Polacy wydadzą na wakacje 20 mld zł. Na urlopie rzadko zwiedzają, najczęściej leniuchują

Z kraju

ShutterstockPrzeciętny koszt wyjazdu krajowego to 1,9 tys. zł, zaś zagranicznego 4,6 tys. zł

W tym roku niemal połowa Polaków wyjedzie lub już była na wakacjach. Wydamy przy tym 20,2 mld zł, z czego 10,6 mld zł stanowią wydatki na wyjazdy krajowe, a 9,6 mld zł na wyjazdy zagraniczne - wynika z raportu firmy doradczej KPMG.

Jak wskazano w raporcie pt.: „Wakacyjne wyjazdy Polaków. Edycja 2015” przeciętny koszt wyjazdu krajowego to 1,9 tys. zł, zaś zagranicznego 4,6 tys. zł.

Morze popularne

W tym roku wśród Polaków udających się na wakacyjny wyjazd 68 proc. decyduje się na wyjazd krajowy. "40 proc. Polaków spędzających wakacje w kraju decyduje się na polskie wybrzeże. Znacznie rzadziej Polacy wybierają wakacje w górach czy nad jeziorem" - czytamy w raporcie. Natomiast jedna trzecia Polaków spędzi lub spędziła co najmniej jeden wyjazd za granicą. Wśród trzech najpopularniejszych zagranicznych celów podróży znalazły się: Chorwacja, Hiszpania oraz Włochy. Z badania wynika, że czwarte miejsce wśród zagranicznych destynacji zajmuje Grecja, która mimo kryzysu wciąż przyciąga polskich turystów. Z zaprezentowanych danych wynika, że ostatnie wydarzenia w tym kraju, a także Turcji i Tunezji nie mają istotnego wpływu na wakacyjne decyzje Polaków. "Aż 86 proc. ankietowanych Polaków nie rozważało wakacyjnego wyjazdu turystycznego do tych krajów – bez względu na aktualne wydarzenia. 5 proc. ankietowanych deklaruje, że mimo ostatnich wydarzeń i tak odbyło lub odbędzie podróż do wymienionych krajów. 9 proc. Polaków zmodyfikowało swoje plany, najczęściej zmieniając cel podróży" - wskazali autorzy badania.

Odpoczynek na plaży

Z badania wynika też, że Polacy podczas urlopu spędzają czas na plażowaniu oraz innych formach odpoczynku pasywnego, zarówno w Polsce (główny cel w przypadku 57 proc. wyjazdów), jak i za granicą (48 proc.). Na drugim miejscu znalazło się zwiedzanie (21 proc. wyjazdów w Polsce oraz 35 proc. wyjazdów zagranicznych), zaś trzecie miejsce zajęło uprawianie sportu (odpowiednio 18 i 10 proc.). Większość Polaków wyjeżdżających na wakacje organizuje swój wypoczynek na własną rękę, a jedynie 12 proc. korzysta z oferty biur podróży. "Polacy planujący turystyczne wyjazdy wakacyjne polegają przede wszystkim na własnym doświadczeniu. Aż 67 proc. respondentów zadeklarowało, że podczas organizowania wyjazdu kieruje się własnym doświadczeniem – wybiera sprawdzone przez siebie miejsca wypoczynku. 61 proc. z nich rozważa decyzję o wyjeździe pod wpływem rekomendacji rodziny i znajomych" - czytamy w raporcie.

Ważny internet

Dużą rolę podczas planowania wyjazdów turystycznych odgrywa dla Polaków internet. - Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że 60 proc. Polaków podczas planowania wakacyjnego wyjazdu turystycznego korzysta z internetu. Odwiedzają oni zarówno fora internetowe, internetowe porównywarki cen, jak i portale społecznościowe oraz blogi - wskazał dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG Mariusz Szlachta. - Gdy są już zdecydowani dokonać zakupu lub rezerwacji wyjazdu, chętniej korzystają z tradycyjnych sposobów, jak rezerwacja telefoniczna - zaznaczył.

Biuro podróży

Wśród najczęściej wskazywanych sposobów rezerwacji lub zakupu wyjazdów znalazły się też wizyta w stacjonarnym lub internetowym biurze podróży. Z kolei portale zakupów grupowych wykorzystywane są do tego przez zaledwie 2 proc. ankietowanych. Badanie „Wakacyjne wyjazdy Polaków. Edycja 2015” zostało przeprowadzone w sierpniu 2015 r. metodą wywiadu telefonicznego CATI na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Ile na wakacje musi pracować elektryk, lekarz a ile programista?TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock