PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank. Cyberprzestępcy mają wysyłać wiadomości, które zawierają "szkodliwe oprogramowanie". Przed tą kampanią przestrzega również CSIRT KNF.
"Uważajcie na fałszywe maile o tytule '008390992'. Przypominają wiadomość z banku, ze skrzynki polisy.sme@pkobp.pl i zawierają podziękowanie za przesłanie dokumentów oraz załącznik o rozszerzeniu RAR. To szkodliwe oprogramowanie. Nie otwierajcie go, nie klikajcie w linki" - napisał na Twitterze PKO BP.
Również Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF).
"Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami email, w których oszuści podszywają się pod PKO BP. W treści znajduje się podziękowanie za przesłanie dokumentów oraz załącznik zawierający złośliwe oprogramowanie. Nie otwierajcie go i zachowajcie czujność" - napisał CSIRT KNF na Twitterze.
Kolejne ostrzeżenie
To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, które pojawia się w ostatnim czasie. CSIRT KNF ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod ING Bank Śląski, którzy zachęcają swoje ofiary do skorzystania z oferty rzekomych rabatów.
Zespół CSIRT KNF ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod Credit Agricole. Chodziło o tworzone przez nich reklamy zamieszczane w internecie, które przekierowują na fałszywą stronę logowania do bankowości.
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) przestrzegała przed akcją internetowych oszustów wymierzoną w klientów PKO BP. "Uwaga na akcję oszustów podszywających się pod komunikaty bankowości internetowej, mającą na celu wyłudzenie danych logowania do konta, a w rezultacie - kradzież wszystkich środków finansowych, jakie są na nim przechowywane" - ostrzegli eksperci NASK.
Natomiast w sierpniu pojawiło się ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas. Cyberprzestępcy wysyłali do swoich ofiar wiadomości e-mail z fałszywą informacją.
Mimo pojawiających się ostrzeżeń niestety rośnie skuteczność działań cyberprzestępców. Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano ponad 18 tys. oszustw przy użyciu polecenia przelewu. Oznacza to wzrost o ponad 50 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Łączna kwota oszukańczych przelewów wzrosła w tym czasie o blisko jedną trzecią, do prawie 54 mln zł.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock