Morawiecki rusza do pracy. Superminister przedstawił plan działania

Z kraju

tvn24Morawiecki: KERM skupi się na najważniejszych sprawach na gospodarki

- Oczekiwania w stosunku do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów są bardzo duże. Ale jestem przekonana, że państwo temu sprostacie - mówiła premier podczas inauguracyjnego posiedzenia Komitetu. Wicepremier Morawiecki przedstawił na nim mapę drogową ustaw, które do końca tego roku będą dyskutowane.

W piątek po raz pierwszy zebrał się Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów kierowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Wicepremier przedstawił dziś mapę drogową ustaw, które do końca tego roku mają zostać przedyskutowane na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów, a następnie zostaną "przyjęte, a przynajmniej będą bardzo zaawansowane w procesie legislacyjnym w Parlamencie".

- W Ministerstwie Rozwoju jest 12 gotowych projektów ustaw. Są to głównie ustawy dotyczące swobody działalności gospodarczej. Jest ustawa o zmianie ustawy kodeks postępowania administracyjnego i niektórych innych ustaw, która ma doprowadzić do lepszej regulacji dotyczącej kar administracyjnych, sankcji administracyjnych dla przedsiębiorców w przypadku naruszenia jakichś przepisów - mówił Morawiecki. - To jeden z elementów, które bardzo często przedsiębiorcy nam sygnalizują - dodał.

Morawiecki wymieniał ponadto: ustawę o zmianie niektórych ustaw mających na celu ułatwienie dochodzenie wierzytelności, a także ustawę o zmianie ustawy prawo o miarach oraz niektórych innych ustaw.

- To brzmi technicznie, ale jest bardzo ważne (...) reindustrializacja jest jednym z naszych naczelnych priorytetów, wypracowanie przemysłowych standardów - wyjaśniał wicepremier.

Zmienione ma zostać również otoczenie prawne, aby ograniczyć biurokratyzację i "uprościć życie przedsiębiorców". Wicepremier wymieniał przy tej okazji również ustawę dotyczącą sukcesji. - 300 tys. przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i są już powyżej 65. roku życia, bardzo często w ostatnich miesiącach sygnalizowało nam potrzebę takiej regulacji - tłumaczył Morawiecki.

Dodał, że gotowy jest także projekt nowelizacji ustaw, mający na celu poprawę otoczenia prawnego przedsiębiorców. Mówił także o projekcie założeń tzw. konstytucji dla biznesu.

Prawo energetyczne

Wśród projektów przygotowywanych w resorcie energii Morawiecki wymienił projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i paliwach ciekłych - jak podkreślił - bardzo ważny zarówno z punktu widzenia rozszerzenia katalogu działań i rodzajów paliw niskoemisyjnych, które będą mogły być objęte mechanizmami wsparcia, a także projekt nowelizacji prawa energetycznego. Mówił także o "ważnych zmianach do ustawy prawo geologiczne i prawo wodne" oraz pracach nad przepisami dotyczącymi służby geologicznej.

Morawiecki rusza do pracy. Superminister przedstawił plan działaniatvn24

Premier chce przyspieszenia

Premier Beata Szydło inaugurując posiedzenie wskazywała, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów na czele z wicepremierem Mateuszem Morawieckim jest tą strukturą, która odpowiada za rozwój i gospodarkę, a także przygotowuje wszystkie plany, ustawy, projekty gospodarcze oraz koordynuje politykę gospodarczą polskiego rządu.

Podkreśliła, że Polska musi się szybciej rozwijać. - Tego oczekują Polacy. Ten szybszy rozwój jest potrzebny po to, żebyśmy mogli realizować nasze założone plany rozwojowe, społeczne, wyrównywanie szans. Dzisiaj Polacy chcą żyć na europejskim poziomie - zaznaczyła.

- Oczekiwania w stosunku do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów są bardzo duże. Ale jestem przekonana, że państwo temu sprostacie, i że (...) plan odpowiedzialnego rozwoju, który został przygotowany przez pana wicepremiera Mateusza Morawieckiego, będzie planem, który będziemy w tej chwili bardzo szybko, bardzo skutecznie wprowadzać w życie - powiedziała Szydło.

Wyraziła oczekiwanie, że Komitet przedstawi plany co do ustaw, które "będziemy jeszcze przyjmowali do końca tego roku", jak również harmonogram działań na rok 2017.

Deficyt budżetowy

Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów powiedział również, że "priorytetem będzie utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB". Podkreślił wagę wymiaru europejskiego w życiu gospodarczym. - Chcę zapewnić, że dla nas ogromnym priorytetem będzie utrzymanie w ryzach deficytu budżetowego państwa poniżej 3 proc. (PKB - red.). Jest to ważne z punktu widzenia percepcji rynków finansowych, rynków kapitałowych (...), jest to potrzebne z punktu widzenia oglądu sytuacji gospodarki polskiej przez agencje ratingowe, jak już wszyscy w tym roku się tego nauczyliśmy - podkreślił. Dodał także, że "chcemy być dobrym krajem członkowskim Unii Europejskiej", który "dba o jednolity rynek i swobodę przepływu". - I będziemy też zabiegać o to, żeby te swobody, które przekładają się na pozytywny wzrost gospodarczy Polski, żeby one również były lepiej postrzegane, niż są do tej pory. Bo nie chcemy być krajem członkowskim traktowanym gorzej, niż te najsilniejsze kraje Unii Europejskiej - zaznaczył Morawiecki. Podkreślił, że wymiar europejski jest niezwykle ważnym obszarem życia gospodarczego, praktycznie dla każdego z ministrów zasiadających w KERM. Wskazał, że nad zgodnością polskich regulacji z prawem Unii Europejskiej w Komitecie czuwał będzie wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Zobacz wypowiedź premier Beaty Szydło.

Premier Szydło na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrówtvn24

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Raporty: