TVN24 Biznes | Z kraju

Jest decyzja agencji ratingowej w sprawie Polski. "Mocne fundamenty makroekonomiczne"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o stanie gospodarki
Mateusz Morawiecki o stanie gospodarkiTVN24
wideo 2/7
TVN24Mateusz Morawiecki o stanie gospodarki

Rating Polski został utrzymany przez agencję Fitch na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Jak poinformowało w specjalnym komunikacie Ministerstwo Finansów, Fitch zwraca uwagę na solidne fundamenty makroekonomiczne i dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Prognozowana wysokość deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w latach 2021-2022 została zrewidowana przez Fitch odpowiednio do 5,7 proc. oraz 3,7 proc.

Decyzja agencji Fitch

Jak poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Finansów, agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym. To siódma lokata w dwudziestostopniowej skali.

Jak informuje resort finansów, agencja Fitch wskazuje na mocne fundamenty makroekonomiczne i dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę, która jest wspierana przez rozsądnie prowadzoną politykę gospodarczą i monetarną. Według Fitch pandemia COVID-19 odpowiada za spadek PKB w 2020 roku jedynie o 2,7 proc., dzięki silnemu wzrostowi konsumpcji i eksportu.

Poniesienie oceny możliwe

Jak czytamy w komunikacie resortu, podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe w przypadku spadku wskaźnika zadłużenia zagranicznego netto do PKB do poziomów zbliżonych dla krajów z oceną ratingową "A" lub w przypadku konsolidacji fiskalnej, prowadzącej do trwałego spadku relacji długu publicznego do PKB.

Ponadto do podwyżki ratingu może prowadzić dalszy wzrost gospodarczy, w kierunku poziomu rozwoju gospodarczego krajów o ocenie ratingowej "A". Z drugiej strony obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku długotrwałego wzrostu długu publicznego z powodu braku konsolidacji finansów publicznych w perspektywie średniookresowej, wymagalności potencjalnych zobowiązań lub osłabienia wzrostu gospodarczego.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości