Konsumenci ankietowani przez GUS w I połowie maja przewidują, że w kolejnych 12 miesiącach ceny wzrosną w niewielkim stopniu - wynika z opublikowanych we wtorek przez Narodowy Bank Polski miesięcznych danych na temat oczekiwań inflacyjnych konsumentów.
"Wskaźnik oczekiwań, czyli różnica między odsetkiem respondentów oczekujących, że ceny będą rosły szybciej niż obecnie, a sumą odsetków respondentów oczekujących, że ceny będą rosły wolniej niż obecnie, pozostaną bez zmian lub będą spadały, wyniósł -39 pkt proc. (wobec -35 pkt proc. miesiąc wcześniej)" - podaje NBP w komunikacie.
Co dalej?
Bank dodaje, że "wyniki kwantyfikacji danych uzyskanych z sondażu przeprowadzonego przez GUS w I połowie maja wskazują, że przewidywany przez respondentów średni wskaźnik inflacji konsumenckiej w kolejnych 12 miesiącach nadal jest bliski zera (0,19 proc. wobec 0,20 proc. miesiąc wcześniej)".
NBP wyjaśnia zarazem, że w procedurze kwantyfikacyjnej oczekiwań, tłumaczącej subiektywne odczucia ankietowanych na język oficjalnych statystyk inflacji zakłada się, że postrzegana przez respondentów zmiana cen w ostatnich 12 miesiącach jest równa wskaźnikowi inflacji CPI dostępnemu w okresie badania ankietowego.
Narodowy Bank Polski przypomina, że regularnie bada oczekiwania inflacyjne nie tylko konsumentów, ale także przedsiębiorstw, analityków finansowych i zawodowych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org (CC BY-SA 3.0) | Vladimir Kirakosyan