Kuszą rabatami, podając się za duży bank. Ostrzeżenie

Autor:
mp/mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputeremtvn24.pl, policja Lubin
wideo 2/6
tvn24.pl, policja LubinTak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem

Oszuści podszywają się pod ING Bank Śląski i zachęcają swoje ofiary do skorzystania z oferty rzekomych rabatów - alarmuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF). W rzeczywistości jest to próba wyłudzenia danych.

Jak informuje CSIRT KNF w mediach społecznościowych, oszuści stworzyli fałszywe strony, na których podszywają się pod ING Bank Śląski.

"Oszuści oferują możliwość otrzymania rzekomego rabatu. W rzeczywistości wyłudzają dane karty płatniczej. Zachowajcie ostrożność i nie dajcie się okraść" - ostrzega zespół.

Kolejne ostrzeżenie

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, które pojawia się w ostatnim czasie. We wtorek zespół CSIRT KNF ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod Credit Agricole. Chodziło o tworzone przez nich reklamy zamieszczane w internecie, które przekierowują na fałszywą stronę logowania do bankowości.

Kilka dni temu Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) przestrzegała przed akcją internetowych oszustów wymierzoną w klientów PKO BP. "Uwaga na akcję oszustów podszywających się pod komunikaty bankowości internetowej, mającą na celu wyłudzenie danych logowania do konta, a w rezultacie – kradzież wszystkich środków finansowych, jakie są na nim przechowywane" - ostrzegli eksperci NASK.

Natomiast w sierpniu pojawiło się ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas. Cyberprzestępcy wysyłali do swoich ofiar wiadomości e-mail z fałszywą informacją.

Mimo pojawiających się ostrzeżeń, niestety, rośnie skuteczność działań cyberprzestępców. Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano ponad 18 tys. oszustw przy użyciu polecenia przelewu. Oznacza to wzrost o ponad 50 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Łączna kwota oszukańczych przelewów wzrosła w tym czasie o blisko jedną trzecią, do prawie 54 mln zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości