TVN24 Biznes | Z kraju

Fala zwolnień w bankach. Szykuje się niechlubny rekord

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Rzeczpospolita
Prezes NBP o stopach procentowych w PolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezes NBP o stopach procentowych w Polsce

Banki po siedmiu miesiącach tego roku zlikwidowały 4,9 tysiąca etatów. Ten rok może przynieść kolejny rekord pod względem zwolnień w bankach. Winna jest pandemia i cyfryzacja - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta powołuje się na dane Komisji Nadzoru Finansowego, z których wynika, że po siedmiu miesiącach tego roku w polskim sektorze bankowym ubyło 4,9 tys. etatów.

"Jeśli nic się nie zmieni, w całym roku może ubyć 8,3 tys. miejsc pracy (5,5 proc.), co byłoby nowym niechlubnym rekordem. Mimo że branża z roku na rok zwiększa skalę działania, to przez ponad dekadę liczba jej pracowników zmalała już o prawie 18 proc." - wskazuje "Rz". Od 2010 roku z bankami pożegnało się prawie 42 tys. pracowników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Praca - banki zwalniają pracowników

Dziennik zauważa, że zwolnienia jak pod lupą pokazują najważniejsze trendy w bankowości. Jeden z nich to pogarszająca się już od paru lat rentowność branży ze względu na wysokie wymogi regulacyjne, kapitałowe i podatek bankowy.

"Do tego w 2020 r. doszło cięcie stóp procentowych z powodu pandemii, co spowodowało spadek przychodów. Konieczne było więc przeprowadzenie kolejnej fali zwolnień w poszukiwaniu oszczędności. Banki mogą sobie na nie pozwolić bez uszczerbku dla biznesu i jakości obsługi klientów dzięki cyfryzacji. Pandemia tylko przyśpieszyła ten proces. Od jej wybuchu wyraźnie rośnie liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej i transakcji wykonywanych w ten sposób" - podkreśla "Rz".

"Wizyty w oddziałach stają się zaś coraz rzadsze. Najprawdopodobniej klienci zmienili zwyczaje już na stałe, więc banki będą mogły nadal redukować liczbę oddziałów i przypisanych im etatów. Do tego dochodzi automatyzacja w centralach banków, która pozwala na dalszą redukcję zatrudnienia" - zauważa dziennik.

Gazeta podaje, że część zwolnień to także skutek licznych w ostatnich latach fuzji banków. Głównie jednak zwalniani są pracownicy oddziałów, w ostatnich latach przybywa zaś etatów w centralach.

"Banki potrzebują teraz więcej ekspertów w dziedzinie IT, analizy danych, ryzyka, przeciwdziałania praniu pieniędzy czy prawników, niekoniecznie zaś specjalistów od finansów i ekonomii" - podkreśla "Rz".

Autor:mb/ToL

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości