uzasadnienia w zmianach chodzi o uniknięcie sytuacji, w której w związku z jednorazowymi opłatami wnoszonymi na początku roku na rzecz BFG podmioty objęte obowiązkowym systemem gwarantowania odnotowałaby stratę bilansową w śródrocznym sprawozdaniu finansowym, co skutkowałoby koniecznością przedstawienia programu naprawczego. Wejście banku w procedurę programu naprawczego jest bowiem przesłanką do wyłączenia go z opodatkowania tzw. podatkiem bankowym.
Zmiana systemu
Zawarte w nowelizacji rozwiązanie pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której obowiązek wniesienia opłaty za cały rok będzie każdorazowo powstawał z dniem 1 stycznia danego roku. Zmiana systemu ustalania opłat z rocznego na kwartalny umożliwi zaliczenie jej w tej wysokości w koszty podmiotu objętego obowiązkowym systemem gwarantowania. Jak uzasadniał w trakcie prac legislacyjnych przedstawiciel wnioskodawców Wiesław Janczyk (PiS), Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych zmienił zasady księgowania składek, jakie ponoszą banki i instytucje finansowe na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Te uniwersalne przepisy mogą spowodować również dużą zmianę w zakresie sposobu liczenia kosztów, jakie banki ponoszą w związku z tworzeniem i wnoszeniem wpłat do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w taki oto sposób, że bez względu na to, czy nastąpiła zapłata tych kwot, mogłyby one być księgowane w ciężar kosztów.
Konsekwencje
- Spowodowałoby to daleko idące konsekwencje w skali roku, bo nawet niewniesienie tych opłat umożliwiałoby to, że wyliczone kwoty miałyby wpływ na wynik finansowy, a w konsekwencji również na to, że wiele z dziś funkcjonujących w Polsce banków musiałoby być objętych programem naprawczym. Zatem ta nowela ma na celu zharmonizowanie kwot i wydatków w ujęciu kalendarza rocznego w taki sposób, aby przypisać ten obowiązek do pozycji kwartalnych rozliczeń, a nie rocznych - mówił Janczyk podczas prac w komisji. Nowelizacja wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Według planów wprowadzane przez nowelę rozwiązania mają obowiązywać tylko w roku 2016, od 2017 roku składki na BFG mają być naliczane według nowej, "dużej" ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, nad którą trwają również prace w Sejmie.
Autor: msz/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock