Projekt nowelizacji ustawy dotyczący podwyżek dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i byłych prezydentów został opublikowany na stronie Sejmu. W sobotę złożenie projektu w niższej izbie parlamentu zapowiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Podwyżki dla prezydenta i samorządowców - projekt nowelizacji ustawy w Sejmie
Projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe złożyło w poniedziałek w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość.
Projekt dotyczy - zgodnie z uzasadnieniem - urealnienia wartości świadczeń przysługujących Prezydentowi RP i byłym Prezydentom RP, a także zmiany maksymalnych kwot diet lub wynagrodzeń przysługujących przedstawicielom samorządu terytorialnego.
W sobotę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) zapowiedział, że jest gotowy i zostanie złożony w poniedziałek projekt ustawy o podwyżkach dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta RP i byłych prezydentów.
O ile wzrosną pensje prezydenta i samorządowców - projekt ustawy
Zgodnie ze złożonym w Sejmie projektem wynagrodzenie prezydenta będzie się składało z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej, co oznacza wzrost o 40 proc. w stosunku do obecnej wartości.
Ponadto przewidziano zmianę art. 3 ust. 2 ustawy regulującego zasady wynagradzania pozostałych osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zgodnie z proponowaną regulacją - jak czytamy w uzasadnieniu - "kwota bazowa będzie corocznie waloryzowana o wzrost wynagrodzeń na dany rok budżetowy w stosunku do roku poprzedniego".
Nowe rozwiązania zakładają maksymalną wysokość diet przysługujących w ciągu miesiąca radnym, która - zgodnie z projektem - będzie odpowiadała 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Taka zmiana oznacza wzrost maksymalnej wysokości diety o 60 proc. w stosunku do obecnej wartości.
Nowelizacja dotyczy też zasad wynagradzania byłych prezydentów. Dotychczasowy przepis uzupełniono o stwierdzenie, że przy ustaleniu uposażenia uwzględnia się dodatek za wieloletnią pracę w urzędach państwowych.
Projekt określa też maksymalną wysokość wynagrodzenia pracowników samorządowych: marszałka województwa, wicemarszałka oraz pozostałych członków zarządu województwa; starosty, wicestarosty oraz pozostałych członków zarządu powiatu; wójta burmistrza, prezydent miasta, burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, zastępcy burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy i pozostałych członków zarządu dzielnicy m.st. Warszawy.
Zgodnie z projektem ustawy maksymalne wynagrodzenie tych osób nie będzie mogło przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. To oznacza wzrost tej wartości o 60 proc. w stosunku do poprzedniej wartości.
W projekcie nie ma pensji dla pierwszej damy
Jak zwrócił uwagę Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego, w projekcie dotyczącym podwyżek dla osób na keirowniczych stanowiskach w państwie zabrakło "najbardziej wynagrodzenia dla pierwszej damy/męża". "Za taką prace należy się wynagrodzenie i objęcie ubezpieczeniem społecznym. Brak składek emerytalnych przez 5/10 lat to ogromna strata i ogromna obniżka emerytury" - stwierdził na Twitterze Sobolewski.
Na początku roku posłowie zajmowali się kwestią pensji dla pierwszej damy - nad zagadnieniem pochylili się członkowie sejmowej komisji do spraw petycji. - Sprawa jest zbyt ważna, by ją wprowadzać chyłkiem i tylnymi drzwiami - stwierdził wtedy przewodniczący komisji Sławomir Jan Piechota (KO).
Podwyżki dla premiera, marszałków, wiceministrów, posłów i senatorów
W Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem ukazało się rozporządzenie prezydenta, wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu i parlamentarzystów. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie po 12 tys. zł.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock