Z kraju

500 zł na dziecko, wyższa kwota wolna. Przypominamy najważniejsze gospodarcze obietnice PiS

Z kraju

Gospodarcze obietnice PiS - Podatki
TVN24BiS /Gospodarcze obietnice PiS - Podatki

Sondaże pokazują, że PiS z poparciem 38 proc. wyborców zwyciężyło w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Partia ta prawdopodobnie będzie mogła samodzielnie sformować rząd. A to oznacza, że nie będzie miała przeszkód w realizowaniu przedwyborczych obietnic. Przypominamy najważniejsze z nich.

NA ANTENIE TVN24 BiŚ PRZEZ CAŁY DZIEŃ POWYBORCZE WYDANIE SPECJALNE

1. Obniżenie wieku emerytalnego

PiS przed wyborami obiecał przywrócenie wcześniejszego wieku emerytalnego: dla kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Co ważne zmianie ma ulec również sposób waloryzacji emerytur - z procentowej na mieszaną. PiS rozważa również całkowitą likwidację OFE. Koszt 4,7 mld zł rocznie. 2. Płaca minimalna Partia Jarosława Kaczyńskiego obiecała również wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie 12 złotych brutto za godzinę. Taka stawka miałaby obowiązywać tylko w umowach zlecenie. 3. Mniej umów śmieciowych PiS przed wyborami obiecywał również zmniejszenie udziału umów na czas określony i cywilnoprawny. Pracodawcy będą mogli natomiast liczyć na ulgi podatkowe w przypadku zatrudniania osób młodych. 4. Kwota wolna od podatku Kolejną z obietnic PiS było podwyższenie poziomu kwoty wolnej od podatku. PiS zakładał, że będzie podnosił jej poziom co roku co jedną dziesiątą do ok. 8000 zł rocznie. Kosztowałoby to budżet 16 mld zł rocznie. 5. Zmiany w CIT Jedną z ważniejszych propozycji dla przedsiębiorców była zapowiedź wprowadzenia 15-proc. stawki CIT dla mikroprzedsiębiorstw zatrudniających co najmniej trzech pracowników na podstawie umowy o pracę za wynagrodzeniem równym średniej krajowej. Koszt to 1,3 mld zł rocznie. 6. Podatek bankowy i od hipermarketów PiS mówił również o wprowadzeniu nowego podatku od kapitału bankowego. Nieoficjalnie mówiło się o stawce 0,39 proc. Partia chciała również opodatkować sklepy wielkopowierzchniowe. Podatek dla dużych zagranicznych sieci detalicznych ma wynosić 0,5 - 2 proc. w zależności od obrotu. Przychody z tych podatków mają być wykorzystane na realizację licznych obietnic. Według wyliczeń partii przyniesie to łącznie 8 mld zł. 7. Lepsza ściągalność W zwiększeniu budżetów państwa maja pomóc również lepsza ściągalność podatków. PiS obiecywał uściślenie prawa podatkowego i reorganizację służb skarbowych tak, aby więcej firm płaciło podatki w Polsce i nie wyprowadzało zysków do tzw. rajów podatkowych. Zdaniem PiS przyniesie to 15 mld zł przychodu rocznie. 8. Mniejszy VAT, zmiany w PIT Prawo i Sprawiedliwość obiecało również obniżenie podatku VAT z 23 do 22 proc., a także wprowadzenie trzeciej stawki w podatku PIT - 39 proc. od dochodów powyżej 300 tys. zł rocznie. 9. 500 zł na dziecko

PiS chce również wprowadzić program, w ramach którego rodzina dostanie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko. Wsparcie finansowe dla rodzin ma kosztować budżet państwa 19,3 mld złotych rocznie. 10. Darmowe leki Prawo i Sprawiedliwość obiecało również wprowadzenie darmowych leków dla osób starszych. Według wyliczeń będzie to kosztowało 100 mln zł rocznie. 11. Energetyka PiS zapowiedział również przyjęcie strategii rozwoju polskiego górnictwa. Według planów partii Jarosława Kaczyńskiego fundamentem dla energetyki ma być polski węgiel, a rząd Beaty Szydło ma konsekwentnie inwestować w górnictwo, aby branża stała się dochodowa. Kandydatka tej partii na premiera zapowiedziała również likwidację podatku od kopalń oraz zniesienie podatku miedziowego.

12. Mieszkalnictwo PiS zapowiadał również budowę mieszkań pod wynajem. W ramach czynszu, w długim okresie, będzie spłacany również kredyt. Jarosław Kaczyński obiecał również, że gdy jego partia przejmie władzę, to mieszkania będą tańsze. Cena metra kwadratowego takich nieruchomości ma obniżyć się do średnio 2,5 tys. zł.

13. finansowanie z NBP i stopy procentowe

PiS przedstawił też pomysł zasilenia banków tanimi pożyczkami z NBP, tak by pożyczały one więcej pieniędzy na inwestycje firmom. Przedstawiciele partii mówili także, że będą chcieli umieścić w RPP ekonomistów opowiadających się za łagodną polityką pieniężną, a więc utrzymywaniem niskich stóp procentowych.

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości