Większość członków Rady Polityki Pieniężnej opowiada się za relatywnie mniej restrykcyjną polityką pieniężną - wynika z ankiety przeprowadzonej przez PAP Biznes. W tym gronie jest między innymi prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP Adam Glapiński. Za największego gołębia uchodzi Ireneusz Dąbrowski, a mniejszościowemu obozowi jastrzębi przewodzi Joanna Tyrowicz.
Skala ocen wynosi od 1 do 5 - od najbardziej gołębiego nastawienia do najbardziej jastrzębiego. Wszystkie 14 ankietowanych ośrodków oceniło Joannę Tyrowicz za zwolenniczkę najbardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej (5,0 pkt.) w obecnej Radzie Polityki Pieniężnej, a niektóre z nich przyznały jej w ankietach oceny poza skalą.
Tyrowicz zajęła miejsce Ludwika Koteckiego (4,6 pkt.), który w czerwcu zadebiutował w zestawieniu na czele obozu jastrzębi. Za mocniejszego niż poprzednio jastrzębia uznany został Przemysław Litwiniuk (3,7 pkt., po wzroście o 0,9 pkt.).
Jastrząb to określenie, którego używa się względem przedstawicieli instytucji finansowych, których priorytetem jest utrzymanie niskiej inflacji, preferując utrzymywanie stóp procentowych na relatywnie wyższych poziomach.
Rada Polityki Pieniężnej w ocenie rynku
Pozostała część Rady jest widziana przez rynek jako jednoznacznie gołębia. Obozowi temu przewodzi - według ankietowanych - Ireneusz Dąbrowski (1,9 pkt.), któremu na razie jednak względnie daleko do ocen uzyskiwanych przez Eryka Łona, lidera obozu zwolenników niskich stóp procentowych w RPP czwartej kadencji. Łon w zestawieniu regularnie uzyskiwał oceny w okolicy 1,0 pkt.
Różnice w ocenach zwolenników mniej restrykcyjnej polityki pieniężnej Rady piątej kadencji są niewielkie.
Prezes NBP Adam Glapiński oceniany jest obecnie za umiarkowanego gołębia z notą 2,4 pkt. Debiutujące w RPP, a tym samym w zestawieniu, powołane w październiku przez Sejm Iwona Duda i Gabriela Masłowska otrzymały 2,3 pkt. i 2,1 pkt.
Średnia ocen, formułowanych przez ekonomistów, dla całej Rady Polityki Pieniężnej wyniosła 2,9 pkt. wobec 3,4 proc. poprzednio, przy częściowo innym składzie RPP.
Stopy procentowe w Polsce
Rada Polityki Pieniężnej podczas październikowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 proc.
Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 9 listopada.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Pawel Bednarz/Shutterstock