Jednym z głównych wydarzeń ekonomicznych tego tygodnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych oraz konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Poza tym poznamy odczyt inflacji CPI i wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu za marzec, a także dane o deficycie sektora finansów publicznych za 2024 rok.
Tydzień na krajowym rynku rozpocznie się od publikacji wstępnego odczytu inflacji za marzec. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekują, że CPI nieznacznie wzrósł w bieżącym miesiącu - do 5,0 proc. rdr z 4,9 proc. w lutym. Prognozy wahają się od 4,9 proc. do 5,2 proc.
"Nasza prognoza CPI wskazuje na stabilizację na poziomie ze stycznia-lutego tj. 4,9 proc. rdr, przy wzroście cen konsumpcyjnych o 0,2 proc. mdm. Na taki wynik składa się m.in. dość niska jak na ten miesiąc zmiana cen żywności (wg naszych szacunków 0 proc. mdm) i spadek cen paliw o ok 2 proc. mdm, przy podwyższonym rozpędzie cen w kategoriach bazowych (ok. 0,6 proc. mdm)" - prognozują ekonomiści Santander BP.
"Niepewność szacunków jest podwyższona faktem, że po zmianie wag w koszyku inflacyjnym nie dysponujemy jeszcze bardziej szczegółowymi danymi z GUS, które pozwoliłyby na większą precyzję w obliczeniach rocznej dynamiki CPI" - dodają.
Poniedziałkowe dane o CPI będą istotne z punktu widzenia oceny procesów inflacyjnych przez Radę Polityki Pieniężnej, która we wtorek zbierze się na dwudniowe posiedzenie. Po zakończeniu posiedzenia w środę Rada ogłosi decyzję ws. stóp procentową. Rynek nie oczekuje zmiany parametrów polityki pieniężnej.
Stopy zapewne bez zmian
"Rada Polityki Pieniężnej zapewne utrzyma stopy procentowe bez zmian. Niemniej, jesteśmy niezwykle ciekawi, czy w komunikacie i na konferencji prezesa NBP pojawią się jakieś odniesienia do serii słabszych od prognoz danych ekonomicznych z ostatnich tygodni, które w naszej ocenie wskazują na poprawę perspektyw inflacji w horyzoncie do końca br. w porównaniu do marcowej projekcji NBP" - wskazują ekonomiści Santander BP.
"Nie wykluczamy, że na najbliższym posiedzeniu może pojawić się wniosek o obniżkę stóp procentowych, chociaż biorąc pod uwagę wypowiedzi członków RPP z ostatnich tygodni oceniamy, że miałby on bardzo małe szanse na poparcie większości" - dodają.
Podczas ubiegłotygodniowego Forum Bankowego w Warszawie prezes NBP Adam Glapiński powtórzył, że obecnie nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych, wobec faktu, że inflacja, w tym bazowa, jest podwyższona i nie obniży się do celu w kolejnych miesiącach. W podobnym tonie w piątek wypowiedziała się wiceprezes NBP Marta Kightley. W wywiadzie dla portalu Interia wskazała, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie i obecnie nie ma przesłanek do cięcia stóp.
Obligacje państwa
Na początku tygodnia (poniedziałek) Ministerstwo Finansów opublikuje plan podaży obligacji na drugi kwartał i szczegółowy plan na kwiecień. Z rocznego planu emisji SPW wynika, że w II kw. 2025 r., w każdym miesiącu, resort finansów zakłada przeprowadzanie trzech przetargów obligacji - sprzedaży albo zamiany w zależności od sytuacji budżetowej i rynkowej. MF planuje też regularnie przeprowadzać emisje bonów skarbowych.
Obok resortu finansów, również Bank Gospodarstwa Krajowego opublikuje w poniedziałek plan podaży obligacji na drugi kwartał - na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W pierwszym kwartale BGK przeprowadził pięć przetargów. Pod koniec stycznia dyrektor zarządzający pionem rynków finansowych w BGK, Piotr Marczak, informował PAP Biznes, że w ramach emisji na rzecz FPC BGK chce zwiększyć udział obligacji emitowanych na rynek krajowy.
Dane na temat przemysłu i bezrobocia
We wtorek inwestorzy poznają wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu za marzec. W lutym PMI wyniósł 50,6 pkt. wobec 48,8 pkt. w styczniu. PMI wzrósł powyżej poziomu 50 pkt po raz pierwszy od kwietnia 2022 r.
"Spodziewamy się wzrostu do 50,8 pkt., sygnalizującego dalszą poprawę nastrojów w przemyśle, w ślad za analogicznymi indeksami z Europy Zachodniej" - oceniają ekonomiści Santander BP.
We wtorek krajowi inwestorzy poznają ponadto szacunek deficytu sektora finansów publicznych w 2024 r., który opublikuje Główny Urząd Statystyczny. Według przyjętego przez rząd Średniookresowego planu budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028, deficyt w 2024 r. wyniesie 5,7 proc. PKB, a w kolejnych latach będzie stopniowo obniżał się do odpowiednio: 5,5 proc. PKB w 2025 r., 4,5 proc. PKB w 2026 r., 3,7 proc. PKB w 2027 r. i 2,9 proc. PKB w 2028 r.
W najbliższych dniach Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powinno opublikować swój szacunek stopy bezrobocia za marzec. W lutym bezrobocia w Polsce utrzymało się na poziomie ze stycznia, tj. 5,4 proc. Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazuje, że marcu stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce obniżyła się do 5,3 proc.
Na Giełdzie Papierów Wartościowych trwa sezon publikacji przez spółki wyników kwartalnych. W tym tygodniu dane finansowe przedstawi m. in. LPP. Zdaniem analityków ankietowanych przez PAP Biznes, zysk netto j. d. LPP w IV kw. 2024 r. wyniósł 516 mln zł. Przy sporządzaniu konsensusu uwzględniono prognozy z 7 biur maklerskich.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock