Klienci największego banku w Polsce na celowniku oszustów. "Możesz stracić pieniądze"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputeremtvn24.pl, policja Lubin
wideo 2/5
tvn24.pl, policja LubinTak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości przypominające maile z wyciągiem okresowym - poinformowano w komunikacie.

PKO BP w komunikacie opublikowanym na swojej stronie ostrzega, że oszuści w najnowszej kampanii wysyłają wiadomości e-mail, do których jest dołączony załącznik zawierający złośliwe oprogramowanie.

"Nie otwieraj go, nie klikaj też w linki w tego rodzaju e-mailach. Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem" - wskazali przedstawiciele największego banku w Polsce.

Do komunikatu dołączono treść przykładowej wiadomości od oszustów. Czytamy w niej o rzekomym wyciągu okresowym za styczeń 2023 roku, który znajduje się w załączniku.

PKO BP

PKO BP ostrzega przed oszustami

Bank przypomina, aby sprawdzać, kto jest nadawcą i adresatem wiadomości. "Zastanów się też, czy na pewno powinieneś ją dostać. Zwracaj uwagę na błędy językowe – mogą wskazywać, że masz do czynienia z oszustwem" - wskazano. 

W przypadku wątpliwości należy skontaktować się bezpłatną infolinią PKO BP pod numerem 800 302 302.

Oszuści podszywają się pod banki

Cyberprzestępcy podszywają się pod różne banki. Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) kilka dni temu zamieścił ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się Bank BNP Paribas. Cyberprzestępcy stworzyli fałszywe reklamy w mediach społecznościowych. Oszuści informują w niej o: "1000 zł na zakupy w sklepach dla obecnych posiadaczy konta osobiste".

NASK ostrzegał też przed powrotem kampanii szkodliwego oprogramowania Hydra. Na celowniku oszustów byli klienci Santander Bank Polska. Przestępcy wysyłali maile z informacją o ograniczeniu dostępu do konta z powodu rzekomego braku stosownej aplikacji na urządzeniu mobilnym.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości