ZUS przygotował prognozy przyszłych emerytur Polaków. Komentarz eksperta Instytutu Emerytalnego

Źródło:
TVN24 Biznes
Szef Solidarności o emeryturach stażowych
Szef Solidarności o emeryturach stażowychTVN24
wideo 2/9
Szef Solidarności o emeryturach stażowychTVN24

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował prognozy dotyczące przyszłych emerytur w Polsce. O tym, na co musimy się przygotować, mówił w rozmowie z TVN24 Biznes Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. - Niestety z każdym rokiem emerytury będą coraz bardziej głodowe. Musimy się przygotować, że będziemy pracować po 60. i 65. roku życia - stwierdza ekspert.

Prognozy emerytur na PUE ZUS - jak wysokie świadczenia będziemy dostawać?

Każdego roku ZUS przekazuje pracującym Polakom informacje o stanie konta - można to sprawdzić w internecie na Platformie Usług Elektronicznych. Jest tam rozliczenie wszystkich wpłaconych składek emerytalnych - ostatnie na 31 grudnia 2020 r.

Co więcej wszyscy, którzy ukończyli 35 lat, otrzymują prognozę przyszłej emerytury. Jedna z nich zakłada dalszą pracę do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego przy takich samych zarobkach. W drugim wariancie kończymy pracę teraz i jest pokazana emerytura, którą byśmy właśnie zaczęli otrzymywać.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Według prognoz ZUS emerytura będzie w przyszłości odpowiadać mniej więcej jednej czwartej obecnego wynagrodzenia.

"Jak przeżyć miesiąc za 1100-1300 złotych miesięcznie? Właśnie takich emerytur mogą spodziewać się obecni 30-50-latkowie" - czytamy w "Fakcie", który jako przykłady podał wyliczenia dotyczące dwóch kobiet, które mają dostawać świadczenia w wysokości 1,8 tys. zł oraz 1,4 tys. zł.

- Informacja o stanie konta ma uświadomić naszym klientom, że ich emerytura zależy przede wszystkim od nich. Obecny system wychodzi z prostego założenia - ile odłożysz w czasie swojej aktywności zawodowej, taką emeryturę uzyskasz. Być może to skłoni naszych klientów, by pomyśleli o swojej przyszłości - cytuje "Fakt" prezes ZUS prof. Gertrudę Uścińską.

Emerytury Polaków w przyszłości - komentarz eksperta

O to, czy musimy przygotowywać się na czarne scenariusze, postanowiliśmy zapytać eksperta - Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego, założyciela Debaty Emerytalnej.

- Patrząc dzisiaj na przeciętne wynagrodzenie wynoszące około 5,8 tysiąca złotych na koniec drugiego kwartału 2021 roku, to jeżeli z tego weźmiemy 25 procent, to wyjdzie około 1450 złotych. Jeśli nawet miałoby to być około 1400-1600 złotych, to są to tego rzędu kwoty, które za 40 lat będziemy mieli. Emerytura może być jednak niższa w przypadku kobiet, bo może to spaść do 1100-1200 złotych, w przypadku mężczyzn zbliżać się do 2000 złotych - opisuje Sobolewski.

Podkreślił przy tym, że jest to odniesienie "przyszłych emerytury do dzisiejszych zarobków". - Te świadczenia proporcjonalnie będą wyższe. Wiele zależy od inflacji, od tempa wzrostu płac i lepiej jest to teraz obrazować na dzisiejszych kwotach, bo pokazuje to dzisiejszą wartość pieniędzy. Co będzie za 30-40 lat trudno sobie wyobrazić, bo możemy być już wtedy w strefie euro i może być inny system walutowy, dlatego nie jestem zwolennikiem systemu kwotowego - wyjaśnia ekspert.

Przyszłe emerytury Polaków - coraz niższa stopa zastąpienia

Zaznaczył też, że "niestety z każdym rokiem emerytury będą coraz bardziej głodowe". - O ile jeszcze w najbliższej dekadzie będziemy w granicy 50 procent przeciętnego wynagrodzenia funkcjonowali, to za 20-30 lat będziemy spadali do poziomu 30-20 procent, jeśli chodzi o stopę zastąpienia - stwierdza.

Problem przyszłych emerytur Polaków regularnie powraca. W lutym Instytut Emerytalny informował, że na koniec 2020 roku stopa zastąpienia, czyli relacja przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia, spadła do poziomu 42,4 procent. "W okresie 2014-2020 odnotowano spadek stopy zastąpienia o 10,1 punktu procentowego" - czytamy w raporcie IE.

Z kolei pod koniec listopada 2019 roku we wpisie na Twitterze wiceszef Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk napisał: "Pasy zapięte? Kto ma słabe nerwy niech nie czyta. Oficjalny szacunek wysokości emerytur w przyszłości jaki dostałem z ZUS. Teraz dostajemy 53,8 proc. ostatniej pensji (ok. 2,2 tys. zł). W 2045 będzie 32 proc., w 2060-24,9 proc., a 2080-23,1 proc. To będzie ok. 1 tys. zł na miesiąc (na dzisiejsze pieniądze)".

Skomentował to później Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który podkreślił, że wysokość wynagrodzeń oraz świadczeń społecznych stopniowo wzrasta. Wynika to ze wzrostu gospodarczego. Dla przykładu wskazano, że w 2055 r. prognozowana przeciętna emerytura wyniesie ok. 7,6 tys., co stanowi równowartość dzisiejszych 3,1 tys. zł.

Na ten problem uwagę zwraca również Sobolewski. - Zdarzają się projekcje, które mówią, że może to być nawet poniżej 20 procent, co znajduje potwierdzenie w emeryturach kobiet, zakładając, że wiek emerytalny się nie zmieni. Z wypowiedzi partii rządzącej oraz największej partii opozycyjnej - Platformy Obywatelskiej - wynika, że wieku emerytalnego nie będziemy podnosić. Będzie to niestety zwiększało dysproporcje w przypadku płci, bo kobiety będą miały dużo niższe emerytury - mówi.

Stopa zastąpienia w procentach w latach 2014-2020instytutemerytalny.pl

Polskie emerytury w przyszłości - będziemy pracować dłużej

Sobolewski wyjaśnia, że choć pandemia COVID-19 na razie odwróciła ten trend, to jednak "średnia wieku w Polsce będzie rosnąć, co też wpłynie na niższą wysokość świadczeń". - Musimy się przygotować na to, że te emerytury będą głodowe. Musimy się też przygotować, że będziemy pracować po 60. i 65. roku życia. Nie wyobrażam sobie, że wiek emerytalny nie zostanie podniesiony. Myślę, że na przestrzeni 10-12 lat rozpocznie się reforma dotycząca podniesienia wieku emerytalnego. Z perspektywy emerytów - im szybciej tym lepiej - podkreśla.

Jego zdaniem osoby, które sobie wyobrażają, że za 30 lat, gdy po 60. roku życia, przechodząc na emeryturę, będą dostawać świadczenie na godnym poziomie, "to niestety już dziś powinny się przygotowywać, że tak nie będzie". - Emerytury będą coraz niższe, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają kapitału początkowego, czyli rozpoczynały aktywność zawodową po roku 1999 - zaznacza.

Czy można temu zaradzić? - Dodatkowe oszczędzanie w ramach drugiego i trzeciego filaru emerytalnego jest niezbędne czyli PPE, PPK, IKE i IKZE. To jest minimum, które każda osoba pracująca powinna posiadać poza emeryturą z pierwszego filaru z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To jest coś, co musimy, powinniśmy i co dobrze jest robić, ale nie jest to remedium na wszystkie kwestie emerytalne. Poza tym powinniśmy też oszczędzać - uważa ekspert IE.

PPE to Pracownicze Programy Emerytalne, PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe, IKE - Indywidualne Konto Emerytalne, a IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Stopa zastąpienia w latach 2014-2020instytutemerytalny.pl

Prognozy dotyczące emerytur - trudniejsza sytuacja kobiet

Ponadto Sobolewski zwraca uwagę na to, że Polki będą dostawać niższe świadczenia niż mężczyźni. Tak jest z trzech powodów.

- Sytuacja kobiet jest znacznie gorsza niż mężczyzn z powodu niższego wieku emerytalnego, pośrednio większej przewidywalnej długości życia, na podstawie której wylicza się emeryturę (im wyższa wartość długości życia, tym niższa emerytura). Kobiety mają takżę więcej lat nieskładkowych – na przykład z powodu urlopów macierzyńskich i wychowawczych - tłumaczy.

Dodaje, że już "dzisiaj różnica pomiędzy kobietami i mężczyznami wynosi około 1000 złotych".

310 tysięcy seniorów dostaje biedaemerytury. Takich osób przybywa od lat >>>

Wysokość emerytur i rent w PolscePAP

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Trwający sześć tygodni audyt w Boeingu pozwolił zidentyfikować "wiele problemów" w kontroli jakości produkcji samolotów - podał portal CNN, powołując się na komunikat Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

Źródło:
CNN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP