TVN24 Biznes | Z kraju

Nie wszyscy emeryci zyskają na Polskim Ładzie. Wiceminister wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Donald Tusk ocenia Polski ŁadTVN24
wideo 2/11
TVN24Donald Tusk ocenia Polski Ład

Dziewięciu na dziesięciu emerytów zyska na Polskim Ładzie – zapowiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski. Wyjaśnił, że stracą seniorzy, którzy pobierają emerytury powyżej pięciu tysięcy złotych. Dodał, że ich strata ma wynieść 75 złotych rocznie.

- Z wyliczeń resortu wynika, że na reformie zyska dziewięciu na dziesięciu seniorów. Dwie trzecie emerytów zapłaci zerowy PIT, a duża część zapłaci podatek w niższej wysokości niż dotychczas – poinformował Patkowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład a emerytury

Zgodnie z podanym przez niego przykładem małżeństwo emerytów, z których każdy otrzymuje emeryturę w kwocie 1800 zł miesięcznie zyska rocznie ok. 3 tys. zł. Tyle samo pieniędzy zostanie w portfelach małżonków, z których jeden pobiera średnią, a drugi minimalną emeryturę.

- Ochrona emerytów to nasz moralny obowiązek. Wymagają jej zwłaszcza ci, których emerytury są niskie. Dlatego grupa, której świadczenie emerytalne lub rentowe wynosi do 2500 złotych miesięcznie, już w przyszłym roku przestanie w ogóle płacić PIT od emerytury. Dotyczy to w szczególności seniorów z najniższymi świadczeniami – do 660 złotych brutto – zaznacza Patkowski.

Wyjaśnia, że w ramach Polskiego Ładu obowiązywać bowiem będzie mechanizm zakładający zmniejszenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na PIT obliczanej na starych zasadach. - Dzięki temu najubożsi emeryci i renciści nie stracą na zmianach w zakresie naliczania i likwidacji odliczenia składki zdrowotnej – zapewnia wiceminister.

Polski Ład a ulga rehabilitacyjna

Według resortu finansów na reformie nie straci również gros osób z niepełnosprawnościami (w tym emeryci i renciści) korzystających z ulgi rehabilitacyjnej. Sytuacja takich osób jest uzależniona od wysokości dochodu i wydatków rehabilitacyjnych – zastrzeżono.

- Z naszych wyliczeń wynika, że w znakomitej większości przypadków reforma będzie dla takich osób co najmniej neutralna, a często nawet korzystna. Przykładowo, reforma będzie neutralna dla osoby, która otrzymuje świadczenie emerytalne w kwocie 2400 złotych brutto miesięcznie i która w ramach ulgi rehabilitacyjnej odlicza co miesiąc ponad 1200 złotych – tłumaczy Patkowski.

Dodał, że przy tej samej kwocie emerytury (2400 zł miesięcznie) i wydatkach rehabilitacyjnych w wysokości 1000 zł miesięcznie podatnik zyska 99 zł rocznie. Natomiast - przy tej samej wysokości emerytury (2400 zł) - i wydatkach rehabilitacyjnych wynoszących 500 zł miesięcznie podatnik zyska 1119 zł rocznie.

Wiceminister przyznaje, że istotnie, jest też grupa emerytów, która straci na Polskim Ładzie. - Resort finansów komunikował to od samego początku. Dotyczy to tej grupy seniorów, która pobiera najwyższe emerytury w kwocie od pięciu tysięcy złotych miesięcznie. Taki emeryt ze świadczeniem w wysokości 5000 złotych straci jednak rocznie jedynie 75 złotych, a nie, jak podają media, nawet tysiąc złotych – zauważył Patkowski.

Polski Ład – co to jest?

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 m kw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Miliardowe koszty Polskiego Ładu - pierwsze szacunki >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock