Prof. Buszman: biznes medyczny jest jednym z najtrudniejszych

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatGościem TVN24 Biznes i Świat był prof. Paweł Buszman

Biznes medyczny to jedno z najtrudniejszych przedsięwzięć. Musimy nie tylko skupić najlepszych specjalistów, żeby uzyskać odpowiedni wynik medyczny, który jest najważniejszy, ale też spiąć to wszystko finansowo - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prof. Paweł Buszman, laureat nagrody dla Przedsiębiorcy Roku EY 2015 roku.

Zwycięzcą 13. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku został prof. Paweł Buszman, założyciel American Heart of Poland, sieci klinik kompleksowo leczących schorzenia sercowo-naczyniowe.

- Początki były takie, że chcieliśmy razem z lekarzami z Polski i ze Stanów Zjednoczonych wprowadzić nowe technologie i w oparciu o nie - nowe usługi medyczne. Chodziło o to, aby skrócić okres pobytu i cierpienie pacjentów w okresie wykonywania zabiegów i w trakcie tego niepotrzebnego, długiego pobytu w szpitalu. Ta nowoczesna technologia może skrócić ten pobyt i poprawić jakość leczenia. Pokazaliśmy, że jest to możliwe nawet w przypadku tak złożonych zabiegów jak zabiegi sercowo-naczyniowe - mówi prof. Buszman.

Trudny biznes

Gość "Otwarcia Dnia" zaznacza, że biznes medyczny to jedno z najtrudniejszych przedsięwzięć. - Musimy nie tylko skupić najlepszych specjalistów, żeby uzyskać odpowiedni wynik medyczny, który jest najważniejszy, ale też spiąć to wszystko finansowo. Musimy mieć wyjątkowo dobrych finansistów, którzy zapewnią płynność naszej działalności, i świetnych menedżerów, którzy zapewnią logistykę tego całego przedsięwzięcia - dodaje.

- Na początku było łatwo, bo mieliśmy tylko jeden ośrodek. Teraz mamy 30 ośrodków szpitalnych i 35 dużych poradni w całej Polsce. Rocznie dostarczamy ok. 100 tys. porad sercowo-naczyniowych - powiedział prof. Buszman.

Pytany, czy na medycynie da się w Polsce zarabiać, odpowiada, że American Heart od Poland opiera się nie tylko na zysku. - Od sześciu lat nie pobieramy dywidendy. Wszystkie zyski ponownie inwestujemy w infrastrukturę, rozbudowę, akwizycje, ale również w działalność statutową, czyli medyczną. Stąd też nie zamykamy podwoi pod koniec roku, ale wszystkie zabiegi ratujące życie wykonujemy niezależnie od tego, jaki mamy w danym momencie kontrakt - tłumaczy.

Przyznał, że był zaskoczony tym, że nagroda dla Przedsiębiorcy Roku została przyznana właśnie jemu. - Widziałem bardzo wielu młodych zdolnych przedsiębiorców tworzących wspaniałe biznesy. Widać, że w Polsce można i że jest tutaj miejsce dla młodych ludzi - podkreślił.

- My robimy to samo. Robimy wszystko, aby polskie pielęgniarki i młodzi lekarze zostali w Polsce i mieli możliwość szkolenia podyplomowego. Dajemy im także możliwość rozwoju naukowego poprzez nasze centrum badawczo-rozwoje. Można zdobyć u nas zarówno doktorat i habilitacje, jak i specjalizacje w kardiologii czy chirurgii naczyniowej. Jednocześnie poprzez nasze kontakty międzynarodowe mamy możliwość wysyłania naszych młodych naukowców na zagraniczne staże - mówił profesor.

Pionier w leczeniu choroby wieńcowej

Paweł Buszman to profesor doktor habilitowany nauk medycznych, kardiolog, który pierwsze kroki zawodowe stawiał w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu, kierowanym wówczas przez prof. Stanisława Pasyka i prof. Zbigniewa Religę.

Jest pionierem w inwazyjnym leczeniu choroby wieńcowej u pacjentów ze zwężeniem pnia lewej tętnicy wieńcowej przy użyciu stentów oraz współtwórcą pierwszego programu interwencyjnego leczenia zawału serca w Polsce.

Buszman będzie reprezentował nasz kraj w czasie światowego finału, w którym zmierzy się z laureatami pozostałych lokalnych edycji konkursu z ponad 50 krajów. Gala World Entrepreneur of the Year odbędzie się w czerwcu 2016 r. w Monako.

Autor: tol / Źródło: TVN4 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat