Fałszywa strona dużego banku. Ostrzeżenie przed oszustami

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputeremtvn24.pl, policja Lubin
wideo 2/4
tvn24.pl, policja LubinTak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Credit Agricole. Chodzi o tworzone przez nich reklamy zamieszczane w internecie, które przekierowują na fałszywą stronę logowania do bankowości.

CSIRT KNF we wtorek zamieścił ostrzeżenie w mediach społecznościowych. "UWAGA! Ostrzegamy klientów banku Credit Agricole! Kolejny raz oszuści publikują reklamy w Google, które przekierowują do fałszywej strony logowania do banku" - czytamy we wpisie na Twitterze.

Przedstawiciele zespołu radzą, aby zawsze sprawdzać adres strony, na której się znajdujemy, tym bardziej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych finansów.

Oszuści podszywają się pod banki

Trwa ofensywa oszustów. Kilka dni temu Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) przestrzegała przed akcją internetowych oszustów wymierzoną w klientów PKO BP. "Uwaga na akcję oszustów podszywających się pod komunikaty bankowości internetowej, mającą na celu wyłudzenie danych logowania do konta, a w rezultacie – kradzież wszystkich środków finansowych, jakie są na nim przechowywane" - ostrzegli eksperci NASK.

W ostatnich dniach informowaliśmy też o oszustach podszywających się pod BNP Paribas. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail z fałszywą informacją.

Mimo pojawiających się ostrzeżeń, niestety, rośnie skuteczność działań cyberprzestępców. Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano ponad 18 tys. oszustw przy użyciu polecenia przelewu. Oznacza to wzrost o ponad 50 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Łączna kwota oszukańczych przelewów wzrosła w tym czasie o blisko jedną trzecią, do prawie 54 mln zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości