Z kraju

Od dzisiaj punkty karne sprawdzisz w internecie. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Z kraju

Karol Manys o punktach karnych w internecietvn24
wideo 2/5

Suma punktów karnych czy data popełnienia wykroczenia - takie informacje już możemy sprawdzić w internecie. Od poniedziałku jest dostępna e-usługa "Sprawdź swoje punkty karne" w ramach systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Poniżej przedstawiamy pięć rzeczy, które warto wiedzieć o zmianach.

1. Profil Zaufany

Aby sprawdzić swoje punkty w internecie niezbędny jest Profil Zaufany.

Nie masz tam konta? Można je założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości".

Obecnie z takiej opcji przez internet mogą skorzystać klienci kilku banków: PKO BP, Inteligo, ING, Envelo, Millennium Bank. Według informacji resortu cyfryzacji, w najbliższych tygodniach do grona tzw. zewnętrznych dostawców tożsamości dołączą jednak kolejne instytucje.

2. Jak to zrobić

Po założeniu Profil Zaufanego następnym krokiem, aby sprawdzić swoje konto punktowe, jest wejście na stronę obywatel.gov.pl i wybranie opcji "Sprawdź swoje punkty karne".

System przeniesie nas wówczas na stronę Profilu Zaufanego, gdzie zalogujemy się na swoje konto. Po podaniu poprawnych danych wrócimy do serwisu obywatel.gol.pl, na którym informacja o punktach karnych wyświetli się od razu.

Zainteresowany będzie mógł ją pobrać w formacie PDF i wydrukować.

3. Jakie dane

Punkty to nie jedyna informacja dostępna od dziś dla kierowców. Znajdują się tam także dane o dacie popełnienia wykroczenia, informacje o pojeździe, miejscu popełnienia wykroczenia, dane kierowcy oraz liczba tzw. punktów tymczasowych, które są dopisywane w momencie odmowy przyjęcia mandatu i skierowania sprawy do sądu. Jeśli nie masz punktów karnych, masz przekroczony limit lub nie posiadasz pojazdu, to pojawi się informacja, że "nie ma cię w systemie punktowym".

Co najważniejsze, cała usługa jest bezpłatna. Możesz sprawdzić tylko swoje punkty karne, nie możesz dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny.

4. Aktualizacja danych

Na stronie Obywatel.gov.pl czytamy, że baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. "Dlatego jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia" - dodano.

Jak przypomniano, punkty karne znikną z konta, gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia bądź kierowca ukończy szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych.

5. Kiedy kolejne usługi?

Sprawdzanie stanu konta punktów karnych w internecie to pierwsza z możliwości w ramach systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0.

Kolejne e-usługi w ramach tego programu zostaną uruchomione w 2018 roku.

Jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji usługa "Mój pojazd" da możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach. Kolejna usługa "Uprawnienia kierowcy" ma zapewnić możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii. Dodatkowo usługa "Udostępnij swoje dane pracodawcy" skierowana do kierowców zawodowych da im możliwość dobrowolnego udostępnienia swojemu pracodawcy osobistych danych z bazy CEPiK, np. o liczbie zgromadzonych punktów karnych. Ponadto planowane jest uruchomienie programu umożliwiającego sprawdzenia online, ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin oraz opcji powiadamiania - mailem lub SMS - o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC czy badaniach lekarskich dla kierowców.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości