Rząd chce zamrozić fundusz na pensje dla pół miliona pracowników

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP, Dziennik Gazeta Prawna
Premier Morawiecki o dochodach budżetu w czerwcu
Premier Morawiecki o dochodach budżetu w czerwcuTVN24
wideo 2/4
Premier Morawiecki o dochodach budżetu w czerwcuTVN24

We wtorek rząd przyjął założenia budżetowe na rok 2021. Wśród nich jest plan zamrożenia płac w budżetówce, w której zatrudnionych jest ponad pół miliona osób. - Jest to propozycja, która jest nie do zaakceptowania dla nas - mówi dla TVN24 Biznes wiceprzewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski. - Rząd pokazuje, że oszczędza na budżetówce, ale nie wycofał się z "ekstra" wydatków, takich jak trzynasta czy czternasta emerytura - podkreśla z kolei główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudek.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej ma wynieść 100 proc. - oznacza to, że fundusz na wynagrodzenia w 2021 r. ma pozostać na niezmienionym poziomie. Taka propozycja ma trafić do konsultacji w ramach Rady Dialogu Społecznego.

"Administracja to dla gospodarki koszt"

- Chcemy, żeby gospodarka znów się szybko rozwijała. To jest nasz cel numer jeden. (...) Administracja to dla gospodarki koszt, zwiększanie wydatków na nią nie przysłuży się gospodarczemu odbiciu - przekonywał kilka dni temu w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister finansów Tadeusz Kościński.

- Proponujemy w 2021 roku zamrożenie funduszu płac w sferze budżetowej. Tylko część pracowników administracji jest w korpusie służby cywilnej, a ich wynagrodzenia to 9-10 miliardów złotych w stosunku do ponad 40 miliardów złotych całego funduszu płac w administracji - tłumaczył dalej dla "DGP" wiceminister finansów Sebastian Skuza, pytany, czy zamrożenie będzie dotyczyło wyłącznie służby cywilnej.

W budżetówce jest o ok. 557 tys. etatów - chodzi tu m.in. o urzędników państwowych, prokuratorów, sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości, żołnierzy, celników czy nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez organy administracji rządowej.

"Nie do zaakceptowania"

- Jest to propozycja rządu, która jest nie do zaakceptowania dla nas. W najbliższym czasie będziemy domagali się rewizji tego stanowiska przez stronę rządową. Przez wiele lat, od 2011 roku, te płace były zamrożone. Dopiero w 2019 i 2020 roku wskaźnik wzrostu wynagrodzeń został odmrożony, choć w 2019 roku było to 2,3 procent, czyli tyle, co prognozowana inflacja. Dopiero w 2020 roku był wyższy, 6-procentowy wskaźnik - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

To nie pierwszy raz, gdy rząd wstrzymuje wzrost funduszu płac. Wcześniej tak było w efekcie kryzysu finansowego z lat 2008 i 2009, za czasów koalicji PO-PSL.

Choć wskaźnik wynagrodzeń w budżetówce był zamrożony, to z każdym rokiem całkowity fundusz płac przynajmniej symbolicznie ostatecznie rósł. Wynikało to min. z podwyżek w różnych, pojedynczych grupach budżetówki - np. służb mundurowych.

Z przeanalizowanych przez nas ustaw budżetowych z ostatnich 15 lat wynika, że wzrost wskaźnika wynagrodzeń, oprócz roku 2019 i 2020, miał miejsce w 2006 roku - o 1,5 proc. oraz w 2008 roku - o 2,3 proc. (przy czym w projektach na lata 2009 i 2010 nie ma tej informacji).

Wynagrodzenia w budżetówcemf.gov.pl

Piotr Ostrowski z OPZZ podkreśla, że w sferze budżetowej "są pracownicy mało zarabiający". - W porównaniu do lokalnych rynków pracy są to słabo opłacane stanowiska. Państwo powinno dbać o pracowników sfery budżetowej, bo wykonują ważne zadania publiczne. A są niedoceniani i przez wiele lat traktowani byli jako pracownicy gorszej kategorii. Jeżeli państwo chce ich utrzymać oraz dalej zapewniać wysokie standardy świadczonych usług, za które te osoby odpowiadają, to powinno o tych pracowników dbać. A widzimy niestety, że tak nie jest - zaznacza.

"Ryzyko jest, że ucierpi na tym jakość usług"

- To tylko jedno z założeń budżetu na przyszły rok i nie znamy szczegółów, jak to będzie zrobione. Ryzyko jest, że ucierpi na tym jakość usług publicznych. To nie powinno być robione na oślep. Jeśli operujemy w ramach zamrożonego funduszu, to powinno być to tak zrobione, by zachować jakość w służbie cywilnej i by nie nastąpił odpływ ekspertów, bo na tym by ucierpiały społeczeństwo i firmy - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Wyjaśnia też, że "w sytuacji kryzysowej, gdy stan finansów publicznych się pogarsza, to często również następuje mrożenie wynagrodzeń i spadek jakości usług publicznych", bo "to najłatwiej zrobić".

- Rząd pokazuje, że oszczędza na budżetówce, ale nie wycofał się z "ekstra" wydatków, takich jak trzynasta czy czternasta emerytura. Gdy one powstawały, to zakładano, że w związku z dobrą sytuacją finansów publicznych, dobrą sytuacją makroekonomiczną można zaproponować te świadczenia. Wszyscy wiemy, że realia się zmieniły i sytuacja finansów publicznych, tak jak i gospodarcza, jest bardzo słaba. Dlatego wolelibyśmy, by wszędzie szukano tych oszczędności - podkreśla ekonomista.

Jego zdaniem "potrzebny jest całościowy i rzetelny przegląd wydatków oraz oszczędzanie w tych obszarach, w których to działanie w jak najmniejszym stopniu uderzy w jakość funkcji publicznych". - Racjonalizacja wydatków powinna dotyczyć wszystkich obszarów. Tu na razie skupiono się na jednym, a przecież wydatki socjalne mogłyby być przesunięte w czasie - uważa.

Minister finansów o deficycie budżetowym w 2020 roku
Minister finansów o deficycie budżetowym w 2020 roku23.07 | Deficyt budżetowy w 2020 roku może wynieść około 100 miliardów złotych.TVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Wprowadzono możliwość redukcji zatrudnienia w administracji"

Założenia budżetu w tym wypadku odnoszą się do całego funduszu płac, więc możliwe jest, iż w przypadku spadku zatrudnienia urzędnicy będą otrzymywać wyższe pensje. Ponadto każdej grupie płace przydzielane są na odmiennych zasadach - więc może tak być, że niektórzy zyskają, a inni stracą.

- Na razie mówimy o zamrożonym całym funduszu, ale nie wiemy, czy to będzie dotyczyć wszystkich dysponentów. Pamiętajmy, że wielkość funduszu zależy od liczby pracowników oraz od średniego wynagrodzenia. Więc utrzymanie funduszu może się odbywać kosztem redukcji zatrudnienia. Zresztą w tarczy antykryzysowej wprowadzono możliwość redukcji zatrudnienia w administracji. Możliwe, że przy redukcji zatrudnienia w niektórych obszarach, będzie można podwyższyć wynagrodzenia - wyjaśnia Dudek.

Do sfery budżetowej, której fundusz płac ma być zamrożony, nie są wliczane stanowiska, które podlegają pod samorządy, czyli na przykład większość zatrudnionych w edukacji. Dodajmy, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego w sektorze publicznym zatrudnionych było w I kwartale 2020 roku 2,95 mln osób.

Pozostałe rządowe założenia budżetowe na 2021 rok:

PKB, INFLACJA, BEZROBOCIE >>>

PŁACA MINIMALNA >>>

WALORYZACJA RENT I EMERYTUR >>>

Minister finansów Tadeusz Kościński o inflacji w Polsce
Minister finansów Tadeusz Kościński o inflacji w Polsce23.07 | Wzrost cen w Polsce w czerwcu był najwyższy w całej Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat.TVN24

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes, PAP, Dziennik Gazeta Prawna

Pozostałe wiadomości

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP