Największa elektrownia fotowoltaiczna z koncesją. Decyzja URE

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Koncesja dla największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce
Koncesja dla największej elektrowni fotowoltaicznej w PolsceZE PAK
wideo 2/5
ZE PAKKoncesja dla największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce

Oddział Urzędu Regulacji Energetyki w Poznaniu wydał koncesję dla największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce: PAK-PCE Fotowoltaika w gminie Brudzew (województwo wielkopolskie) - podał w środę URE. Moc elektrowni wynosi 70 MW. Jeszcze niedawno był to teren wykorzystywany przez kopalnię Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego.

Farma została zbudowana przez konsorcjum Esoleo i PAK Serwis dla grupy ZE PAK. Składa się ze 155 tys. 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje ok. 100 ha.

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie

Jeszcze niedawno był to teren wykorzystywany przez Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego.

Jak przypomniał URE na Twitterze, w tym roku prezes Urzędu wydał 280 koncesji na wytwarzanie energii w instalacjach wykorzystujących energię promieniowania słonecznego. Łączna moc zainstalowana to ok. 740 MW.

- To jedna z największych w Polsce inwestycja w zieloną energię zrealizowana przez prywatny kapitał. Nasza nowoczesna i obecnie największa w Polsce elektrownia słoneczna to kolejny milowy krok w transformacji energetycznej zarówno ZE PAK, jak i całego regionu Wielkopolski. Chcemy, aby do 2030 r. grupa wytwarzała energię wyłącznie z odnawialnych źródeł – w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości – mówił pod koniec października Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

700 tysięcy prosumentów w Polsce

We wrześniu 2021 r. liczba prosumentów z instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce wyniosła dokładnie 705 227 - poinformował w środę na Twitterze wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Powołując się na raport Agencji Rynku Energii, Zyska napisał też, że łączna moc instalacji PV posiadanych przez prosumentów wyniosła we wrześniu 4758 MW. Według wcześniejszych danych ARE, moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce w sierpniu 2021 r. wynosiła 5971 MW.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: zepak.com.pl

Pozostałe wiadomości