Przegląd prasy. Rewolucja dla pracowników: zmiany w sprawie niedziel, cios w palaczy

[object Object]
Gładoch o zmianach w Kodeksie pracyTVN24 BiS
wideo 2/4

Proponowane zmiany w Kodeksie pracy przewidują między innymi, że pensja za nadgodziny nie trafiałaby od razu do kieszeni zatrudnionego. Zmiany dotyczą również pracy w niedziele oraz konieczności odpracowania "przerwy na papierosa" - czytamy w czwartkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Jak podaje gazeta, jedną z najpoważniejszych zmian w projekcie nowego Kodeksu pracy, które proponuje powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna, dotyczy ponadwymiarowego czasu pracy.

Pieniądze za nadgodziny

W okresie wzmożonego zapotrzebowania na produkty czy usługi firmy zatrudnieni pracowaliby dłużej, jednak pensja za nadgodziny nie byłaby wypłacana automatycznie. Informowaliśmy o tym już na początku grudnia.

- Trafiałaby na konto powiernicze pracownika prowadzone przez przedsiębiorcę - wyjaśniła cytowana przez "DGP" wiceprzewodnicząca komisji prof. Monika Gładoch. Zmiany czekają również osoby palące. Jak czytamy, jeśli zatrudniający zezwala na przerwy na papierosa, to będzie mógł się domagać, aby osoby z nich korzystające odpracowały ten czas, ale nie w ramach nadgodzin.

Praca w niedziele

Projektowane zmiany przewidują też, że firma będzie mogła zlecać pracę w sześć niedziel w ciągu roku, pod warunkiem jednak, że zatrudniony wyraziłby na to zgodę. W małych przedsiębiorstwach, liczących do 50 osób, trzy niedziele mogłyby być pracujące bez zgody podwładnego. Inne zmiany zakładają m.in. podwyższenie dodatku za pracę w nocy oraz zwolnienie mikrofirm z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy - czytamy w "DGP". Pełny projekt komisja ma przedstawić w połowie marca.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości