Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2022 roku wzrosło o 14,5 procent w ujęciu rocznym - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Według danych pensje najmocniej wzrosły w sektorze górnictwo i wydobycie (22,8 proc.), transporcie (22,7 proc.) i rolnictwie (18,1 proc.). Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło natomiast o 2,3 procent w ujęciu rocznym.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2022 r. wyniosło 6.687,81 zł.
"Wzrost przeciętnych wynagrodzeń we wrześniu 2022 r. względem sierpnia 2022 r. spowodowany był wypłatami m.in. premii kwartalnych, jubileuszowych, a także podwyżki wynagrodzeń, wypłaty premii z powodu inflacji oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - napisano w raporcie GUS.
Komentarze ekonomistów
"Mocne dane. We wrześniu płace wzrosły o 14,3 proc. r/r, szybciej niż w sierpniu: 12,7 proc. i wyraźnie powyżej konsensusu prognoz: 13,1 proc. Wprawdzie to wciąż wolniej niż inflacja, ale realne dochody gospodarstw domowych spadają na razie wolniej niż się spodziewaliśmy" - czytamy w komentarzu analityków Banku Pekao.
"Mocny wzrost płac w Polsce +14,5 proc.! Jak widać inflacja zaczyna wpływać lekko na wyższe oczekiwania płacowe. Spadek zatrudnienia -0,1 proc. m/m i mocna produkcja przemysłowa rzędu 9,8 proc. r/r! Inflacja producencka zwalnia do 24,6 proc. r/r i 0,2 proc. m/m" - czytamy w komentarzu XTB Polska.
"Tempo wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wzrosło do 2,3 proc., zaś wynagrodzeń do 14,5 proc. GUS wskazuje, że płace najszybciej rosły w górnictwie, to jednak efekt jednorazowych nagród. Kolejne miesiące będą słabsze" - napisali natomiast eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Według GUS pensje najmocniej wzrosły w sektorze górnictwo i wydobycie (22,8 proc.), transporcie (22,7 proc.) i rolnictwie (18,1 proc.).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock