TVN24 Biznes | Z kraju

Problemy z zakupem węgla. Strona PGG padła

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Maćkowiak-Pandera o sytuacji na rynku węgla
Maćkowiak-Pandera o sytuacji na rynku węglaTVN24
wideo 2/6
TVN24Maćkowiak-Pandera o sytuacji na rynku węgla

W czwartek wystąpiły utrudnienia w dostępie do sklepu internetowego Polskiej Grupy Górniczej. To za jego pośrednictwem jest sprzedawany węgiel. "Została przekroczona maksymalna liczba jednoczesnych połączeń do witryny sklepu" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Sprzedaż węgla w sklepie internetowym PGG odbywa się we wtorki i czwartki. "Towar na półkę wystawiany jest od 16.00 i dostępny do wyczerpania zapasu" - czytamy na stronie przedsiębiorstwa górniczego. Co ważne, nie są przyjmowane do realizacji zamówienia złożone telefonicznie ani drogą mailową.

Nic zatem dziwnego, że sprzedaż na stronie PGG cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W czwartek około 16 wystąpiły jednak problemy z dostępem do sklepu. Zamiast możliwości zrobienia zakupów na stronie został wyświetlony komunikat: "Została przekroczona maksymalna liczba jednoczesnych połączeń do witryny sklepu. Proszę spróbować ponownie później". Jednocześnie przypomniano, że "towar jest sukcesywnie uzupełniany".

Po godzinie 17.00 żaden z towarów wyświetlonych na stronie nie był już dostępny do nabycia.

Wzrost cen węgla

Z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że w 2021 roku liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny w jakimkolwiek celu grzewczym wynosiła 4,3 mln, a w 3,8 mln był to podstawowy nośnik do ogrzewania pomieszczeń.

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę i wprowadzonych sankcji, w tym decyzji o zaprzestaniu importu paliw z Rosji, ceny węgla znacząco wzrosły.

Senat w czwartek przyjął poprawki do ustawy, która ma chronić niektórych odbiorców przed wysokimi cenami węgla. Za podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy z poprawkami głosowało 59 senatorów, jeden był przeciw, a 37 wstrzymało się od głosu.

Chodzi o ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Maksymalna cena za tonę węgla

Zgodnie z regulacjami maksymalna cena za jedną tonę węgla sprzedawanego konsumentom została ustalona na poziomie nie większym niż 996,60 zł. To cena maksymalna, co oznacza, że oferowany węgiel może być tańszy. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.

Wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców wyniesie nie więcej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego. Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym.

Podczas zakupu węgla, w cenie preferencyjnej, trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jaką gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Wymagana też będzie deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw lub kopia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Chodzi o zgłoszenie tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł.

Uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości