- Polska znajduje się na ścieżce intensywnego wzrostu gospodarczego mimo największego kryzysu energetycznego w Europie od lat 70. - poinformował we wtorek główny ekonomista Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Alvaro Pereira. W jego opinii w ciągu najbliższych dwóch lat Polska pod względem wzrostu PKB będzie w unijnej czołówce.
Pereira zauważył, że w ciągu ostatnich 25 lat Polska dokonała skoku w rozwoju gospodarczym i pod względem PKB na głowę mieszkańca, a także poziomu życia zbliża się w szybkim tempie do średniej krajów OECD i UE.
- Polska znajduje się na ścieżce intensywnego wzrostu gospodarczego, mimo tak istotnego czynnika hamującego, jakim jest wojna w Ukrainie, która doprowadziła do największego kryzysu energetycznego w Europie od lat 70. - powiedział we wtorek główny ekonomista OECD Alvaro Pereira podczas prezentacji raportu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Pozytywne prognozy OECD dla Polski
- Prognozujemy, że wysoki wzrost gospodarczy Polski będzie się utrzymywał i pod tym względem będzie ona w czołówce krajów OECD, a wśród krajów Unii Europejskiej będzie ustępowała tylko Irlandii - przekazał.
Według raportu OECD inflacja CPI w Polsce ma wynieść w tym roku 5 proc., a w przyszłym 3,9 proc. "Wzrost inflacji był zjawiskiem o charakterze ogólnym, odnotowały go również inne kraje OECD. Wedle naszych prognoz, w bieżącym i następnym roku poziom inflacji w Polsce będzie się obniżał i zbliżał do celu".
OECD zaleca jednak w raporcie utrzymanie przez Polskę restrykcyjnej polityki pieniężnej. Jak wskazano, jej luzowanie będzie możliwe, kiedy dane potwierdzą zanikanie presji inflacyjnej i obniżenie wolnych mocy wytwórczych w gospodarce.
"Istnieje przestrzeń do dalszego stopniowego obniżania stóp procentowych w miarę trwałego zmniejszania się presji inflacyjnej. Wcześniejsza aprecjacja kursu walutowego ogranicza presję inflacyjną. Odczyty PPI w Polsce wskazują, że inflacja towarów będzie prawdopodobnie niska. Jednak inflacja w usługach pozostaje na wysokim poziomie i jest napędzana przez silny wzrost płac i solidny rynek pracy" - wskazano w raporcie.
Podczas prezentacji raportu Pereira odniósł się również do stanu finansów publicznych w Polsce. W jego ocenie polski dług publiczny pozostaje na relatywnie niskim poziomie, ale rośnie, dlatego niezbędne jest wprowadzenie działań zapewniających większą równowagę finansową.
OECD zaleca przeprowadzenie przeglądu rozwiązań fiskalnych, którego celem powinno być zwiększenie wpływów do budżetu. - Rekomendujemy wprowadzenie podatku od nieruchomości wyliczanego na podstawie jej wartości, a nie powierzchni - stwierdził główny ekonomista OECD.
W opinii Pereiry niezbędna jest również reforma wydatków socjalnych. - Większość pomocy kierowanej do rodzin nie jest celowana. Wszystkie dostają takie samo wsparcie, niezależnie od dochodów, co jest niezwykle kosztowne. Zamożne rodziny mogłyby się bez tej pomocy obyć, tak więc powinna ona być precyzyjniej adresowana, co pozwoli ograniczyć wydatki budżetu państwa - podkreślił ekspert.
OECD przestrzegła również w raporcie przed opóźnieniami w budowie elektrowni jądrowych w Polsce. "Biorąc pod uwagę skalę planowanej inwestycji w energetykę jądrową i jej kluczową rolę w osiąganiu zerowych emisji netto, wszelkie potencjalne opóźnienia będą miały wpływ na dekarbonizację" - zaznaczyli eksperci OECD.
Według OECD, od następnej dekady, poza energetyką jądrową, ważną rolę powinno też spełniać magazynowanie energii. Jak zauważyli eksperci organizacji, powołując się na oficjalne szacunki, transformacja w kierunku zerowych emisji netto podwoi popyt na energię w Polsce. "Oczekuje się, że energia jądrowa, zasadniczy element polskiego planu transformacji, wejdzie do systemu w następnej dekadzie" - zaznaczyli.
OECD zarekomendowała utworzenie w Polsce - wzorem Francji, Niemiec czy Szwecji - Rady Klimatycznej, która skupiałaby większość zainteresowanych stron. "Mogłoby to pomóc w budowaniu konsensusu, zdobywaniu wsparcia zainteresowanych i budowaniu ogólnospołecznego zrozumienia bieżących problemów transformacji" - zaznaczyli autorzy raportu.
Zdaniem obecnego podczas prezentacji raportu wiceministra rozwoju i technologii Michała Jarosa, Polska jest odporna na ostatnie zawirowania rynkowe dzięki silnym fundamentom gospodarczym, zaś dane potwierdzają, że polska gospodarka wstąpiła w fazę "przebudzenia".
- Sprzyjające otoczenie biznesowe w połączeniu z dobrze wykształconym społeczeństwem przyciągnęło inwestycje zagraniczne i innowacyjne przedsiębiorstwa. Aby nadal podnosić standard życia, należy skuteczniej stawić czoła długoterminowym wyzwaniom, takim jak starzenie się społeczeństwa, poprawa zdrowia i transformacja ekologiczna. Naszemu rządowi zależy na dalszym wzroście gospodarczym, który powinien być zrównoważony i inkluzywny. Dobrobyt gospodarczy i społeczny muszą odczuć wszyscy Polacy - podkreślił Jaros.
Jak wskazano w komunikacie MRiT, wszystkie państwa należące do OECD, co dwa lata poddawane są okresowym przeglądom gospodarczym. Wynikiem prac organizacji jest raport o stanie gospodarki danego kraju, który poza oceną, zawiera też rekomendacje dla krajowej administracji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock