Tak rośnie polska gospodarka. Najnowsze dane

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Mundry o gospodarkach w czasie pandemii
Mundry o gospodarkach w czasie pandemiiTVN24
wideo 2/8
TVN24Mundry o gospodarkach w czasie pandemii

Produkt krajowy brutto w czwartym kwartale 2021 roku wzrósł o 7,3 procent rok do roku wobec wzrostu o 5,3 procent rok do roku w trzecim kwartale 2021 roku - podał Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w czwartym kwartale 2021 roku PKB wzrósł o 7,1 proc. w ujęciu rocznym.

Pełne dane o PKB za czwarty kwartał GUS poda 28 lutego. 

PKB w Polsce - IV kwartał 2021PAP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

PKB - komentarze

"W IV kwartale PKB Polski wzrósł o 7,3% r/r - jest to odczyt z górnych rejestrów, których można było się spodziewać na podstawie danych rocznych" - napisali na Twitterze analitycy Pekao. Jak dodali polska gospodarka była w końcówce zeszłego roku o 5 proc. większa niż przed pandemią i o 3,3 proc. mniejsza niż gdyby pandemii nie było.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego wzrost PKB w IV kwartale "to efekt wysokich wydatków konsumpcyjnych oraz prawdopodobnie dwucyfrowego wzrostu inwestycji (szacujemy ok. 11,8 proc.)".

"Polska gospodarka spowolni w 2022 roku. W I kwartale tempo wzrostu powinno przekraczać 5% z uwagi na silne wyniki przemysłu. Niemniej jednak wzrost wydatków konsumpcyjnych hamuje, a gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych zaczyna ciążyć na inwestycjach" - napisali na Twitterze ekonomiści.

"Konsumpcja zwiększyła się o ~8 proc., a inwestycje rosły w dwucyfrowym tempie. W 2022 gospodarka wchodzi rozpędzona - łatwość przerzucania kosztów na ceny stąd wysoka inflacja bazowa. 2022 przyniesie wyhamowanie PKB" - to z kolei komentarz ekonomistów ING Banku Śląskiego.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości