ZUS przygotował prognozy przyszłych emerytur Polaków. Komentarz eksperta Instytutu Emerytalnego

Źródło:
TVN24 Biznes
Szef Solidarności o emeryturach stażowych
Szef Solidarności o emeryturach stażowychTVN24
wideo 2/9
Szef Solidarności o emeryturach stażowychTVN24

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował prognozy dotyczące przyszłych emerytur w Polsce. O tym, na co musimy się przygotować, mówił w rozmowie z TVN24 Biznes Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. - Niestety z każdym rokiem emerytury będą coraz bardziej głodowe. Musimy się przygotować, że będziemy pracować po 60. i 65. roku życia - stwierdza ekspert.

Prognozy emerytur na PUE ZUS - jak wysokie świadczenia będziemy dostawać?

Każdego roku ZUS przekazuje pracującym Polakom informacje o stanie konta - można to sprawdzić w internecie na Platformie Usług Elektronicznych. Jest tam rozliczenie wszystkich wpłaconych składek emerytalnych - ostatnie na 31 grudnia 2020 r.

Co więcej wszyscy, którzy ukończyli 35 lat, otrzymują prognozę przyszłej emerytury. Jedna z nich zakłada dalszą pracę do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego przy takich samych zarobkach. W drugim wariancie kończymy pracę teraz i jest pokazana emerytura, którą byśmy właśnie zaczęli otrzymywać.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Według prognoz ZUS emerytura będzie w przyszłości odpowiadać mniej więcej jednej czwartej obecnego wynagrodzenia.

"Jak przeżyć miesiąc za 1100-1300 złotych miesięcznie? Właśnie takich emerytur mogą spodziewać się obecni 30-50-latkowie" - czytamy w "Fakcie", który jako przykłady podał wyliczenia dotyczące dwóch kobiet, które mają dostawać świadczenia w wysokości 1,8 tys. zł oraz 1,4 tys. zł.

- Informacja o stanie konta ma uświadomić naszym klientom, że ich emerytura zależy przede wszystkim od nich. Obecny system wychodzi z prostego założenia - ile odłożysz w czasie swojej aktywności zawodowej, taką emeryturę uzyskasz. Być może to skłoni naszych klientów, by pomyśleli o swojej przyszłości - cytuje "Fakt" prezes ZUS prof. Gertrudę Uścińską.

Emerytury Polaków w przyszłości - komentarz eksperta

O to, czy musimy przygotowywać się na czarne scenariusze, postanowiliśmy zapytać eksperta - Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego, założyciela Debaty Emerytalnej.

- Patrząc dzisiaj na przeciętne wynagrodzenie wynoszące około 5,8 tysiąca złotych na koniec drugiego kwartału 2021 roku, to jeżeli z tego weźmiemy 25 procent, to wyjdzie około 1450 złotych. Jeśli nawet miałoby to być około 1400-1600 złotych, to są to tego rzędu kwoty, które za 40 lat będziemy mieli. Emerytura może być jednak niższa w przypadku kobiet, bo może to spaść do 1100-1200 złotych, w przypadku mężczyzn zbliżać się do 2000 złotych - opisuje Sobolewski.

Podkreślił przy tym, że jest to odniesienie "przyszłych emerytury do dzisiejszych zarobków". - Te świadczenia proporcjonalnie będą wyższe. Wiele zależy od inflacji, od tempa wzrostu płac i lepiej jest to teraz obrazować na dzisiejszych kwotach, bo pokazuje to dzisiejszą wartość pieniędzy. Co będzie za 30-40 lat trudno sobie wyobrazić, bo możemy być już wtedy w strefie euro i może być inny system walutowy, dlatego nie jestem zwolennikiem systemu kwotowego - wyjaśnia ekspert.

Przyszłe emerytury Polaków - coraz niższa stopa zastąpienia

Zaznaczył też, że "niestety z każdym rokiem emerytury będą coraz bardziej głodowe". - O ile jeszcze w najbliższej dekadzie będziemy w granicy 50 procent przeciętnego wynagrodzenia funkcjonowali, to za 20-30 lat będziemy spadali do poziomu 30-20 procent, jeśli chodzi o stopę zastąpienia - stwierdza.

Problem przyszłych emerytur Polaków regularnie powraca. W lutym Instytut Emerytalny informował, że na koniec 2020 roku stopa zastąpienia, czyli relacja przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia, spadła do poziomu 42,4 procent. "W okresie 2014-2020 odnotowano spadek stopy zastąpienia o 10,1 punktu procentowego" - czytamy w raporcie IE.

Z kolei pod koniec listopada 2019 roku we wpisie na Twitterze wiceszef Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk napisał: "Pasy zapięte? Kto ma słabe nerwy niech nie czyta. Oficjalny szacunek wysokości emerytur w przyszłości jaki dostałem z ZUS. Teraz dostajemy 53,8 proc. ostatniej pensji (ok. 2,2 tys. zł). W 2045 będzie 32 proc., w 2060-24,9 proc., a 2080-23,1 proc. To będzie ok. 1 tys. zł na miesiąc (na dzisiejsze pieniądze)".

Skomentował to później Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który podkreślił, że wysokość wynagrodzeń oraz świadczeń społecznych stopniowo wzrasta. Wynika to ze wzrostu gospodarczego. Dla przykładu wskazano, że w 2055 r. prognozowana przeciętna emerytura wyniesie ok. 7,6 tys., co stanowi równowartość dzisiejszych 3,1 tys. zł.

Na ten problem uwagę zwraca również Sobolewski. - Zdarzają się projekcje, które mówią, że może to być nawet poniżej 20 procent, co znajduje potwierdzenie w emeryturach kobiet, zakładając, że wiek emerytalny się nie zmieni. Z wypowiedzi partii rządzącej oraz największej partii opozycyjnej - Platformy Obywatelskiej - wynika, że wieku emerytalnego nie będziemy podnosić. Będzie to niestety zwiększało dysproporcje w przypadku płci, bo kobiety będą miały dużo niższe emerytury - mówi.

Stopa zastąpienia w procentach w latach 2014-2020instytutemerytalny.pl

Polskie emerytury w przyszłości - będziemy pracować dłużej

Sobolewski wyjaśnia, że choć pandemia COVID-19 na razie odwróciła ten trend, to jednak "średnia wieku w Polsce będzie rosnąć, co też wpłynie na niższą wysokość świadczeń". - Musimy się przygotować na to, że te emerytury będą głodowe. Musimy się też przygotować, że będziemy pracować po 60. i 65. roku życia. Nie wyobrażam sobie, że wiek emerytalny nie zostanie podniesiony. Myślę, że na przestrzeni 10-12 lat rozpocznie się reforma dotycząca podniesienia wieku emerytalnego. Z perspektywy emerytów - im szybciej tym lepiej - podkreśla.

Jego zdaniem osoby, które sobie wyobrażają, że za 30 lat, gdy po 60. roku życia, przechodząc na emeryturę, będą dostawać świadczenie na godnym poziomie, "to niestety już dziś powinny się przygotowywać, że tak nie będzie". - Emerytury będą coraz niższe, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają kapitału początkowego, czyli rozpoczynały aktywność zawodową po roku 1999 - zaznacza.

Czy można temu zaradzić? - Dodatkowe oszczędzanie w ramach drugiego i trzeciego filaru emerytalnego jest niezbędne czyli PPE, PPK, IKE i IKZE. To jest minimum, które każda osoba pracująca powinna posiadać poza emeryturą z pierwszego filaru z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To jest coś, co musimy, powinniśmy i co dobrze jest robić, ale nie jest to remedium na wszystkie kwestie emerytalne. Poza tym powinniśmy też oszczędzać - uważa ekspert IE.

PPE to Pracownicze Programy Emerytalne, PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe, IKE - Indywidualne Konto Emerytalne, a IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Stopa zastąpienia w latach 2014-2020instytutemerytalny.pl

Prognozy dotyczące emerytur - trudniejsza sytuacja kobiet

Ponadto Sobolewski zwraca uwagę na to, że Polki będą dostawać niższe świadczenia niż mężczyźni. Tak jest z trzech powodów.

- Sytuacja kobiet jest znacznie gorsza niż mężczyzn z powodu niższego wieku emerytalnego, pośrednio większej przewidywalnej długości życia, na podstawie której wylicza się emeryturę (im wyższa wartość długości życia, tym niższa emerytura). Kobiety mają takżę więcej lat nieskładkowych – na przykład z powodu urlopów macierzyńskich i wychowawczych - tłumaczy.

Dodaje, że już "dzisiaj różnica pomiędzy kobietami i mężczyznami wynosi około 1000 złotych".

310 tysięcy seniorów dostaje biedaemerytury. Takich osób przybywa od lat >>>

Wysokość emerytur i rent w PolscePAP

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bez mrożenia cen prądu opłaty za energię mogą od lipca znacznie wzrosnąć. - Już teraz rachunki zjadają największą część naszych dochodów - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jolanta, właścicielka kwiaciarni na warszawskim Mokotowie. Niepokoją się także zwykli klienci firm energetycznych, z których część już dostała wyższe zaliczki na energię na drugą połowę roku.

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska chce nałożyć na producentów nowe obowiązki. Mają oni umożliwić tanią i szybką naprawę sprzętów po gwarancji, zapewnić dostęp do tanich części zamiennych czy przedłużyć ważność gwarancji w przypadku awarii sprzętu w trakcie jej trwania. Unia chce także ukrócić celowe postarzanie sprzętów.

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padły dwie główne wygrane, każda w wysokości 60 milionów euro. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Słowenii. W Polsce padły dwie wygrane drugiego stopnia - po blisko 15,4 miliona złotych każda.

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przy Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe SMS-y i podszywają się w nich pod Pocztę Polską. Wyłudzają dane oraz informacje o kartach płatniczych.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

Na granicy biedy żyje 13,7 procent Polaków - wynika z raportu Szlachetnej Paczki. Części osób nie stać na podstawowe zakupy, uregulowanie czynszu czy opłacenie rachunków za media. W raporcie zwrócono też uwagę na znaczne nierówności w obrębie - uważanych za bogate - miast.

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Źródło:
PAP

Poseł Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) zapowiedział, że na czwartkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej najprawdopodobniej zajmie się wnioskiem o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieję, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters