Szydło: w 2017 roku nie będzie zmian w systemie podatkowym

Z kraju

ShutterstockPremier Szydło zapewniła, że w przyszłym roku nie będzie zmian w systemie podatkowym

- W przyszłym roku żadnych zmian w podatkach nie będzie - powiedziała w rozmowie z PAP premier Beata Szydło. Zdaniem szefowej rządu, w przyszłym roku "kołem zamachowym" gospodarki może być program Mieszkanie plus.

- W przyszłym roku żadnych zmian w podatkach nie będzie. W 2017 roku system podatkowy będzie funkcjonował na tych samych zasadach jak do tej pory. Oczywiście będziemy nadal pracować nad uszczelnieniem systemu podatkowego. Efekty są widoczne już w tegorocznym budżecie. Mamy wyższe dochody niż w ubiegłym roku o ponad 17 miliardów złotych. Część zmian będzie wchodziła po Nowym Roku, ale nie dotyczą zmiany systemu podatkowego, tylko jego uszczelnienia - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Uszczelnianie podatków

Premier Szydło pytana o to, czy są założenia dotyczące oszczędności, które uda się uzyskać w wyniku dalszego uszczelnienia systemu podatkowego, zaznaczyła, że nie chce przesądzać, "czy uda się nam dzięki temu oszczędzić dwa czy trzy razy więcej".

- Sam wynik deficytu budżetu w tym roku i w listopadzie 2016 roku, kiedy wyniósł 27,6 mld zł, czyli ponad 50 proc. wartości planowanej w ustawie budżetowej i był o 8,5 mld zł mniejszy w stosunku do listopada 2015 roku, pokazuje pozytywne zmiany. Z jednej strony uszczelnienie systemu podatkowego, co skutkuje wyższymi wpływami i dochodami, a z drugiej racjonalne wydawanie pieniędzy publicznych - podkreśliła Beata Szydło.

Jednocześnie dodała, że "najważniejszą zmianą jest system Krajowej Administracji Skarbowej, który od 1 stycznia rozpoczyna funkcjonowanie".

Jednolity podatek

Przypomnijmy, że na przyszły rok planowano prace związane z jednolitym podatkiem, który miał obowiązywać od 2018 roku, jednak w środę Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów poinformował o zakończeniu prac nad reformą.

Szefowa polskiego rządu pytana o powody takiej decyzji, wskazywała, że "po bardzo wnikliwym przeanalizowaniu sprawy uznaliśmy, że w tym momencie nie będziemy go wprowadzać, przede wszystkim ze względu na przedsiębiorców". - W momencie, w którym zależy nam na szybkim rozwoju gospodarczym, w którym program odpowiedzialnego rozwoju jest priorytetem, musimy stworzyć maksymalnie korzystne warunki inwestowania. Uznaliśmy, że jednolita danina tego warunku do końca nie spełnia - podkreśliła. - Zmiany w systemie podatkowym w Polsce, które miałyby być wprowadzone, muszą mieć wymiar prospołeczny, ale i też proinwestycyjny dla przedsiębiorców - dodała premier Szydło.

Plan Morawieckiego

W rozmowie z PAP pojawiło się również pytanie o tzw. plan Morawieckiego. Premier pytana jakich projektów możemy się spodziewać w najbliższym czasie, mówiła, że "będzie kontynuowana linia związana z realizacją inwestycji zagranicznych, które będą się pojawiały w Polsce".

- Mieliśmy już sukcesy w tym roku. Najgłośniejszym była fabryka Mercedesa. Jesteśmy otwarci na to, żeby kolejne takie propozycje się pojawiały - stwierdziła szefowa rządu.

Jednocześnie zwracając uwagę na rozpoczęcie realizacji projektów w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - Decyzje podjęte w resorcie obrony o produkcji sprzętu dla polskiej armii za poważne kwoty będą się w przyszłym roku przekładać na korzyści dla gospodarki - wskazywała premier Szydło.

- Mamy też program związany ze start-upami i nowoczesnymi technologiami. Uruchomimy liczne inwestycje kolejowe i drogowe - dodała.

Mieszkanie plus

Premier w wywiadzie dla PAP mówiła również, że m.in., że w przyszłym roku "kołem zamachowym" gospodarki może być program Mieszkanie plus.

- Jesienią listy intencyjne podpisało 17 samorządów. Teraz zaczyna się etap podpisywania umów. W tym tygodniu została zawarta pierwsza z nich. W zależności ile będzie chętnych samorządów, tyle będzie uruchomionych środków i podpisanych umów - podkreśliła Beata Szydło.

Zobacz materiał "Faktów" TVN o jednolitym podatku (21.12.2016):

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: