Z kraju

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady. Rząd daje pożyczki na rozwój biznesu

Z kraju

"Dzicz, natura i śpiew ptaków". Przewodnik po Bieszczadach
TVN24 BiS"Dzicz, natura i śpiew ptaków". Przewodnik po Bieszczadach

Marzysz, aby rzucić pracę i założyć własny pensjonat na przykład w Bieszczadach? Być może lepszej okazji nie będzie. Wszystko za sprawą pożyczek na rozwój turystycznego biznesu w Polsce Wschodniej, które na preferencyjnych warunkach oferuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Nisko oprocentowana pożyczka z programu "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka", z budżetem 200 mln zł, będzie mogła wynosić nawet pół miliona złotych. Pieniądze muszą być wydane na inwestycje w obiekty noclegowe (np. pensjonat), rozwój infrastruktury rekreacyjno-sportowej i uzdrowiskowej (np. stacja narciarska), tworzenie parków tematycznych czy produkcję i sprzedaż ekologicznej żywności, produktów regionalnych i tradycyjnych.

Warunki

Pieniądze (maksymalnie 90 proc. kwoty) można przeznaczyć też na zakup gruntu, ale pod warunkiem, że nieruchomość będzie związana z prowadzonym biznesem. Część pożyczki można przeznaczyć też na zakup samochodu, promocję i reklamę naszej działalności. Kwota pożyczki może sięgać nawet 500 tysięcy złotych a czas na jej spłatę to maksymalnie 60 miesięcy, czyli 5 lat. Na kredyt na preferencyjnych warunkach (niższe oprocentowanie i brak wymogu wkładu własnego) będą mogli liczyć przedsiębiorcy prowadzący biznes nie dłużej niż 2 lata lub tworzący obiekty przyjazne rowerzystom w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

O wsparcie z programu "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka" mogą ubiegać się mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) mający siedzibę oraz prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej, czyli w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim.

Skorzysta region

Program "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka" to pomysł Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na wsparcie biznesu w Polsce Wschodniej.

- Prezentujemy nasze pożyczki w Bieszczadach – tu, gdzie hasło "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka" przejawia się w codziennej działalności wielu osób. Rozwój gospodarczy bazujący na potencjale danego terytorium to jedno z założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dlatego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przeznaczyło własny kapitał na wsparcie tego sektora biznesu w Polsce Wschodniej - powiedział we wtorek wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

"Jednym z efektów będą nowe miejsca pracy i wzrost poziomu dochodów ludności regionów turystycznych. W ujęciu krajowym wzrost ruchu turystycznego stymuluje rozwój przedsiębiorczości, innowacji, powoduje zwiększenie przychodów nie tylko firm obsługujących turystów, ale także dochodów budżetowych samorządów lokalnych" - przekonuje resort w komunikacie. - Polska Wschodnia to makroregion o doskonałych walorach turystycznych i ogromnym, choć wciąż nie w pełni wykorzystanym potencjale. Jesteśmy świadomi ograniczeń, jakie tutejsze firmy napotykają planując inwestycje. Głównym problemem jest kapitał. Dlatego oddajemy w ręce przedsiębiorców instrument finansowy, który pomoże im rozwinąć biznes, a wszystkim da zróżnicowaną ofertę wysokiej jakości usług turystycznych w Polsce Wschodniej - dodaje wiceminister inwestycji i rozwoju.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości