Rząd szykuje zmiany w podatkach. Premier: ustawa w najbliższych dniach trafi do konsultacji

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Morawiecki o zmianach w podatkach
Morawiecki o zmianach w podatkachTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki o obniżaniu podatków

Ustawa podatkowa powstająca w ramach Polskiego Ładu trafi w najbliższych dniach do konsultacji społecznych - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jeszcze we wtorek zamierza się spotkać w tej sprawie z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

- Ustawa (podatkowa - red.) trafia w tych dniach do konsultacji społecznych, do dyskusji w gronie fachowców, samorządowców, podatkowców, ale przede wszystkim naszych obywateli - powiedział premier.

Spotkanie z Jarosławem Gowinem

- W ramach tej ustawy proponujemy zdecydowaną poprawę warunków ludzi pracujących na umowie o pracę, na umowach o działalności gospodarczej, na umowach zlecenia - dodał.

Stwierdził też, że wprowadzone wcześniej obniżki podatków przez rząd Zjednoczonej Prawicy spowodowały, że w kieszeniach Polaków zostało ponad 60 mld zł.

Premier poinformował też, że we wtorek wieczorem ma się spotkać w sprawie kształtu ustawy podatkowej z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

- Dzisiejszego wieczoru jesteśmy umówieni z nim (Jarosławem Gowinem - red.), z jego posłami, z jego ekspertami i z ministrami z resortu finansów, z ekspertami, którzy współtworzyli wraz ze mną Polski Ład i będziemy się starali przekonać naszych partnerów do tego, by bez zastrzeżeń, z pełnym przekonaniem poparli Polski Ład - stwierdził premier Morawiecki.

- Liczę, że będą to rozmowy zamykające ewentualne nieporozumienia - dodał szef rządu.

Składka zdrowotna i samozatrudnieni

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamentami mają być 7 proc. PKB na zdrowie; zmiany w podatkach - kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 30 tys. zł, a próg podatkowy ma wzrosnąć z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł. Jednocześnie zapowiedziano zmiany w odliczeniach składki zdrowotnej, co częściowo niweluje pozytywny dla podatników skutek znaczącego podniesienia kwoty wolnej od podatku.

- Mamy już rozwiązania, które gwarantują, że osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę zarabiające poniżej 13 tysięcy złotych nie stracą ani złotówki, natomiast przez cały czas pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi osób na tak zwanym samozatrudnieniu czy szerzej osób prowadzących działalność gospodarczą - mówił pod koniec maja w kontekście Polskiego ładu wicepremier Jarosław Gowin.

Powiedział też, że przedstawił swoje propozycje dotyczące rozwiązań dla osób będących na samozatrudnieniu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

- Porozumienie przedstawiło osiem alternatywnych rozwiązań - stwierdził.

Z związku z planami zmian w składce zdrowotnej (obecna składka ryczałtowa dla firm ma być zastąpiona składką proporcjonalną do dochodu, bez możliwości odliczenia od podatku) część małych przedsiębiorców może stracić na rozwiązaniach podatkowych z Nowego Ładu. Na dodatek firmy rozliczające się stawką liniową PIT (19 proc.) mają nie być objęte zapowiadaną kwotą wolną od podatku na poziomie 30 tys. zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mp/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości