TVN24 Biznes | Z kraju

Miliardowe koszty Polskiego Ładu. Wiceminister podaje pierwsze szacunki

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Donald Tusk ocenia Polski Ład
Donald Tusk ocenia Polski ŁadTVN24
wideo 2/11
TVN24Donald Tusk ocenia Polski Ład

Zaproponowany w Polskim Ładzie wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych będzie kosztował cały sektor finansów publicznych 22 miliardy złotych rocznie – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski. Dodał, że z 11 miliardów złotych to koszt dla budżetu państwa.

Wiceminister finansów, zapytany w Polskim Radiu 24 o to, jaki będzie koszt dla budżetu wszystkich projektów zaproponowanych w ramach Polskiego Ładu, powiedział: "Z samego tytułu zwiększenia kwoty wolnej od podatku dla całego sektora to jest 22 miliardy złotych, z czego 11 miliardów złotych to jest dla budżetu państwa, plus 3 miliardy złotych subwencji wyrównawczej, inwestycyjnej dla samorządu terytorialnego".

Pierwsze szacunki

- Do tego pewnie 2 miliardy złotych na program przedstawiany przez panią minister Maląg i panią minister Sochę, czyli dopłaty dla drugiego i kolejnego dziecka między 12. a 36. miesiącem życia. No i ten program mieszkaniowy – to myślę też jest kwota około 2,5 miliarda złotych rocznie. To są takie pierwsze szacunki. Oczywiście Polski Ład zawiera szereg mniejszych projektów, które również będą finansowane z budżetu. Natomiast to są takie trzy największe projekty, których koszt oczywiście poniesie budżet państwa – dodał.

Wiceminister finansów powiedział, że ponadto szereg ulg dla małych i mikroprzedsiębiorstw będzie kosztował budżet ok. 4 mld zł.

- I do tego dochodzi program, który zapowiedział premier w środę, czyli szereg ulg dla małych i mikroprzedsiębiorstw, który będzie kosztował dodatkowo 4 miliardy złotych – dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu, które zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych 100 dni.

10 projektów na 100 dni to: 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla wszystkich; emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł; zniesienie limitów do lekarzy specjalistów; harmonogram zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB; mieszkanie bez wkładu własnego; dom bez formalności do 70 m kw.; Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wspierający wychowanie dzieci; program inwestycji strategicznych, który ma wspierać rozwój wspólnot lokalnych oraz dużych inwestycji w miastach; wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników; Małe Centra Nauki Kopernik w Polsce, które ułatwią dostęp do możliwości edukacyjnych w powiatach.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w środę na spotkaniu prasowym on-line mówił o podatkowym wsparciu ekspansji i rozwoju firm w programie Polski Ład.

- Proponujemy pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze venture capital i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Dzięki temu przestaniemy tracić kapitał na rzecz innych krajów, gdzie takie preferencje akurat już funkcjonują – tłumaczył w środę szef MF.

Jak przekazał, wprowadzona ma też być ulga dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na ratowanie firm w słabej kondycji, oraz podatkowa zachęta do zdobywania nowych rynków zbytu.

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości